Stary Sącz – ciekawostki

Stary Sącz ciekawostki atrakcje zabytki historia klasztor

Stary Sącz ciekawostki i informacje o mieście. Historia, zabytki, co warto zobaczyć w Starym Sączu.

Stary Sącz

1) Stary Sącz, to 9-tysięczne miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Leży nad rzeką Dunajec, w widłach Dunajca i Popradu. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Stary Sącz.

Stary Sącz ciekawostki z historii

2) To jedno z najstarszych miast Polski. Prawa miejskie uzyskało w 1257 roku. Wkrótce węgierska księżniczka Kinga (która otrzymała te tereny od księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława Wstydliwego, założyła klasztor klarysek, a siedzibę lokalnych władz przeniesiono z Podegrodzia (dziś 2-tysięczna wieś) do Starego Sącza.

klasztor św. Kinga Stary Sącz ciekawostki
Figura świętej Kingi na dziedzińcu klasztoru, który niegdyś ufundowała

3) Kilkadziesiąt lat po powstaniu Starego Sącza, w 1929 r. założono miasto Nowy Sącz. Ten drugi sukcesywnie zwiększał swoje znaczenie i obecnie mieszka tu ok. 10 razy więcej ludzi niż w Starym Sączu.

4) Po wygranej bitwie pod Wiedniem (1683) król Jan III Sobieski odwiedził Stary Sącz, aby pomodlić się przy grobie księżnej Kingi. Siedem lat później (1690) papież Aleksander VIII ogłosił Kingę błogosławioną.

5) Stary Sącz był nawiedzany przez pożary. Największy miał miejsce w 1795 roku. Spłonęło wtedy prawie całe miasto, w tym budynek ratusza, który później nie został już odbudowany.

baszta klasztor Stary-Sącz atrakcje ciekawostki zabytki
Baszta klasztoru klarysek, Stary-Sącz ciekawostki

Stary Sącz zabytki, atrakcje, co zobaczyć

6) Klasztor klarysek (pl. św. Kingi 1) zbudowano w 1280 roku, a fundatorem była św. Kinga (1234-1292). Początkowo większość zabudowań była drewniana. Do klasztoru przylega kaplica z XIV wieku, nosząca imię świętej Kingi. Charakterystycznym miejscem klasztoru jest okrągła baszta.

7) Częścią zabudowań klasztoru jest gotycki kościół św. Klary (obecnie św. Trójcy i św. Klary). Zbudowano go w latach 1285-1332, a później wielokrotnie przebudowywano. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest ambona z 1671 r. w kształcie drzewa Jessego.

kościół św. Trójcy św. Klary Stary Sącz zabytki
Kościół św. Trójcy i św. Klary, widok od dziedzińca klasztoru

8) Przy rynku stoi XVII-wieczny „Dom na dołkach”, jedyny który ocalał z wielkiego pożaru w 1795 roku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne w Starym Sączu, działające od 1956 roku. Są tu zbiory historyczne, etnograficzne i biograficzne. Na piętrze budynku od 2004 r. mieści się Muzeum Księdza Józefa Tischnera, będące częścią Muzeum Regionalnego.

Dom na dołkach Muzeum Regionalne w Starym Sączu rynek
„Dom na dołkach” przy rynku, aktualnie Muzeum Regionalne

9) W pobliżu starosądeckiego rynku stoi kościół świętej Elżbiety, zbudowany w XIV wieku.

kościół św. Elżbiety Stary Sącz atrakcje ciekawostki
Kościół św. Elżbiety w Starym Sączu

10) 16 czerwca 1999 r. podczas mszy św. w Nowym Sączu papież Jan Paweł II kanonizował świętą Kingę. Drewniany ołtarz przy którym stał, do dziś znajduje się na starosądeckich błoniach, w pobliżu stacji kolejowej. Wewnątrz jest skromne muzeum Jana Pawła II.

11) Przy ul. Stanisława Staszica 10 stoi budynek dawnej synagogi żydowskiej. Został zbudowany w 1906 r., podczas wojny hitlerowcy go zdewastowali. Obecnie ten zabytkowy obiekt jest odrestaurowywany i będzie przeznaczony na cele kulturalne.

12) Góra Parkowa, to miejsce, z którego można podziwiać miasto i okolice. Tym bardziej, że jest tu platforma widokowa.

13) Oryginalnym miejscem Nowego Sącza jest kamienica przy ul. Rynek 21. Mieszkał tu i tworzył Józef Raczek. Są tu jego malowidła (na sklepieniach i ścianach) oraz drewniane rzeźby.

Stary Sącz ciekawostki

14) Ponieważ do dziś zachował się średniowieczny układ urbanistyczny miasta, w 1954 roku Stary Sącz uznano za rezerwat urbanistyczny.

15) Akcja filmu fabularnego „Wakacje z Madonną” (1983) w reżyserii Jerzego Kołodziejczyka dzieje się w Nowym Sączu i tu właśnie był kręcony film.

rynek Stary Sącz ciekawostki atrakcje
Fragment rynku. Stary Sącz ciekawostki

16) Kilkaset metrów od klasztoru tryska z ziemi źródełko św. Kingi, którego woda ma podobno cudowne właściwości. Obok źródełka stoi kaplica św. Kingi z 1779 roku.

17) Corocznie w Starym Sączu od 1975 r. przez tydzień odbywa się Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Koncerty mają miejsce w kościołach: św. Klary i św. Trójcy Przenajświętszej oraz św. Elżbiety Węgierskiej.

18) MKS Sokół Stary Sącz, to klub piłkarski założony w 1950 roku. Mecze rozrywane są na stadionie przy ul. Bandurskiego, mającego tysiąc miejsc siedzących.

Stary Sącz ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Krynica-Zdrój
> Bochnia
> Gorlice