Kigali, stolica Rwandy

miasto stolica Kigali Rwanda Afryka ciekawostki

Kigali ciekawostki i najważniejsze informacje o stolicy afrykańskiego państwa Rwanda. Co zobaczyć w Kigali? Atrakcje miasta

Kigali

1) Kigali, to największe miasto Rwandy i równocześnie stolica tego kraju. Mieszka tu 1,1 miliona ludzi. Miasto jest położone z centrum kraju.

2) Stolicą jest od 1962 roku czyli od uzyskania przez Rwandę niepodległości. Kandydatami do miana stolicy były też miasta Nyanza i Butare.

Richard Kandt muzeum stolica miasto Kigali Rwanda ciekawostki Afryka
Kigali. Dawny dom Richarda Kandta, to obecnie muzeum

3) Miasto zaczęło powstawać w 1907 roku, gdy te ziemie były kolonią niemiecką. Pierwszym, który tu się osiedlił, był Richard Kandt (1867-1918), urodzony w Poznaniu jako Kantorowicz. W jego dawnym domu od 2006 r. mieści się Muzeum Historii Naturalnej.

stolica miasto Kigali Rwanda ciekawostki Afryka
Kigali ciekawostki o stolicy Rwandy. Foto: Zdegiulio / cc by-sa 4.0

4) W kwietniu 1994 r. prezydent Rwandy zginął, gdy jego samolot został zestrzelony w pobliżu Kigali. Zaraz potem doszło do krwawej wojny domowej i ludobójstwa. Plemię Tutsi wymordowało w kraju 0,5 do miliona ludzi z plemienia Hutu. Na szczęście wkrótce Kigali zostało odbudowane i szybko zaczęła się zwiększać liczba mieszkańców. Między 2004 a 2010 r. PKB Rwandy wzrastał nawet o 8% rocznie. Dzień przejęcia kontroli nad miastem przez wojska rządowe jest obecnie światem – Dniem Wyzwolenia.

5) W centrum miasta są banki, budynki rządowe i siedziby największych firm. Stoi też najwyższy wieżowiec Kigali City Tower. To biurowo-handlowy budynek mający 20 kondygnacji. Został zbudowany w latach 2006-2011, w miejscu dawnego dworca autobusowego.

miasto stolica Kigali City Tower Rwanda Afryka ciekawostki
Kigali City Tower, najwyższy wieżowiec w Kigali. Foto: Adam Jones, Ph.D. / cc by-sa 3.0

6) Międzynarodowy port lotniczy Kigali znajduje się 12 km na wschód od miasta. Jest największym lotniskiem w Rwandzie.

7) Podstawową żywnością mieszkańców Kigali są banany czyli ibitok, rośliny strączkowe, słodkie ziemniaki, fasola i maniok. Najpopularniejszą ryba jest tilapia, zjadana są też sambaza – małe zwierzątka podobne do sardynek, łowione głównie z jeziora Kivu. W mieście działają restauracje, serwujące dania lokalne, ale też chińskie, francuskie, włoskie i indyjskie.

Convention Centre stolica miasto Kigali Rwanda ciekawostki Afryka
Budynek Convention Centre w centrum Kigali

8) W dzielnicy Remera znajduje się największy obiekt sportowy miasta, stadion Amehoro. Zbudowano go w latach 80. XX wieku, może pomieścić 30 tys. kibiców. Jest używany głównie do meczów piłki nożnej, w tym meczów reprezentacji Rwandy.

9) W 2011 r. tylko 6% gospodarstw domowych w Kigali miało samochód. Mieszkańcy używają głównie publicznych środków transportu (autobusy, taksówki motocyklowe).

10) W Kigali jest ogród zoologiczny.

Kigali ciekawostki, stolica Rwandy: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Libreville, stolica Gabonu
> Mogadiszu, stolica Somalii
> Addis Abeba – stolica Etiopii