Platonian Tower – futurystyczny budynek w Limie

Lima Peru Platonian Tower ciekawostki informacje

Bryły geometryczne, szczególnie te foremne, stanowią inspirację od tysiącleci. Nie inaczej jest z Platonian Tower – ciekawym projektem wysokokondygnacyjnego domu mieszkalnego, którego rzuty bazują na sześcianach i dwunastościanach. Został stworzony przez niemieckich architektów z Tammo Prinz Architects z Berlina, jako hołd starożytnemu, greckiemu filozofowi i matematykowi – Platonowi.

Platonian Tower – założenia niezwykłego budynku

Platonian Tower, to 40-piętrowy blok mieszkalny o bardzo nietypowym kształcie. 35 pięter mieści się nad ziemią, a pod nią znajduje się pięciokondygnacyjny parking. Ten projekt z 2014 roku zakłada, że budowla ma składać się z modułów, a każdy z nich ma stanowić dwunastościan lub sześcian foremny. Same mieszkania mają być sześcianami, gdyż takie wnętrza mieszkańcom łatwiej jest zaaranżować. Zamknięte przestrzenie między lokalami mają mieć już po 12 ścian i będą stanowić dodatkowe pomieszczenia, takie jak:
• balkony,
• tarasy,
• schowki,
• przedłużenia mieszkań.

Możemy porównać tę budowlę do plastra miodu, składającego się z dwunastościennych okienek, wewnątrz których mieszczą się sześciany. Taka koncepcja projektu pozwala na dowolną zmianę modelu bryły budynku. W razie konieczności bez trudu można odjąć lub dodać kilka modułów. To także pozwala niewielkim kosztem utrzymać ciepło mieszkań w bryle.

Konstrukcja Platonian Tower przypomina budowę z klocków, dzięki czemu ma wiele zalet. Można bardzo elastycznie reagować na wszelkie zagrożenia konstrukcyjne i problemy, które się pojawią.

Amfiteatr w bloku

Szczególna forma modułów dwunastościennych sprawia, że parter budynku to otwarty, dostępny dla mieszkańców plac. Architekci umieścili na nim wielkie, kamienne stopnie na kształt starodawnych, greckich amfiteatrów. Mają one rzut pięciokąta, co także nawiązuje do Starożytnej Grecji. Stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale także miejsce odpoczynku i relaksu potencjalnych mieszkańców. Całość jest doskonale oświetlona, dzięki znajdującym się w elewacji lampom.

Gdzie szukać Platonian Tower?

Platonian Tower jest projektem budowlanym, który został zgłoszony do konkursu architektonicznego organizowanego przez Limę na zagospodarowanie placu w centrum miasta. Zwycięska konstrukcja miałaby powstać w centrum stolicy Peru – Limie. Taki przykład geometrycznego, lekko futurystycznego budynku miał urozmaicać nudny i szary pejzaż wielkiego miasta Ameryki Południowej. Z pewnością niewiele znajdziemy w nim odwołań do kultury antycznej, a może warto to zmienić.

Platonian Tower to niezwykły i zaskakujący budynek. Trudno nam wyobrazić sobie, jak wyglądałoby mieszkanie w nim, jednak musiałoby być bardzo ekscytujące. Cena metra kwadratowego w takiej budowli nie należy co prawda do najniższych, jednak warto zakosztować życia w takiej perełce architektonicznej. Z niecierpliwością obserwujemy rozwój architektury geometrycznej na świecie.

Czy Platonian Tower zdobędzie uznanie i zachwyci nas w rzeczywistości? Z całą pewnością.

Tekst we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

Przed publikacją tekstu niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi w sprawie zgody na publikację wizualizacji widoku Platonian Tower. Tekst ilustruje współczesna panorama centrum Limy.

Zobacz też – słynne wieżowce Nowego Jorku:
> Chrysler Building
> Flatiron Building
> Empire State Building