Krynica-Zdrój – 24 ciekawostki

Willa Witoldówka deptak Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje

Krynica-Zdrój ciekawostki i najważniejsze informacje o Krynicy-Zdroju. Uzdrowisko, wody mineralne, sanatoria, sporty zimowe. Co zobaczyć?

Krynica-Zdrój – informacje

1) Krynica-Zdrój, zwana też Krynicą Górską, to kilkunastotysięczne miasto w województwie małopolskim, w Beskidzie Sądeckim.

2) To duży ośrodek uzdrowiskowo-sanatoryjny. Leczy się tu choroby układu trawiennego i moczowego, układu krążenia i przemiany materii. W mieście znajdują się sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, a także odwierty, pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych: Główny, Jan, Józef, Mieczysław, Słotwinka, Tadeusz i Zuber.

Stary Dom Zdrojowy  Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje
Stary Dom Zdrojowy przy deptaku. Krynica-Zdrój ciekawostki

3) Miasto jest jednym z największych polskich ośrodków sportów zimowych. Na stokach można tu zjeżdżać na nartach.

4) Krynica istniała już w 1547 roku, jako wieś. Prawa miejskie uzyskała w 1889 roku.

5) Miasto podzielone jest na 7 osiedli: Krynica Centrum, Krynica Dolna, Piłsudskiego, Pułaskiego, Tysiąclecia, Źródlane i Czarny Potok.

Adam Mickiewicz pomnik Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje
Pomnik Adama Mickiewicza, Krynica-Zdrój

Z historii Krynicy-Zdroju (Krynicy Górskiej)

6) W 1793 r. Franciszek Stix von Saunbergen, Austriak mieszkający w niedalekim Nowym Sączu, kupił tu ziemię wraz ze źródłem wody mineralnej, z myślą o założeniu zdrojowiska. Powstały pierwsze domy zdrojowe.

7) Uzdrowisko stało się popularne w drugiej połowie XIX wieku. W 1877 roku było tu 11 domów uzdrowiskowych, kuracjusze mieszkali też w 64. domach prywatnych. Potem powstawały kolejne wille i pensjonaty. Pod koniec XIX wieku przyjeżdżało tu ok. 6 tys. kuracjuszy rocznie.

8) W 1909 na zaproszenie Dr Ebersa przybył ze Lwowa geolog Rudolf Zuber (1858-1920). Rozpoczął wiercenia i na głębokości 810 m dotarł do wody. Okazało się, że jest to jedna z najsilniejszych w Europie szczaw alkaicznych. Wodę z tego źródła nazwano od jego nazwiska – Wodą Zuber.

9) W okresie międzywojennym wzrosła popularność Krynicy-Zdroju . W 1911 r. doprowadzono tu linię kolejową.

dolna stacja kolejki Góra Parkowa Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje
Krynica-Zdrój. Dolna stacja kolejki na Górę Parkową

10) W 1937 roku uruchomiono (pierwszą w Polsce) kolejkę ziemno-linową z 1937 r. na Górę Parkową (742 m n.p.m.). W tym samym roku w podróż poślubną wybrała się do Krynicy-Zdroju księżniczka Juliana (późniejsza królowa Holandii) z księciem Bernardem.

11) W styczniu 1945 wycofujący się Niemcy zabrali niemal wszystkie urządzenia z uzdrowiska, a wkraczający na ich miejsce Rosjanie zniszczyli resztę. W latach 50-ych w Krynicy-Zdroju wrócono do tradycji uzdrowiskowych.

Pijalnia Główna muszla koncertowa deptak Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje
Na deptaku w Krynicy-Zdroju. Pijalnia Główna (z prawej) i muszla koncertowa (wejście na scenę). Foto: Sfu / cc-by sa 3.0

Krynica-Zdrój ciekawostki i atrakcje

12) Najstarszym obiektem w Krynicy-Zdroju jest pijalnia „Słotwinka”, zbudowana w 1806 roku. Początkowo stała tu, gdzie obecnie jest Pijalnia Główna.

13) Pijalnia Główna (al. Leona Nowotarskiego 3) stoi przy deptaku w samym centrum Krynicy-Zdroju i ma 4540 m kwadratowych powierzchni. Zbudowano ją w latach 1969–1971, a w latach 2012–2014 była przebudowana. Można tu napić się wód leczniczych z Krynicy. Jest otwarta w godzinach 10-21.

14) Obok Pijalni Głównej jest sala koncertowa na 350 osób. Neoklasycystyczne wejście na zaplecze i scenę zbudowano w latach 20. XX wieku, wcześniej była to konstrukcja drewniana.

15) Tor saneczkowy na Górze Parkowej zbudowano w 1929 roku. W kolejnym roku odbyły się tu pierwsze Mistrzostwa Polski w saneczkarstwie (potem też w 1958 i 1962 roku). Odbyły się tu również mistrzostwa Europy w 1935 roku.

16) W 1997 r. w Krynicy-Zdroju uruchomiono kolejkę gondolową na górę Jaworzynę (1114 m n.p.m.). Może przewieźć 1200 osób na godzinę.

17) 6 ha powierzchni ma Park Zdrojowy na Górze Parkowej. Są tu ścieżki spacerowe, trzy stawy, tor saneczkowy i inne atrakcje. Kolejką można też wjechać na Polanę Michasiową.

Pijalnia Główna muszla Nikifor pomnik Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje
Pomnik Nikifora. Krynica-Zdrój ciekawostki

18) W Krynicy-Zdroju od 2005 r. jest pomnik Nikofora Krynickiego (1895-1968), słynnego malarza-prymitywisty, pochowanego w Krynicy-Zdroju. Jest też pomnik Adama Mickiewicza oraz tablica pamiątkowa ku czci związanego z Krynicą słynnego tenora Jana Kiepury (1902-1966).

19) Od 1967 r. co roku, na przełomie sierpnia i września odbywa się w Krynicy-Zdroju Festiwal im. Jana Kiepury. Co roku w lutym odbywa się Międzynarodowy Festiwal Gitarowy.

20) W Krynicy-Zdroju jest kilka muzeów, m.in. otwarte w 1994 r. Muzeum Nikifora.

Jan Kiepura tablica Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje
Jan Kiepura – tablica obok Pijalni Głównej. Krynica-Zdrój ciekawostki

21) Najdłuższy w Polsce wyciąg krzesełkowy znajduje się obok Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla.

22) W Krynicy-Zdroju jest wieża widokowa. Jest drewniana i ma wysokość 49,5 metra. Prowadzi do niej 1-kilometrowa ścieżka. Wejście na wieżę obecnie (połowa 2020 r.) kosztuje 49 zł (bilet normalny).

23) Od 1931 r. w Krynicy-Zdroju działa hokejowy klub KTH Krynica (Krynickie Towarzystwo Hokejowe). W 1931 r. w Krynicy-Zdroju odbyły się hokejowe Mistrzostwa Świata (a równocześnie mistrzostwa Europy).

24) W środku deptaku w Krynicy-Zdroju, obok Starego Domu Zdrojowego jest fontanna muzyczna / multimedialna. Woda wydobywa się z 90. dysz, a jej strumień bije do wysokości 10. metrów. Fontanna działa od maja do końca października, w godz. 8-23, a oświetlenie od zmierzchu do godz, 1-ej w nocy. Wcześniej była tu fontanna zwana Okrągłą.

Krynica-Zdrój ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Górne zdjęcie: Willa Witoldówka obok deptaku

Zobacz też:
> Lądek Zdrój
> Polanica-Zdrój
> Jastrzębie Zdrój