Wigilie firmowe atrakcje Wigilia pracownicza

Wigilia firmowa – warto czy nie?

Czas czytania:2 minut/y, 40 sekund/y

Wigilie firmowe

Coraz więcej pracodawców rezygnuje z firmowej wigilii. Na świąteczne premie też może liczyć niewielu pracowników.

Jak wynika z badania „Plany Pracodawców”, polscy przedsiębiorcy chętnie podejmują inicjatywy związane ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. W tym roku najwięcej pracodawców zorganizuje Wigilię dla pracowników i przekaże im świąteczne premie.

Wigilia firmowa nadal popularna?

Czterech na dziesięciu badanych pracodawców zamierza zorganizować w tym roku dla swoich pracowników spotkanie świąteczne. Nieco mniej przedsiębiorców przekaże zatrudnionym osobom okolicznościowe premie (37%), bony podarunkowe (25%) i prezenty, również te dla rodzin (25%). Oprócz tego 14% pracodawców planuje wzięcie udziału wraz z pracownikami w akcji charytatywnej.

Coraz więcej pracodawców obojętnych na święta

– Warto zauważyć, że w gronie polskich przedsiębiorców wzrasta odsetek tych, którzy nie decydują się na żadne inicjatywy z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Jeszcze przed dwoma laty ten odsetek sięgał 9%, w zeszłym roku – 12%, w tym sięga już 14%” – mówi Mateusz Żydek z Randstad Polska.

Skromny polski pracodawca

Ile pieniędzy zamierzają wydać pracodawcy na inicjatywy bożonarodzeniowe w przeliczeniu na jednego pracownika? Najczęściej podawane odpowiedzi, to 101–200 zł i 201–300 zł (po 16%). Aż 12% ankietowanych chce przeznaczyć kwotę powyżej 500 zł. Tylko 5% badanych ograniczy się do 50 zł.

Nierówność nawet przed świętami

Jeśli chodzi o przekazywane premie i bony towarowe, to nie w każdej firmie dostaną je wszyscy zatrudnieni, w niektórych – tylko wybrane osoby. Poza tym wysokość tych premii i bonów w danej organizacji zazwyczaj będzie różna. Jedni pracownicy otrzymają więcej, drudzy – mniej, w zależności np. od zajmowanego stanowiska czy działu, w którym pracują.

Zobacz też:
> Wigilia firmowa atrakcje – znakomity karykaturzysta

Wigilie firmowe czyli święta w pracy

Boże Narodzenie to w polskiej tradycji czas szczególny. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej świąteczną atmosferę staramy się stworzyć także w miejscu pracy. Portal Pracuj.pl postanowił zapytać swoich użytkowników, jak świętuje się w ich firmach i jak pracodawcy sprawdzają się w roli Mikołajów

Firmowa Wigilia organizowana jest przez niemal co drugiego pracodawcę (46% odpowiedzi). Mogłoby się wydawać, że to dla pracowników kolejny służbowy obowiązek, tymczasem takie podejście reprezentuje jedynie co piąty ankietowany internauta. Zdecydowana większość (93%) uważa, że Wigilia firmowa to miły zwyczaj, a blisko dwie trzecie uważa, że warto świętować w gronie osób, z którymi spędza się na co dzień tak dużo czasu.

Kryzys a świąteczne bonusy

Ponad 26% ankietowanych pracowników jest spokojna o świąteczne benefity od swojego pracodawcy. Kolejne 25% to osoby, które odczują skutki kryzysu w tej kwestii – ich firma w tym roku zrezygnuje w ogóle z dodatkowej, świątecznej gratyfikacji, albo ograniczy wartość takich świadczeń. Prawie 1/3 ankietowanych – niezależnie od sytuacji gospodarczej – nie otrzymuje świątecznych bonusów od swojego pracodawcy.

Najbardziej pożądane przez pracowników prezenty, to premie finansowe (44%) i bony świąteczne (30% wskazań). Co piąty pracujący internauta ucieszyłby się z wolnego dnia w Wigilię, 24 grudnia. Dla 15% ankietowanych wystarczającym prezentem świątecznym byłyby życzenia złożone osobiście przez szefa. Wśród innych, niematerialnych pragnień, pracownicy wymieniają między innymi równe traktowanie i szacunek dla podwładnych oraz święty spokój.

Pozytywny stosunek internautów do firmowego świętowania nie ma jednak znaczącego wpływu na sposób, w jaki obchodzą oni Święta Bożego Narodzenia. Zdecydowanie preferujemy spędzanie tego czasu w gronie rodzinnym.

Wigilie firmowe – teksty dostarczył: InfoWire.pl

Zobacz też: 
> Kolędy ciekawostki
> Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Florencja Włochy katedra Santa Maria del Fiore Poprzedni post Wesoły Wieżowiec we Florencji
ile zarabia święty Mikołaj przysłowia na Boże Narodzenie Następny post Ile zarabia św. Mikołaj w Polsce?