Dodoma ciekawostki atrakcje zabytki miasto Tanzania stolica katedra

Dodoma, stolica afrykańskiej Tanzanii

Czas czytania:1 minut/y, 32 sekund/y

Dodoma ciekawostki i najważniejsze informacje o mieście w Afryce. Czym potrafi zainteresować i zaskoczyć turystów stolica Tanzanii? Co jest w niej ciekawego? 10 najciekawszych faktów na temat Dodoma, które powinieneś poznać

Dodoma informacje

1) Miasto Dodoma, to stolica Tanzanii, państwa we wschodniej Afryce. Mieszka tu ponad 400 tys. ludzi (2,2 mln w aglomeracji).

2) Dodoma, to jedno z kilku największych miast tego kraju, pod względem liczby mieszkańców. Leży w środkowej części Tanzanii.

3) Miasto zostało założone w 1907 r. przez ówczesnych kolonistów – Niemców. Początkowo nazywało się Idodomya.

4) W 1974 r. po przeprowadzeniu ogólnokrajowego referendum ogłoszono, że Dodoma będzie stolicą kraju od 1881 roku. Wcześniej, od 1964 r. czyli od czasu powstania Tanzanii, stolicą było miasto Dar es Salaam.

5) Choć w Dodoma jest większość urzędów państwowych i (od 1996 r.) parlament, część instytucji wciąż jest w dawnej stolicy kraju, która jest największym centrum gospodarczym i największym miastem Tanzanii.

Dodoma ciekawostki

6) W Dodoma jest międzynarodowy port lotniczy. Przez miasto przebiega też Centralna linia kolejowa, która ma cztery rozgałęzienia do najważniejszych punktów kraju. Jej budowę rozpoczęto w 1905 roku.

7) W mieście Dodoma są trzy uniwersytety: St. Johns University of Tanzania, University of Dodoma i Anglikański Uniwersytet Tanzanii.

8) Ponieważ Tanzania to kraj, gdzie najważniejszą religią jest chrześcijaństwo, w Dodoma najwięcej jest kościołów katolickich, w tym anglikańskich i luterańskich. Są też muzułmańskie meczety.

9) Piłka nożna jest najbardziej lubianym sportem w Dodoma. Działają tu kluby piłkarskie: Dodoma FC, także CDA, Waziri Mkuu, Kurugenzi, Mji Mpwapwa i Dundee. Największy stadion w mieście, to Jamhuri Stadium.

10) Dodoma Airport, to międzynarodowe lotnisko, które znajduje się w mieście Dodoma. Pas startowy ma ok. 2,5 km długości.

Dodoma ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: katedra w Dodoma, foto: Baba Tabita / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Gaborone, stolica Botswany
> Kigali – stolica Rwandy
> Addis Abeba – stolica Etiopii

dachówki ceramiczne rodzaje dachówka ceramiczna Poprzedni post Jakie są najpopularniejsze rodzaje dachówki ceramicznej?
humor dziadek babcia dowcipy erotyczne kawały Następny post Dziadek i babcia dowcipy erotyczne