ratusz miasto Nowy Targ ciekawostki atrakcje zabytki Podhale

Nowy Targ – 22 ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 10 sekund/y

Stolica Podhala. Nowy Targ ciekawostki i najważniejsze informacje o Nowym Targu. Zabytki, atrakcje, historia Nowego Targu

Nowy Targ informacje

1) Nowy Targ, to ponad 33-tysięczne miasto w województwie małopolskim. Jest tu siedziba powiatu nowotarskiego i gminy wiejskiej Nowy Targ. Miasto leży nad rzeką Biały Dunajec.

2) Pełna nazwa miasta brzmi: Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ.

3) Nowy Targ leży na wysokości od 585 do 1138 m n.p.m.

4) Nowy Targ jest historyczną stolicą i największym miastem Podhala – regionu u północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca. Wśród największych miejscowości Podhala są także: Czarny Dunajec, Ludźmierz, Zakopane, Biały Dunajec, Szaflary, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Chochołów, Witów i Gronków.

5) Górale na Nowy Targ mówią: Miasto.

Nowy Targ ciekawostki z historii

6) Miejscowość powstała w XIII wieku, a prawa miejskie uzyskała w 1346 r.

7) Pierwsi Żydzi mieszkali w Nowym Targu w 1346 r. (gdy stał się miastem). W drugiej połowie XIX w. mieszkało tu ok. 400 Żydów (7% populacji miasta), a przed I wojną światową mieszkało 1300 Żydów (15% populacji).

8) Pierwszą aptekę w Nowy Targu otwarto w 1823 roku.

9) Podczas I wojny światowej przez kilka dni w więzieniu austriackim w Nowym Targu więziony był Włodzimierz Lenin. Obecnie w tym budynku mieści się Młodzieżowy Dom Kultury.

10) W 1979 r. na lotnisku w Nowym Targu mszę św. odprawił papież Jan Paweł II.

kościół św. Katarzyny miasto Nowy Targ ciekawostki atrakcje zabytki Podhale
Kościół św. Katarzyny. Foto: Rzabofil / cc-by sa 3.0. Nowy Targ ciekawostki

Zabytki i atrakcje w Nowym Targu

11) Najstarszym kościołem Podhala jest stojący w Nowym Targu kościół św. Katarzyny. Zbudowano go w 1346 r. Potem ulegał pożarom i był odbudowywany, więc wygląda inaczej niż pierwotnie.

12) Rynek w Nowym Targu ma 1,5 ha powierzchni. Kiedyś odbywały się tu popularne jarmarki. Okalające go kamienice pochodzą z końca XVIII wieku, gdyż wcześniejsza drewniana zabudowa spłonęła w 1784 roku.

13) Na środku rynku stoi ratusz z XIX wieku. Wcześniejszy drewniany ratusz stał tu od 1767 roku. Obok ratusza stoi kapliczka św. Jana Kantego z 1904 roku.

14) W Nowym Targu od 1966 r. działa Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego. Mieści się przy ul. Rynek 1, w dawnym nowotarskim ratuszu.

15) Bór na Czerwonem, to rezerwat ścisły znajdujący się na terenie Nowego Targu. Powstał w 1925 roku.

16) Kościół pw św. Anny stoi na nowotarskim cmentarzu. Zbudowano go w XV w. jako kościół gotycki. Podczas kolejnych przebudowań stracił cechy gotyckie.

17) W Nowym Targu są trzy pomniki: Władysława Orkana (pl. Słowackiego), Adama Mickiewicza (przy wejściu do parku miejskiego) i Jana Pawła II (na lotnisku).

kościół św. Anny miasto Nowy Targ ciekawostki atrakcje zabytki Podhale
Kościół św. Anny w Nowym Targu, stolicy Podhala. Foto: Andrzej Otrębski / cc-by sa 4.0

Nowy Targ ciekawostki

18) Nowy Targ jest miastem, w którym jest najwięcej olimpijczyków na tysiąc mieszkańców. Obecnie jest ich 43, w tym 38. hokeistów.

19) Kowaniec wcześniej był wsią, obecnie jest częścią Nowego Targu. Mieszka tu ok. 5 tys. ludzi. W okresie gdy był letniskiem (dwudziestolecie międzywojenne) powstały tu murowane i drewniane wille, głównie w stylu zakopiańskim. Jest tu stacja narciarska z dwoma wyciągami i trzema trasami zjazdowymi.

20) W 1961 r. otwarto w Nowym Targu Miejską Halę Lodową, która może pomieścić 2362 kibiców. Na lodowisku gra Klub Hokejowy Podhale Nowy Targ S.A., założony w 1932 roku. To najbardziej utytułowany klub hokejowy w Polsce.

21) Euroregion Tatry utworzono w 1994 r. Jego członkami są miasta: Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Szczawnica i Limanowa oraz 13 polskich gmin, a także słowackie miasta i wsie trzech powiatów. Głównymi celami działania jest ochrona środowiska naturalnego i rozwój gospodarczy. Stolicą Euroregionu Tatry jest Nowy Targ.

22) Punkt Informacji Turystycznej w Nowym Targu mieści się przy ul. Rynek 1.

Nowy Targ ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: ratusz w Nowym Targu. Foto: Andrzej Otrębski / cc-by sa 4.0

Zobacz też:
> Zakopane
> Krynica-Zdrój
> Żywiec
> Ciekawostki o oscypkach

mocz ciekawostki nietrzymanie moczu Poprzedni post Czy nietrzymanie moczu to też Twój problem?
teoria prawdopodobieństwa ubezpieczenia ciekawostki o ubezpieczeniach Następny post Teoria prawdopodobieństwa i ubezpieczenia