jedzenie poza domem dieta cukrzyca

Jedzenie poza domem a dieta w cukrzycy

Czas czytania:2 minut/y, 41 sekund/y

Dieta w cukrzycy

422 mln ludzi na świecie i ponad 3 mln w Polsce – właśnie tylu osób dotyka problem cukrzycy. To jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, która niekontrolowana, może prowadzić nawet do przedwczesnej śmierci. Kluczowym elementem dla każdego diabetyka jest odpowiednia dieta. W cukrzycy należy bazować przede wszystkim na produktach o niskim indeksie glikemicznym. W domu może być o to łatwo. Co jednak zrobić, gdy je się poza domem? Podpowiadamy.

Dlaczego dieta w cukrzycy jest tak ważna?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która wiąże się z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Dlatego jednym z kluczowych elementów jej leczenia – zwłaszcza w najpopularniejszej postaci, czyli cukrzycy typu 2 – jest zmiana sposobu odżywiania. |
Dieta w cukrzycy powinna być przede wszystkim zgodna z zasadami zdrowego odżywiania się. Istotne jest zachowanie dobrego bilansu między węglowodanami, białkami a tłuszczami oraz zachowanie regularnych, 2-3 godzinnych odstępów między posiłkami – wyjaśniają na swoim blogu dietetycy z centru****po.pl.

Odpowiedni sposób odżywiania – zarówno pod kątem tego, co, jak i kiedy się je – sprzyja kontroli glikemii, a więc poziomu cukru we krwi. Odpowiednio dobrana dieta pomaga więc walczyć ze skutkami cukrzycy, a przy okazji pozytywnie wpływa na ogólne zdrowie i dobre samopoczucie.

Dieta w cukrzycy. Jak się odżywiać?

Co wolno jeść przy cukrzycy? Podstawa to sięganie po produkty o niskim indeksie glikemicznym. Ale uwaga! Wbrew pozorom nie oznacza to np. zupełnego wykluczenia węglowodanów z jadłospisu. Wręcz przeciwnie. Dieta podczas cukrzycy powinna być bogata w:

  • węglowodany, których głównym źródłem są produkty pełnoziarniste, a także warzywa,
  • zdrowe tłuszcze, w szczególności jedno- i wielonienasycone, a zatem te pochodzenia roślinnego,
  • białko, którego źródłami powinny być przede wszystkim chude mięso oraz nasiona roślin strączkowych.

Na diecie stosowanej w cukrzycy warto też unikać alkoholu. Istotne są także kwestie związane z:

  • kontrolą masy ciała – warto postarać się o utrzymanie zdrowej i szczupłej sylwetki, m.in. przez spożywanie posiłków zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym,
  • odpowiednim sposobem przyrządzania dań – lepiej wybierać te gotowane na parze, duszone czy pieczone niż np. smażone na głębokim tłuszczu,
  • ograniczeniem spożycia owoców – warto sięgać po te mniej słodkie i dojrzałe, ponieważ mają niższy indeks glikemicznym.

Wbrew pozorom, zachowanie dobrej diety w cukrzycy nie jest trudne – czasem wystarczy kilka drobnych zmian, aby bez wyrzeczeń przejść kontrolę nad swoją chorobą.

Co wolno jeść przy cukrzycy w restauracji?

Największym wyzwaniem dla diabetyka, jak i dla każdej innej osoby, która chce przestrzegać zdrowego jadłospisu, może być jedzenie poza domem. Nie warto go sobie zupełnie odmawiać – w końcu wyjście do lokalu ze znajomymi czy odwiedzenie restauracji w podróży mogą być bardzo przyjemne. Jedyne, o co warto zadbać, to świadomy wybór zamawianych posiłków. Pamiętaj o tym, jakie są zalecenia odnośnie do diety w cukrzycy i kieruj się nimi przy przeglądaniu menu. Możesz np.:

  • zastąpić piwo lub wino do obiadu wodą z cytryną,
  • wybrać obiad oparty o duszone lub gotowane na parze składniki, a nie te smażone – mogą być równie smaczne!
  • zdecydować się na chude mięso lub rybę zamiast na danie główne z tłustą wieprzowiną,
  • wybrać bezpieczny deser, np. w postaci małej sałatki owocowej, zamiast sięgania po wysoko przetworzone ciasto.

Świadome i zdrowe wybory podczas jedzenia na mieście sprawiają, że nie musisz sobie odmawiać tej przyjemności. Po prostu jedz z głową, a cukrzycę będziesz mieć pod kontrolą.

Link zdjęty 14.9.23, dziękujemy za współpracę / dieta w cukrzycy

kolejka linowa Roosevelt Island ciekawostki Nowy Jork NYC Manhattan Poprzedni post Wyspa Roosevelt Island w Nowym Jorku
miasto Pleszew ciekawostki atrakcje zabytki rynek pomnik Następny post 20 ciekawostek o Pleszewie