Wybory. Głosowanie poza miejscem zameldowania
Choć wybory parlamentarne i prezydenckie za nami, a najbliższe nam są wybory samorządowe, to wciąż aktualny jest temat głosowania poza miejscem stałego zamieszkania. Ogólnopolskie kampanie promocyjne przed wyborami zachęcają wyborców do wypełniania swojego obowiązku obywatelskiego w każdym miejscu i za każdym razem.
Co zrobić, aby głosować poza miejscem stałego zameldowania?
Przede wszystkim należy nadmienić, że pewna możliwość głosowania poza miejscem stałego zameldowania jest dostępna tylko w przypadku wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Istnieje możliwość głosowania w wyborach samorządowych w miejscu zamieszkania które nie jest miejscem zameldowania, jednak jest to bardzo trudne. Skupmy się zatem na pozostałych dwóch przypadkach.
Obywatel, który w dniu wyborów nie będzie mógł oddać głosu w lokalu wyborczym na terenie jego stałego miejsca zameldowania, ma dwie możliwości.
Głosowanie poza miejscem zamieszkania
1. Osoby przebywające na terenie innej gminy mogą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Muszą to jednak zrobić nie później niż 10 dni przed rozpoczęciem głosowania. W przeciwnym wypadku wniosek nie zostanie rozpatrzony, a obywatel nie będzie mógł oddać ważnego głosu. Złożenie takiego wniosku w miejscowym urzędzie gminy pozwala na dopisanie do listy wyborców i skreślenie z listy wyborców w miejscu zameldowania. Warto nadmienić, że podobna procedura obejmuje wyborców niezamieszkałych oraz żołnierzy pełniących służbę wojskową.
2. Jeżeli jednak z jakichś przyczyn nie możemy złożyć wniosku na 10 dni przed datą głosowania, wówczas możemy wystąpić do urzędu gminy właściwej dla naszego miejsca zameldowania o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Na uzyskanie zaświadczenia mamy czas do 2 dni przed rozpoczęciem głosowania. Wniosek o wydanie zaświadczenia możemy złożyć osobiście, za pomocą faksu lub drogą mailową.
Głosowanie korespondencyjne
Jeżeli z jakichś powodów nie możemy zdobyć zaświadczenia o prawie do głosowania oraz nie możemy złożyć wniosku o dopisanie do listy wyborców – pozostaje nam opcja głosowania korespondencyjnego, która pierwszy raz została powszechnie zastosowana w 2015 roku podczas wyborów prezydenckich. Wcześniej taka możliwość była przeznaczona jedynie dla osób niepełnosprawnych i mieszkających za granicą.
Aby skorzystać z pakietu korespondencyjnego, należy złożyć odpowiednie pismo najpóźniej na 2 tygodnie przed datą wyborów. Pakiet do głosowania otrzymamy najpóźniej na tydzień przed wyborami, aby zdążyć odesłać lub odnieść osobiście do urzędu gminy.
Podsumowanie
Niska frekwencja wyborcza sprawia, że władze udostępniają obywatelom nowe możliwości do oddawania głosów. Od 2015 roku jest to sprawa uporządkowana i prawnie ułatwiona, a dalsze zmiany w przyszłości z pewnością doprowadzą do wprowadzenia możliwości głosowania przez Internet. Byłoby to z pewnością korzystne nie tylko dla poziomu frekwencji, ale także ze względu na szybkość liczenia głosów. Póki jednak nie wprowadzono takich udogodnień, powinniśmy korzystać z dostępnych metod i wypełniać nasz obywatelski obowiązek za każdym razem.
Tekst we współpracy z https://pbkb-adwokaci.pl
Już wiesz co zrobić, aby głosowanie poza miejscem zamieszkania było możliwe.