Jazz – muzyka dla wymagających

jazz muzyka jazzowa

Jazz towarzyszy ludziom od lat i nie ulega wątpliwości, że jest to rodzaj muzyki, który ma swoich zwolenników, a różnego rodzaju festiwale przyciągają wiernych słuchaczy tej wymagającej, mimo że w dużej mierze opartej na improwizowaniu, muzyki.

Oczywiście większość z nas kojarzy nieśmiertelne piosenki takie jak What a Wonderfull World czy Autumn Leaves Louisa Armstronga czy Johna Coltrane’a, które już na stałe weszły do kanonu muzyki rozrywkowej, pomimo tego że z założenia przecież odwołują się do niezwykle wysublimowanego gatunku. Może właśnie dlatego wierna publiczność niezmiennie kupuje płyty, wyjeżdża na festiwale oraz interesuje się historią jazzu.

Cały ten jazz

Przede wszystkim muzyka jazzowa kojarzy się z pewnego rodzaju oryginalnością, która wypływa z faktu, że większość koncertów w pewien sposób bazuje na improwizacjach. Poza tym sam wygląd muzyków i sposób zachowania wywołują szacunek. Klimat tworzą nie tylko dźwięki i rytm, ale również stylowe garnitury, błyszczące saksofony i przydymione małe lokale, w których rozbrzmiewają kolejne kawałki muzyczne jazzbandów. To klimat, jaki praktycznie nie zmienił się od lat dwudziestych ubiegłego stulecia, kiedy to jazz, muzyka prosto z serca, podbił serca ludzi na całym świecie. Warto zaznaczyć, że już wtedy głównym nurtem były kawałki instrumentalne.

Powiedz mi czego słuchasz, a powiem ci, kim jesteś

Tak jak z literaturą, tak i z muzyką jest wybór w duży stopniu mówi o tym, co jest dla nas ważne. Jazz pomimo swojego improwizowanego charakteru w dużej mierze opiera się na powtarzalnych solówkach i określonych standardach. Dlatego też słuchanie tego typu muzyki potrafi zapewnić szereg niesamowitych wrażeń. Poza tym dostępność różnego rodzaju wydawnictw książkowych i muzycznych w znaczący sposób przybliża nie tylko wielkie postaci światowego jazzu, ale również pozwala poznać te trendy, w jakich aktualnie się rozwija, a warto zaznaczyć, że ten gatunek również ulega stałej ewolucji, a muzycy ciągle poszukują takich rozwiązań, które tworzą pomosty pomiędzy różnymi motywami. Z założenia więc jest to niezwykle interesująca przygoda z inspiracjami. Najszerszą ofertę specjalistycznych wydawnictw znajdziemy w księgarniach internetowych, które oferują nie tylko cały szereg klasycznego  nowoczesnego jazzu, ale również zaskakują atrakcyjnymi cenami. Warto zwrócić uwagę, ze to właśnie w sieci mamy szansę trafić na bardzo niszowe egzemplarze, które są dostępne tylko koneserom. Taki zakup to doskonała inwestycja w świetnie spędzony czas.

Dziękujemy za współpracę. Link zdjęty 8 pazdz. 2020. W przypadku chęci kontynuacji prosimy o kontakt.
https://merlin.pl/catalog/muzyka-m10386073/jazz-c651/