Rwanda, państwo w Afryce

Rwanda ciekawostki Afryka państwo informacje

Rwanda i ciekawostki i informacje o Rwandzie

Rwanda – ciekawostki

1) Rwanda (Republika Rwandy), to jedno z najmniejszych państw afrykańskich. Jest położona w sercu kontynentu i sąsiaduje z Burundi, Demokratyczną Republiką Konga, Tanzanią oraz Ugandą. Od północy osłaniają ją wulkaniczne wzgórza, od zachodu oblewają wody jeziora Kiwu.

2) W Rwandzie mieszka 12 milionów ludzi. Ponad 90%, to katolicy. Językami urzędowymi są: język rwanda, angielski i francuski. Walutą jest tu frank rwandyjski.

3) W głębi kraju znajdują się liczne pola uprawne. Na każdym kawałku ziemi, z dostępem do wody rosną orzechy makadamia, kukurydza, fasola i proso. Uprawą zajmują się głównie kobiety.

4) Stolicą Rwandy jest miasto Kigali. Miasto jest czyste, jest w nim wiele zieleni, stoją tu nowoczesne wieżowce. Można tu dolecieć z lotniska w Brukseli. Rwanda, choć nie jest już belgijską kolonią, nadal posiada silne związki gospodarcze z Belgią.

taniec Rwanda ciekawostki Afryka państwo informacje
Taniec wykonany dla turystów. Rwanda ciekawostki

5) Pokazy tańca w wykonaniu tubylców, to stały punkt programu wycieczek odwiedzających Rwandę. Za gościnę, zdjęcie lub możliwość obejrzenia domostwa, należy zapłacić symboliczną sumę lub podarować coś dzieciom.

6) Podróżując po Rwandzie trzeba mieć zawsze obuwie na nogach. Za chodzenie na boso, grozi tu kara aresztu. Dobra wiadomość: po wpłaceniu symbolicznej kaucji (wartej tyle, co para najtańszych klapek), można opuścić areszt.

7) Na teremie Parku Narodowego Wulkanów jest położonych pięć wulkanów pasma górskiego Wirunga.

8) Obecnie najpopularniejszym gatunkiem muzyki w Rwandzie jest hip hop. Od 2011 roku w wakacje odbywa się w Kigali coroczny festiwal muzyczny Kigali Up.

goryl Rwanda ciekawostki Afryka państwo informacje
W Rwandzie żyje sporo goryli

Tutsi i Hutu

9) Rwandę zamieszkują trzy plemiona: Twa, Tutsi i Hutu.

10) W 1994 roku doszło do krwawej wojny między plemionami Tutsi i Hutu. Hutu dopuścili się do ludobójstwa, w ciągu ok. 100 dni zamordowali 800 tys. do miliona Tutsi. Punktem zapalnym było zestrzelenie samolotu, na pokładzie którego znajdowali się prezydenci Rwandy i Burundi.

11) Po tragedii ludobójstwa w Rwandzie powstały muzea i pomniki czczące pamięć ofiar. Miejscowi chętnie dzielą się opowieściami z tamtych lat.

ryż Rwanda ciekawostki Afryka państwo informacje
Plantacja w Rwandzie

Mieszkańcy Rwandy

12) Choć większość mieszkańców Rwandy spoza stolicy, żyje tylko z hodowli i uprawy, w niektórych chatach jest dostęp do internetu. Po nowych asfaltowych drogach poza stolicą, jeżdżą częściej rowery niż auta.

13) Dzieci w Rwandzie zajmują się wypasaniem kóz i pracą na polu. Niektóre z nich chodzą do szkoły, która jest tu płatna.

14) Obowiązkowa nauka trwa w Rwandzie 9 lat, jednak nie jest to przestrzegane. Dlatego w kraju jest 30% osób nie potrafiących czytać i pisać.

kameleon Rwanda ciekawostki Afryka państwo informacje
A tu sympatyczny kameleon z Rwandy

Polacy w Rwandzie

15) W Rwandzie można spotkać Polaków. W Kibeho znajduje się sanktuarium zarządzane przez polskich zakonników.

16) Najbardziej znaną Polką w Rwandzie jest święta Faustyna Kowalska (1905-1338). W 2012 roku na Święto Miłosierdzia Bożego do północnej części Rwandy przybyło 40 tys. osób.

Rwanda ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Togo
> Zambia
> Namibia