województwo małopolskie ciekawostki zabytki atrakcje

Województwo małopolskie – ciekawostki

Czas czytania:4 minut/y, 20 sekund/y

Województwo małopolskie ciekawostki i fakty. Z czego słynie Małopolska – najważniejsze informacje, zabytki, parki narodowe

Małopolska informacje

1) Województwo małopolskie położone jest w południowej Polsce. Graniczy z województwem podkarpackim, świętokrzyskim i śląskim, a na południu ze Słowacją.

2) Powierzchnia Małopolski przekracza 15 tys. km². To prawie 5% całej powierzchni Polski. Mieszka tu ok. 3,5 miliona ludzi.

3) Kraków, największe miasto Małopolski i jej stolica, był drugą stolicą Polski.

Wawel zamek królewski na Wawelu zabytki atrakcje województwo małopolskie ciekawostki
Zamek królewski na Wawelu w Krakowie

4) Największe miasta województwa małopolskiego

> Kraków – ponad 760 tys. mieszkańców
> Tarnów – ponad 110 tys.
> Nowy Sącz – ok. 85 tys.
> Oświęcim – 40 tys.
> Chrzanów – ok. 40 tys.
> Olkusz – ok. 40 tys.
> Nowy Targ – ok. 35 tys.
> Bochnia – 30 tys.
> Gorlice – ok. 30 tys.
> Zakopane – ok. 30 tys.

5) Wśród mniejszych miast, warto wymienić m.in. Wieliczkę, Wadowice (miasto Karola Wojtyły, późniejszego papieża), Rabkę-Zdrój, Krynicę-Zdrój i Suchą Beskidzką.

ratusz Tarnów ciekawostki zabytki atrakcje
Na środku rynku w Tarnowie stoi zabytkowy budynek ratusza

6) Województwo małopolskie zabytki i atrakcje

Wawel

Zamek na wawelskim wzgórzu w Krakowie, to wielowiekowa siedziba królów i symbol polskiej państwowości. Od 1930 roku Zamek stał się także jednym z najważniejszych muzeów w kraju. Przechowuje obrazy, rzeźby, grafiki, wyroby złotnictwa, militaria, porcelanę. W jego podziemiach znajdują się Groby Królewskie, w których spoczywają znani Polacy, między innymi król Jan III Sobieski, Tadeusz Kościuszko, generał Władysław Sikorski.

Pieskowa Skała

Zamek w Pieskowej Skale znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, a w jego wnętrzu znaleźć można muzeum eksponujące sztukę europejską. Pierwsza wzmianka o istnieniu zamku sięga 1315 roku.

zamek żupny kopalnia soli Wieliczka ciekawostki
Zamek żupny w Wieliczce. Województwo małopolskie ciekawostki

Wieliczka i Bochnia

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni – wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zapraszają turystów, by mogli przejść się wiekowymi korytarzami, na własne oczy zobaczyć solne ściany oraz poznać historię kopalń i wydobywania soli.

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau (Oświecim-Brzezinka), to najbardziej znany niemiecki nazistowski obóz zagłady zlokalizowany w Oświęcimiu. Aby dostać się na jego teren, należy przejść przez bramę, nad którą wciąż widnieje motto „Arbeit macht frei” – „Praca czyni wolnym”. W tym strasznym miejscu pamięci ofiar zbrodni II wojny światowej, zlokalizowane jest muzeum.

Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska – to klasztor oraz zespół kaplic i kościołów w miejscowości o tej samej nazwie. Bardzo znane miejsce pielgrzymek Chrześcijan. Swoje powstanie zawdzięcza Mikołajowi Zebrzydowskiego, który w 1602 roku ufundował klasztoru i kalwarię. Pielgrzymów przyciąga tu możliwość wzięcia udziału w nabożeństwach oraz zobaczenia Cudownego Obrazu Maryi Kalwaryjskiej.

Jaskinia Łokietka

Jaskinia Łokietka, to atrakcja turystyczna Ojcowskiego Parku Narodowego. Według legendy schronił się tu przed wojskami czeskimi na 6 tygodni polski król Władysław Łokietek. Długość jaskini wynosi 320 metrów. Składa się z kilku korytarzy, dwóch sal: Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch mniejszych. Jaskinia została wyżłobiona przez wodę w wapiennych skałach w okresie późnej jury.

Zakopane Giewont Tatry Podhale
Zakopane i widok na ośnieżony szczyt góry Giewont

Zakopane

Niektórzy uważają, że Krupówki w Zakopanem, to największa atrakcja turystyczna tego zlokalizowanego pod Tatrami miasta. Ta reprezentacyjna ulica przez okrągły rok przyciąga rzesze turystów. Oprócz spaceru można spróbować góralskiego oscypka, kupić góralskie wyroby, np. szale, korale i kierpce.

Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój, to największe uzdrowisko w Beskidzie Sądeckim. Można tu podreperować zdrowie, napić się wód zdrojowych oraz pospacerować, oddychając świeżym powietrzem.

Stary Dom Zdrojowy deptak w Krynicy-Zdroju atrakcje znane uzdrowiska
Stary Dom Zdrojowy przy deptaku w Krynicy-Zdroju

Lanckorona

Lanckorona swoją sławę zdobyła drewnianą zabudową z XIX wieku wokół rynku, która nadaje miejscu niepowtarzalnego klimatu i jest niezapomnianą scenerią romantycznych spacerów. Koniecznie trzeba tez zarezerwować czas na spacer do ruin tutejszego zamku.

Zalipie

Zalipie, czyli malowana wieś, słynie ze wzorów kwiatowych zdobiących ściany tutejszych chat. Także wnętrz domów i ich otoczenia gospodarczego. Miejsce to zainspirowało Andrzeja Sapkowskiego, który podobną wieś opisał w swojej sadze o Wiedźminie.

bazylika kolegiacka Olkusz ciekawostki atrakcje historia województwo małopolskie ciekawostki
Bazylika kolegiacka w Olkuszu. Województwo małopolskie ciekawostki

7) Województwo małopolskie – parki narodowe

Choć województwo małopolskie powierzchniowo jest jednym z najmniejszych w kraju (12. miejsce na 16. województw), na jego terenie znajduje się aż sześć parków narodowych.

Babiogórski Park Narodowy

Znajduje się w powiecie suskim i nowatorskim (z adresem w Zawoi, najdłuższej polskiej wsi), przy granicy ze Słowacją. Dominującym elementem krajobrazu jest Babia Góra, która urzeka turystów urokiem i tajemniczością.

Gorczański Park Narodowy

Obejmuje centralne pasmo Gorców, między innymi masywy Turbacza i Gorca. Znajduje się na terenie pięciu gmin: Mszana Dolna, Niedźwiedź, Kamienica, Nowy Targ, Ochotnica Dolna. Jego symbolem jest salamandra plamista.

Magurski Park Narodowy

Leży na granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego, w samym sercu Beskidu Niskiego. Obejmuje górne dorzecze Wisłoki oraz pasmo Magury Wątkowskiej. Stanowi pomost pomiędzy innymi chronionymi obszarami polskich Karpat Zachodnich i Karpat Wschodnich.

zamek Sucha Beskidzka ciekawostki
Zamek w Suchej Beskidzkiej

Ojcowski Park Narodowy

Leży w Dolinie Prądnika na obszarze czterech gmin: Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś, Sułoszowa, w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Krakowa. Na jego terenie są jaskinie, zamek Piaskowa Skała, wiele gatunków roślin i zwierząt oraz liczne szlaki piesze.

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy – utworzony jako pierwszy park narodowy w Polsce. Zajmuje obszar Pienin Właściwych: Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Pieniński Przełom Dunajca. Turyści mogą skorzystać z 35 kilometrów szlaków.

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy – obejmuje Tatry, najwyższe polskie góry. Jedyne góry o charakterze alpejskim, gdzie można spotkać kozice i świstaki. Nic dziwnego, że symbolem Tatrzańskiego PK jest kozica górska.

Województwo małopolskie ciekawostki i zdjęcia (5): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Województwo Pomorskie
> Dolny Śląsk
> Małopolska

parki rozrywki na świecie ciekawostki świat Poprzedni post Ciekawostki o parkach rozrywki
żółwie ciekawostki o żółwiach gady Następny post Niezwykłe ciekawostki o żółwiach