Top 10 najlepszych ciekawostek architektonicznych

architektura ciekawostki architektoniczne budowle

Z ciekawością oglądasz nietypowe realizacje architektoniczne? Poznaj też mniej znane fakty ze świata architektury. Ciekawostki architektoniczne – oto lista 10 ciekawostek.

1. Wielki Mur Chiński powstawał przez 2600 lat

Wielki Mur Chiński nie ma sobie równych – to największa budowla tego typu na świecie. Jednak nie tylko w tej kategorii plasuje się ona na prowadzeniu. Wielki Mur Chiński to także jeden z najdłużej prowadzonych projektów. Łącznie jego budowa trwała 2600 lat.

Wielki Mur Chiński ciekawostki architektoniczne
Ciekawostki architektoniczne: Wielki Mur Chiński

> Wielki Mur Chiński – ciekawostki

2. Sagrada Família – kościół budowany od 1882 roku

Świątynia Świętej Rodziny, czyli Sagrada Família to secesyjny kościół znajdujący się w Barcelonie. Jego budowa trwa nieprzerwanie od 1882 r. i jest finansowana z datków wiernych oraz pieniędzy pochodzących ze sprzedaży biletów.

kościół Sagrada Familia katedra w Barcelonie
Dolna część katedry Sagrada Familia w Barcelonie

> Najsłynniejsze zabytki Hiszpanii

3. Marina Bay Sands z największym basenem bez krawędzi na dachu

O singapurskim hotelu Marina Bay Sands można napisać wiele. Składa się on z 3 wieżowców połączonych Sky Parkiem w kształcie łodzi. Na dachu znajduje się nie tylko 150-metrowy basen, ale również ponad 250 palm. Budowa tego wyjątkowego budynku kosztowała 8 mld dolarów.

Marina Bay Sands Singapore hotel Singapur
Marina Bay Sands, słynny hotel w Singapurze

> 10 miejsc, które musisz zobaczyć w Singapurze

4. AT&T Long Lines Building, czyli nowojorski wieżowiec bez okien

Obok „zwykłych” wieżowców, w Nowym Jorku znajduje się również nietypowy drapacz chmur, który nie ma okien. Uchodzi on jednocześnie za jeden z najbardziej bezpiecznych budynków w Stanach Zjednoczonych – został zbudowany tak, aby przetrwać uderzenie nuklearne. Niegdyś mieściła się w nim centrala telefoniczna.

5. Aurora Ice Hotel – lodowy hotel na Alasce

Zbudowany w całości z lodu Aurora Ice Hotel dziś nie jest już czynny – w tym miejscu działa obecnie Muzeum Lodu Aurora (Aurora Ice Museum). W pierwszym roku działalności hotel został zamknięty przez straż pożarną za… brak czujników dymu i gaśnic.

6. The Sims – gra, która miała polegać na projektowaniu domów

Grałeś w Simsy? Być może nie wiesz, że pierwotnie gracze mieli przede wszystkim projektować domy. Inspiracją do stworzenia gry był pożar domu, który spotkał twórcę gry. Pomysł, aby The Sims było symulatorem życia, pojawił się dopiero na późniejszym etapie.

7. Le Palais Idéal, czyli pałac z kamieni

O tym, że architektem można zostać bez wykształcenia, może przekonać inspirująca historia francuskiego listonosza. Ferdinand Cheval – bo o nim mowa – przez 33 lata budował pałac z kamieni, które zbierał podczas pracy. Dziś jego „Idealny Pałac” jest zabytkiem udostępnianym do zwiedzenia.

ciekawostki architektoniczne Empire State Building taras widokowy turyści panorama Nowego Jorku Manhattan
Ciekawostki architektoniczne: taras widokowy na Empire State Building w Nowym Jorku

> Empire State Building ciekawostki

8. Empire State Building – widok, na którym można zarobić

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych wieżowców w Nowym Jorku, czyli Empire State Building, ma jeden z najchętniej odwiedzanych zewnętrznych tarasów. Okazuje się, że popularne tarasy widokowe zapewniają właścicielom wyższy dochód niż wynajem biur.

9. W latach 1912-1948 architektura była dyscypliną olimpijską

Olimpiada kojarzy Ci się głównie ze sportem? Niesłusznie! Jeszcze nie tak dawno temu w rywalizacji olimpijskiej udział brali również architekci. Trzeba jednak przyznać, że wiele zgłaszanych prac było inspirowanych sportem – dotyczyły one m.in. parków przeznaczonych do uprawiania różnych dyscyplin.

10. Architektura, czyli „główny budowniczy”

Zastanawiałeś się kiedyś nad pochodzeniem słowa „architektura”? Okazuje się, że ma ono swoje korzenie w językach greckim i łacińskim. W tym pierwszym języku oznacza ono „główny budowniczy”, z kolei po łacinie „buduję”.

Ciekawostki architektoniczne – tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com we współpracy z RynekPierwotny.pl

Zobacz też:
> Budynek w kształcie słonia
> Najwęższe budynki świata