Ciekawostki o Chrzanowie

Chrzanów ciekawostki atrakcje zabytki historia co zobaczyć

Chrzanów ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć w Chrzanowie

Miasto Chrzanów

1) Chrzanów, to ponad 36-tysięczne miasto w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim. Jest siedzibą władz powiatu chrzanowskiego i gminy miejsko-wiejskiej Chrzanów. Leży nad rzeką Chechła.

Chrzanów ciekawostki z historii

2) Chrzanów jest miastem od połowy XIV wieku. Aż do 1939 r. był miastem prywatnym. Ostatnimi właścicielem od 1856 był spółka trzech kupców wrocławskich i ich potomkowie.

3) Od końca XVI w. do Chrzanowa napływała ludność żydowska. Cmentarz żydowski założono w 1759 r., a pierwszą synagogę zbudowano w 1786 roku. Na przełomie XIX/XX wieku przedstawiciele społeczności żydowskiej zdominowali władze rady miejskiej.

4) Do XVIII w. stał drewniany, dwukondygnacyjny budynek ratusza, a do połowy XIX w. na rynku odbywały się targi. Do dziś na rynku zachowała się drewniana studnia, a na początku XX wieku rynek został pięknie odrestaurowany.

5) W 1939 r. w Chrzanowie mieszkało ok. 8 tys. Żydów. W 1940 r. niemieccy okupanci stworzyli tu żydowskie getto. W 1943 r. jego mieszkańców przewieźli do obozu zagłady w Auschwitz. Wojnę przeżyło tylko ok. 10% Żydów z Chrzanowa.

6) Ocenia się, że podczas II wojny światowej Chrzanów stracił ok. 8 tys. mieszkańców i 25% zabudowy miasta.

Chrzanów ciekawostki zabytki kościół św. Mikołaja
Chrzanów ciekawostki: kościół św. Mikołaja, z prawej dzwonnica. Foto: Mariusz Paździora / cc by-sa 3.0

Chrzanów zabytki, co zobaczyć

7) Kościół św. Mikołaja znajduje się przy ul. Mickiewicza 5. Prezbiterium świątyni, to najstarsza zachowana budowla w Chrzanowie.

8) Przy ul. Kościelnej 1 stoi Kościół św. Jana Chrzciciela. Powstał w stylu gotyckim w XIV wieku, a w XIX w. został przebudowany. Jest w nim dzwon z 1484 roku.

9) XIV i XV-wieczne drewniane budynki stojące przy rynku w Chrzanowie, podczas potopu szwedzkiego strawił pożar. Obecna zabudowa pochodzi z XVIII-XX wieku. Głównie są to kamienice XIX-wieczne.

10) Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich założono w 1960 roku. Mieści się przy ul. Mickiewicza 13, w lamusie dworskim z XVI wieku. Zgromadzono tu ponad 33 tys. eksponatów.

Babice woj. małopolskie zamek Lipowiec
Babice. woj. małopolskie. Średniowieczny zamek Lipowiec

Zamek Lipowiec

11) W powiecie chrzanowskim, we wsi Babice, są ruiny jednego z gotyckich zamków tzw. Orlich Gniazd. Zamek biskupów krakowskich Lipowiec stoi na wapiennym wzgórzu Lipowiec (362 m n.p.m.), na terenie rezerwatu przyrody Lipowiec (ponad 11 ha powierzchni). Jego budowę zaczęto prawdopodobnie w II połowie XIII wieku.

Babice woj. małopolskie zamek biskupów Lipowiec
Zamek biskupów krakowskich w Lipowcu na nieduża opłatą można zobaczyć od środka

Upadek świetności zamku rozpoczął się w XVII wieku – po pożarze w 1629 r. oraz potopie szwedzkim (1655-1660). W 1683 r. przybył tu z wizytą król Jan III Sobieski.

Jeszcze w latach 40. XIX w. zamek był zamieszkiwany. W XX w. ruiny przystosowano do zwiedzania.

Pomnik Wolności i Zwycięstwa Chrzanów ciekawostki
Pomnik Wolności i Zwycięstwa. Chrzanów ciekawostki. Foto: Oliwier Myrlak / cc by-sa 4.0

Chrzanów ciekawostki

12) W 1971 r. na pl. Tysiąclecia stanął Pomnik Wolności i Zwycięstwa. Na jego szczycie jest postać orła.

13) Co roku w czerwcu organizowane są Dni Chrzanowa.

Hala widowiskowo-sportowa Chrzanów ciekawostki
Hala widowiskowo-sportowa w Chrzanowie. Foto: Oliwier Myrlak / cc0

14) Na cmentarzu żydowskim (ul. Podwale, 1,6 ha powierzchni) do dziś zachowało się ok. 1,5 tys macew (nagrobków). Najstarsza pochodzi z 1802 roku.

15) Wśród klubów sportowych w Chrzanowie jest Fablok Chrzanów, założony w 1926 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na stadionie położonym przy ul. Fabrycznej.

Chrzanów ciekawostki + zdjęcia (2): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Andrychów
> Bochnia