Wieliczka – ciekawostki. W kopalni soli
Wieliczka ciekawostki i najważniejsze informacje o Wieliczce
Wieliczka – informacje
1) Wieliczka, to ponad 23-tysięczne miasto w województwie małopolskim, 13 kilometrów na południowy wschód od Krakowa. Jest częścią aglomeracji krakowskiej.
2) Wieliczka została założona w latach 20-ych XII wieku, a prawa miejskie uzyskała w 1290 roku.
3) Miasto znane jest z unikatowej skali w świata, zabytkowej kopalni soli, którą odwiedza co roku ponad milion turystów. Pierwsze ślady warzelnia soli w Wieliczce pochodzą już IX wieku.
4) Nie należy się dziwić, że herb Wieliczki nawiązuje do jej tradycji górniczych. Są na nim narzędzia używane podczas wydobywania soli: drewniany młot i dwa kilofki po bokach. Najstarszy zachowany ślad tego herbu pochodzi z 1645 roku.
5) W 1994 roku miasto Wieliczka zostało uznane za pomnik historii.
Kopalnia soli w Wieliczce
6) W średniowieczu wydobycie soli było dochodowe. Sól była poszukiwanym towarem, gdyż służyła do przechowywania żywności. Nic więc dziwnego, że wokół kopalni soli w Wieliczce powstały fortyfikacje pozwalające na ochronę przed ewentualnymi najeźdźcami.
7) Zamek żupny (Wieliczka, ul. Zamkowa 8) znajduje się na liście UNESCO. W skład tego unikalnego kompleksu wchodzą m.in.: baszta z XIV wieku, pozostałości muru obronnego z końca XIII wieku, szyb górniczy z połowy XIII wieku, kuchnia żupna z XV wieku.
8) W zamku są m.in.: wystawa solniczek, archiwum z czytelnią oraz wspaniała sala gotycka.
9) 135 metrów pod ziemią zlokalizowane jet Muzeum Żup Krakowskich. W 18 komorach znajduje się ok. 2500 zabytkowych przedmiotów.Wieliczka ciekawostki o Wieliczce
Wieliczka ciekawostki
10) Kościół św. Klemensa sfinansowali mieszczanie z Wieliczki, w 1381 roku. Obecny wygląd uzyskał w XIX wieku. Obok kościoła znajduje się wolno stojąca dzwonnica, ufundowana przez Jana III Sobieskiego po pogromie nad Turkami w XVII wieku. Jej budowę ukończono w 1699 roku.
11) Wśród innych zabytków Wieliczki warto wymienić:
– Zespół Kościelno-Klasztorny oo. Franciszkanów-Reformatów wybudowany w I połowie XVII w.,
– Kościół św. Sebastiana,
– Pałac Konopków, wybudowany latach 80. XVIII wieku.
12) Rynek Górny w Wieliczce powstał za czasów króla Kazimierza Wielkiego (panował w latach 1333-1370). Przez kilka wieków zabudowany był głównie budynkami drewnianymi, które spłonęły w pożarze w 1877 roku. W ich miejscu wybudowano potem murowane kamienice, które stoją do dziś.
Wieliczka ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Bochnia
> Świdnica
> Jastrzębie-Zdrój