zamek Gliwice ciekawostki atrakcje zabytki

Niesamowite ciekawostki o Gliwicach

Czas czytania:2 minut/y, 56 sekund/y

Z czego słyną Gliwice ciekawostki o najważniejsze informacje. Historia, atrakcje Gliwic

1) Gliwice, to 180-tysięczne miasto w woj. śląskim, nad rzeką Kłodnicą. Prawa miejskie uzyskały przed 1276 rokiem.

Zamek, ratusz i zabytki Gliwic

2) Najstarszą częścią Gliwic jest stare miasto. Jest tu najwięcej zabytków: zamek, kościół Wszystkich Świętych, rynek z ratuszem i pozostałości po murach obronnych miasta.

3) Zamek Piastowski (patrz górne foto) stoi przy ul. Pod Murami 2. Powstał w połowie XIV wieku jako zamek gotycki i potem był przebudowywany. Początkowo zbudowano dwie baszty połączone murami obronnymi, przy których powstał zamek, siedziba Piastów Śląskich.

4) Rynek główny w Gliwicach, to plac o wymiarach 75×75 metrów. Na jego środku stoi ratusz miejski. W zachodniej części rynku znajduje się Fontanna z Neptunem. Powstała pod koniec XVIII wieku i zaprojektował ją Johannes Nitsche (1740-1830). Kamienice przy rynku pochodzą z XIX i XX wieku, gdyż rynek mocno ucierpiał podczas II wojny światowej.

ratusz rynek Gliwice ciekawostki atrakcje zabytki
Ratusz na rynku. Gliwice ciekawostki

5) Ratusz w Gliwicach powstał pod koniec XIII wieku. Drugi ratusz zbudowano na fundamentach pierwszego w XV wieku, a na przełomie XVIII i XIX wieku był budynek przebudowywany. Wieża ratusza ma 41,5 metra wysokości. Wewnątrz znajduje się Pałac Ślubów i kawiarnia.

6) Powstałe w XIV wieku mury obronne miały do 9 metrów wysokości oraz 1-1,2 metra grubości i było na nich 29 baszt. Były otoczone fosą, a do miasta można było wjechać przez Bramę Białą (Bytomską) oraz Czarną (Raciborską). Z 1125. metrów długości do dziś zachowało się ok. 200 metrów murów oraz ruiny Bramy Czarnej.

7) Kościół Wszystkich Świętych znajduje się w Gliwicach przy ul. Kościelnej 4. Wybudowano go w XV/XVI wieku i potem był przebudowywany. Wewnątrz kościoła są cenne zabytki. Wieża kościelna ma 63 metry wysokości. Przez część roku wieża dostępna jest jako punkt widokowy.

kościół Wszystkich Świętych Gliwice ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Wszystkich Świętych w centrum Gliwic

Gliwice ciekawostki z historii

8) Tramwaje kursowały po Gliwicach od 1894 do 2009 roku i pod koniec istnienia były najkrótszą siecią tramwajową w Polsce. Początkowo tramwaje były ciągnięte przez konie, a od 1898 r. czyli już 4 lata później, były tramwajami elektrycznymi.

9) W 1601 r. wielki pożar zniszczył całe miasto wraz z przedmieściami. Kolejny pożar miał miejsce w 1711 roku.

maszt nadawczy Gliwice ciekawostki
Drewniany maszt nadawczy w Gliwicach

10) W 1848 r. powstała huta Hermina (obecna Huta Łabędy).

11) W latach 1934-1936 wzniesiono w Gliwicach trzy budynki i drewniany maszt nadawczy wysokości 111 metrów. Postała tu Radiostacja Gliwicka. 31 sierpnia 1939 r. Niemcy przeprowadzili tu Prowokację gliwicką, która miała zmanipulować opinię publiczną i władze krajów europejskich w przeddzień II wojny światowej. Obecnie zespół budynków tworzy oddział Muzeum w Gliwicach. Maszt jest najwyższą drewnianą konstrukcją na świecie.

Fontanna Neptuna w Gliwicach województwo śląskie atrakcje zabytki
Gliwicki rynek. Fontanna Neptuna stoi obok gmachu ratusza

Co zobaczyć w Gliwicach

12) Palmiarnia Miejska znajduje się w parku im. Fryderyka Chopina przy ul. Aleksandra Fredry. Ma 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Pierwsze szklarnie powstały ok. 1880 roku, a obecna palmiarnia istnieje od 1924 r. W pięciu pawilonach są m.in. rośliny tropikalne, sukulenty i akwaria.

dworzec kolejowy w Gliwicach województwo śląskie kolej tory
Nowoczesny dworzec kolejowy w Gliwicach, na peronie

13) Przed gmachem Urzędu Miejskiego w Gliwicach znajduje się fontanna z trzema faunami (diabełkami) z 1928 roku. Postacie symbolizują trzy miasta: Gliwice, Zabrze i Bytom.

14) Ulica Powstańców Śląskich, to jedna z najważniejszych ulic Gliwic. Obecnie to deptak długości ponad 1 km, wzdłuż którego stoją przedwojenne kamienice.

15) W 1905 r. powstało Muzeum w Gliwicach. Obecnie ma kilka oddziałów na terenie miasta, a jeden z nich jest na Zamku Piastowskim.

Gliwice ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Sosnowiec
> Jastrzębie Zdrój
> Żywiec

piłka nożna bukmacher sport Poprzedni post Postaw na dobrego konia
Asashi Tokio piwo browar unko biru Sumida Japonia beer Japan Tokyo Następny post Złota kupa w Tokio