Kraków Partia Dobrego Humoru kultura satyra polski wieżowiec

Kraków, kabarety, PAKA

Czas czytania:7 minut/y, 16 sekund/y

Kraków. 25 maja kabarety

Uwaga, miłośnicy kabaretu. Kraków, Scena Moliere (ul. Szewska 4), 25 maja o 19-ej wystąpią: Kabaret Marka Grabiego, Kabaret Który i Kabaret PUK

Wieczór Lotnego Humoru – to nowa, ciekawa i w założeniu organizatorów cykliczna inicjatywa kabaretowa w Krakowie. Ma promować inteligentne i błyskotliwe poczucia humoru oraz dobre wzorce kabaretowe. Coraz trudniej trafić na kabarety, których programy byłyby pełne celnych ripost oraz dowcipnych rozwiązań scenicznych. Coraz częściej się zdarza, że tematyka skeczy dotyka banalnych problemów, a niektóre żarty są niesmaczne.

25 maja 2008 cykl wieczorków zapoczątkuje występ trzech grup kabaretowych.

• Kabaret Marka Grabiego jest to finalista tegorocznej PAKI. Prezentuje poczucie humoru, które jest przesiąknięte absurdem i zaskakującymi gagami.

• Kabaret Który, dwukrotny półfinalista przeglądu kabaretów PAKA. Subtelnością i inteligencją tekstów może być porównywany do legendarnego Kabaretu Potem.

• Kabaret PUK- tegoroczny finalista Ogólnopolskiej Giełdy Kabaretowej PrzeWAŁka. W finale znalazł się dzięki kabaretowi Hrabi, który docenił potencjał i możliwości kabareciarzy podczas warsztatów w Wałbrzychu, co jest chyba najlepszą reklamą tego kabaretu.

Jednym słowem: duża dawka dobrego humoru, inteligentne żarty i wspaniała zabawa. Mieszkasz w Krakowie i okolicach? Zresztą nieważne gdzie. Jeśli jesteś miłośnikiem dobrego kabaretu, powinieneś to zobaczyć.
2008-05-07

Program PAKA 2008

Jest już znany program 24. Przeglądu Kabaretów PAKA, który odbędzie się w dniach 15-20 kwietnia 2008, jak zwykle w Krakowie. Kto wystąpi?

15.04.2008, wtorek
WIECZÓR OSTATNIEJ SZANSY oraz DZIELNIA – autorski program kabaretu LIMO z gośćmi. Prowadzenie: Dwóch Adamów.

16.04.2008, środa
• DOOKOŁA MEDIÓW – Grupa Rafała Kmity, Artur Andrus, Kabaret Jurki, Formacja Chatelet, Kabaret Limo, Łowcy. B, Ciach. Scenariusz i prowadzenie: Tomasz Jachimek.

17.04.2008, czwartek
• PREZENTACJE KONKURSOWE cz. 1.

• PIERWSZY I OSTATNI RAZ – wieczór eksperymentów scenicznych – Łowcy.B, Ireneusz Krosny, Hrabi, Ciach, Jachim Presents, Sonia Bohosiewicz, Jacek Fedorowicz.

• KABARETOWE NOWALIJKI NOCĄ – Słuchajcie, Jurki, Hrabi. Prowadzenie: Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys.

18.04.2008, piątek
• PREZENTACJE KONKURSOWE cz. 2.

• HOKUS POKUS KABARETUS – Kabaret Moralnego Niepokoju, Formacja Chatelet, Neo-Nówka, Słuchajcie, Grzegorz Halama.

• SPADKOBIERCY – serial improwizowany. Reż. Dariusz Kamys.

19.04.2008, sobota
• TEATR ŻŻŻŻŻ – Artyści Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Reż. Władysław Sikora.

• KONCERT GALOWY Z UDZIAŁEM LAUREATÓW 24 PAKI oraz gości: Ani Mru-Mru, Łowcy.B, Neo-Nówka. Prowadzenie: Dwóch Adamów.

20.04.2008, niedziela
• ANI MRU-MRU Z KOBIETAMI.

• KONCERT FINAŁOWY LAUREATÓW 24 PAKI. Gość specjalny: Grupa MoCarta. Prowadzenie: Piotr Bałtroczyk.
2008-03-24

PAKA zjechana

Recenzenci “Wprost” i znani satyrycy ostro skrytykował poziom tegorocznej krakowskiej PAKI

Kamil Śmiałkowski i Marta Sawicka, we współpracy z Łukaszem Radwanem, zrecenzowali dla tygodnika “Wprost” tegoroczny przegląd kabaretów PAKA, odbywający się w Krakowie. Cytujemy fragmenty tekstu.

• Młodym polskim kabareciarzom nie chce się uczyć i pracować (…) Świadczą o tym tegoroczne nagrody. Kilka dni temu w programie “Tadeusz Drozda & Sami swoi” znany kabareciarz poinformował widzów: “Ostatnio skończył się doroczny festiwal kabaretów młodych PAKA i wygrał kabaret, który ma taką formę wyrazu, że gra na butelkach… pustych. I koniec”. Zenon Laskowik, jeden z jurorów Paki, kiedyś filar świetnego kabaretu Tey, a dziś kabaretu O.B.O.R.A., tłumaczył nagrodę “mocnym zakorzenieniem rekwizytu butelki w kulturze studenckiej”.

• Zwycięzca Paki – grupa Egri Bikaver Ensemble – tak naprawdę gra na butelkach pustych częściowo, ale jej program jest pusty całkowicie. To jednak jurorom, satyrykom z dużym stażem, się podobało. Trudno powiedzieć, czy są aż tacy nowocześni, czy zakpili z nagrodzonych. Ich decyzja to rodzaj absurdalnego żartu.

– Satyra to zamienianie żółci w śmiech. Satyrycy dbają, by ludzie, którzy śledzą to, co się dzieje w ich kraju, nie czuli się tylko wściekli i bezradni, lecz by zobaczyli też komiczny aspekt sprawy. Nawet jeśli jest to czarny humor – mówił “Wprost” satyryk Krzysztof Piasecki. Większość debiutujących dziś satyryków nie ma takich ambicji: chcą się po prostu publicznie powygłupiać. Twórcy młodych kabaretów twierdzą zgodnie, że współczesny widz, głównie student bądź niedawny absolwent, nie szuka na estradzie politycznych żartów czy odniesień do bieżących wydarzeń, bo od tego ma gazety. Współczesny widz chce absurdu, groteski czy parodii dzieł literackich i filmowych. Może twórcy mają rację, bo widownia Paki z ich żartów była zadowolona. A może na widowni Paki zasiadają osoby bardzo do twórców młodego kabaretu podobne?

Nowe kabarety sprawiają wrażenie, jakby chciały nam powiedzieć coś ważnego, ale gdy już zaczynają to robić, zapominają, o co chodziło. Albo robią quasi-spektakl, który z trudem udaje im się dowlec do końca, bo owszem, jest spójny tematycznie, ale rozlazły dramaturgicznie i konstrukcyjne, o ile dramaturgię i konstrukcję można tam w ogóle wypatrzyć. (…) Spójny tematycznie spektakl przedstawiła Grupa Inicjatyw Teatralnych, pokazując wieczór trzyminutowych randek. Większość kabaretów prezentowała jednak typową objazdową sztampę, czyli zlepek skeczów na różne tematy. Kabareciarze sprawiali wrażenie, jakby akurat przechodzili obok hałdy ze skeczami i co im z tej hałdy spadło, to podnieśli.
2010-05-08

Chatelet i przyjaciele powodzianom

17 czerwca 2010 r. (czwartek) krakowscy artyści wystąpią w Krakowie, a dochód zostanie przekazany na rzecz zniszczonego przez powódź Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących

Formacja Chatelet i przyjaciele powodzianom – to nazwa koncertu charytatywnego, jaki odbędzie się w Jazz clubie DRUKARNIA (Kraków, Al. Nadwiślańska 1) 17 czerwca o godz. 20.30. Wystąpią:

– Formacja Chatelet
– Grupa Rafała Kmity
– Robert Kasprzycki
– Michał Zabłocki
– Zgas
– Basia Stępniak-Wilk
– Tomek Mars
– Marta Honzatko
– Misjonarze Rytmu
oraz Podopieczni Ośrodka

Portal Sadurski.com zaprasza nie tylko Krakowian i nie tylko miłośników kabaretu. Zabawa szykuje się przednia, a cel jest szczytny. WSTĘP WOLNY!

•  •  •
W czasie powodzi Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie poniósł znaczne straty. Zostało zalanych 19 sal lekcyjnych, które obecnie wymagają remontu, stracono podręczniki, pomoce dydaktyczne, sprzęt. Straty oszacowano na ok. 1,8 mln złotych. Dyrekcja, uczniowie i pracownicy Ośrodka zwracają się z prośbą o wsparcie:

Będziemy niezmiernie wdzięczni za każde wsparcie z Państwa strony, które umożliwi szybkie i sprawne przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych oraz zakupienie podstawowego i specjalistycznego wyposażenia do wyremontowanych pomieszczeń. Z góry bardzo serdecznie dziękujemy.

Krakowski Ośrodek dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących stanowi ważne centrum edukacji, doradztwa i rehabilitacji dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku w szerokim przedziale wiekowym – poczynając od bardzo małych dzieci (0–6 lat), które obejmuje wszechstronną opieką zespół wczesnego wspomagania rozwoju, poprzez młodzież na wszystkich etapach kształcenia, kończąc na słuchaczach szkół policealnych.
2010-06-10

PAKA 26 – program finałów

W portalu Sadurski.com zapowiedź tego, co między 14 a 18 kwietnia 2010 r. będzie się działo w Krakowie, podczas 26. Przeglądu Kabaretów PAKA

14 kwietnia, środa – dzień I
• godz. 18:30 – Wieczór ostatniej szansy. Prowadzenie: Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys. Gość wieczoru: kabaret Hrabi z programem “Savoir Vivre”. Wystąpią cztery kabarety startujące w konkursie, walczące o finał.

15 kwietnia, czwartek – dzień II
• godz. 16:00 – “TabloPAKA” – Wernisaż wystawy i Pytania niekontrolowane do Piotra Bałtroczyka (które będzie zadawać Agnieszka Kozłowska). Tym razem nie rysunki Henryka Sawki, ale wystawa będąca zbiorem półprywatnych i prywatnych fotografii ludzi ze środowiska kabaretowego. Wstęp wolny.

• godz. 17:00 – Prezentacje konkursowe cz. 1. Prowadzenie: Bartek Demczuk i Robert Korólczyk (Kabaret Młodych Panów). Występ kabaretu – finalisty PAKI.

• godz. 20:30 – “Co w trawie piszczy” czyli kabarety w nowych odsłonach. Wystąpią: Ani Mru Mru, Kabaret Młodych Panów, Słuchajcie, Czesuaf, DNO. Prowadzenie: Tomasz Jachimek. Każdy z wymienionych pięciu kabaretów wystąpi w specjalnie na tę okazję dobranych, 20 minutowych programach.

• godz. 23:45 – Noc Kabaretożerców – czyli kabarety kręcą.

16 kwietnia, piątek – dzień III
• godz. 12:00 – Kabaretowy Turniej Scrabble, wstęp wolny.

• godz. 17:00 – Prezentacje konkursowe – cz. 2. Prowadzenie: Bartek Demczuk i Robert Korólczyk (Kabaret Młodych Panów). Występ kabaretu – finalisty PAKI.

• godz. 20:30 – “Mimochodem – Ireneusz Krosny i jego goście. Wystąpią: Grupa MoCarta, Kabaret Młodych Panów, Nowaki, Artur Andrus. Scenariusz i prowadzenie: Ireneusz Krosny. Po raz pierwszy mim Krosny, który jest twórcą scenariusza tego programu, wystąpi jako… konferansjer.

• godz. 23:30 – Spadkobiercy – serial improwizowany. Reż. Dariusz Kamys, wstęp wolny.

17 kwietnia, sobota – dzień IV
• godz. 11:00 – Mecz piłki nożnej, wstęp wolny.

• godz. 16:00 – Pytania niekontrolowane do jurorów 26. PAKI. Przepytuje rzecznik prasowy PAKI – Agnieszka Kozłowska, wstęp wolny.
2010-03-30

• godz. 17:00 – “MIŁO i miło” – koncert nie tylko improwizowany. Wystąpią: Kabaret Hrabi, Jurki, Jachim Presents, Świerszczychrząszcz, W Gorącej Wodzie Kompani. Scenariusz i prowadzenie: Kabaret LIMO.

• godz. 21:00 – Koncert laureatów 26. Przeglądu Kabaretów PAKA. Prowadzenie: Piotr Bałtroczyk, gość specjalny: Zbigniew Zamachowski.

18 kwietnia, niedziela – dzień V
• godz. 18:00 – “Kraków, wiosna i kabaret” – koncert galowy 26. PAKI. Wystąpią laureaci, Kabaret Moralnego Niepokoju, Łowcy. B. Prowadzenie: Piotr Bałtroczyk. Miejsce: Audytorium Maximum, Kraków, ul. Krupnicza 35.

Kraków. Kabaretowa Barbórka w Rotundzie

4 grudnia w krakowskim Centrum Kultury Rotunda kolejny pojedynek kabaretowy. Wystąpią: kabaret Słuchajcie, Łowcy.B, DNO i Grupa Mo Carta

W ramach cyklu “Pojedynki kabaretowe” tym razem odbędzie się dubeltowy pojedynek “Nie na żarty”. Zmierzy się w nim 17 osób: 1 kobieta, 4 muzyków, kilku przystojnych panów i kilku brzydali.

Wystąpią: Grupa Mo Carta kontra Łowcy.B, a w drugim pojedynku zmierzą się: DNO i Słuchajcie. Pojedynki poprowadzi Jerzy Kryszak. Program będzie nagrywany przez TVP2.
2007-11-27

Na zdjęciu: Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru w Krakowie

polskie pastorałki tekst kolęda Boże Narodzenie Oj maluśki maluśki Poprzedni post Oj maluśki, maluśki – tekst kolędy
satyra satyrycy konkursy satyryczne Gniewino Następny post Ustronie Morskie, Legnica, Lubomierz, Leszno