ciąża test ciążowy kobieta kobiety ciekawostki testy ciążowe

Testy ciążowe – historia i ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 14 sekund/y

Testy ciążowe

Już w starożytności poszukiwano środków i różnych sposobów pozwalających na jak najwcześniejsze wykrycie ciąży. Jakie sposoby wymyślano?

Starożytni Egipcjanie mieszali sok z arbuza wraz z mlekiem matki dziecka, która niedawno urodziła syna. Przygotowaną w ten sposób miksturę podsuwano kobiecie, którą podejrzewano o to, że jest w ciąży. W przypadku gdyby źle się po tym poczuła i dostała nudności – znaczyć to miało, że jest w ciąży. Innym ciekawym testem ciążowym było polewanie ziaren zboża moczem kobiety, będącej w potencjalnej ciąży. Według starożytnych kobieta była w ciąży, jeśli nasiona wykiełkowały.

Przez wieki ludzie wymyślali coraz bardziej oryginalne sposoby na sprawdzenie czy kobieta rzeczywiście jest w ciąży. Dopiero jednak w 1927 roku odkryto HCG (human chorionic gonadotropine), będące podstawą wszystkich naukowo potwierdzonych, nowoczesnych testów ciążowych.

W latach czterdziestych ubiegłego wieku wprowadzono biologiczne testy na obecność HCG. Odkryto, że iniekcja moczu od kobiety w ciąży może wywołać owulacje u różnych gatunków zwierząt. Początkowo do tego testu wykorzystywano myszy, jednak ze względu na stosunkowo długi czas oczekiwania na wynik (5 dni), zmieniono obiekt testów na króliki (24-48 godzin oczekiwania na wynik). Ostatecznie jednak i króliki zostały zastąpione przez ropuchy i żaby, co pozwoliło na dalsze skrócenie czasu oczekiwania na wynik do ok. 6-10 godzin. W przypadku wykonania iniekcji moczu zawierającego HCG u samców ropuchy – reagują one oddaniem nasienia.

W 1960 r. opracowano pierwsze immunologiczne testy ciążowe, wykonywane techniką in vitro. Polegały one na reakcji antygen-przeciwciało, w której antygenem był HCG – wiązany za pomocą zwróconych przeciw niemu przeciwciał. Pierwsze z tych testów nie były jednak zbyt udane, gdyż często występowały reakcje krzyżowe z takimi hormonami, jak LH, FSH czy TSH, a potwierdzenie lub wykluczenie ciąży za pomocą tej metody było możliwe dopiero po 2 tygodniach od upłynięcia terminu oczekiwanej miesiączki.

W 1972 roku na niemieckim rynku pojawił się pierwszy domowy test ciążowy – Predictor. Mógł być wykonywany od czternastego dnia od upłynięcia terminu oczekiwanej miesiączki, a do jego przeprowadzenia potrzebny był poranny mocz. Czułość tego testu była na poziomie 1000 IU/ l moczu, a więc była o 20 razy słabsza niż w przypadku współczesnych testów. Zasada działania testu polega na aglutynacji (sklejaniu) przeciwciał związanych z cząsteczkami złota, w obecności HCG. Ciążę potwierdzało wówczas utworzenie się brązowego kręgu w probówce. Test ten był skrajnie wrażliwy na wstrząsanie.

W 1984 roku na rynku pojawił się pierwszy barwny test – Femtest, który nie był już wrażliwy na wstrząsy, a w 1987 roku, wprowadzony został pierwszy test paskowy.

Obecne domowe testy ciążowe opierają się na immunochemicznej reakcji typu “kanapki” (ang. sandwich; antygen między dwoma warstwami przeciwciał). Nie wymagają już one wspomagania się moczem porannym.

Testy ciążowe w Sadurski.com / Radosław Pokrzywnicki / Artelis.pl

Zobacz też:
> Przesądy ciążowe
> Rodzaje raczkowania
> Ciekawostki o szamponach

Shipshewana Indiana USA Poprzedni post Shipshewana w stanie Indiana, USA
ręka dłoń Następny post Jak klaskać jedną ręką