Wyprawy do Laosu z CARTER

Vat Phou wyprawy do Laosu

Miłośnicy tropikalnego klimatu i egzotyki uwielbiają wycieczki do Azji Południowo-Wschodniej, w tym do Laosu. To fascynujący i autentyczny kraj, które otworzył się na turystykę dopiero po roku 1989. Laos zachwyca podróżnych swą dziewiczą przyrodą, gościnnymi mieszkańcami i niebywale pięknymi świątyniami. Główne powody, dla których turyści marzą aby pojechać do Laosu to liczne grupy etniczne, niespieszna atmosfera, brak hoteli-molochów i czarujące lodge nad rzeką Mekong w urokliwym Luang Prabang.

Luang Prabang – „ Perła Orientu” i oaza spokoju

Laos https://carter.eu/kierunki/azja/laosznajduje się w cieniu bardziej popularnych kierunków turystycznych dlatego mamy tu szansę zasmakować autentycznej i tradycyjnej Azji. Leżące na prawym brzegu rzeki Mekong Luang Prabang było stolicą kraju do roku 1975 roku. To liczące dziś 55 tysięcy mieszkańców miasto otoczone jest wapiennymi wzgórzami i zlokalizowane jest w miejscu, gdzie rzeka Nam Khan skręca ostro w prawo i uchodzi do Mekongu. Według wielu opinii odwiedzających Luang Prabang uważane jest za najpiękniejsze miasto Laosu oraz jedno z najpiękniejszych miast w całych Indochinach.

UNESCO umieściło Luang Prabang na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego z uwagi na fascynujące połączenie tradycyjnej architektury i miejskiej zabudowy, stworzonej przez Francuzów w okresie kolonialnym w XIX i XX w. Po dziś dzień w starej części miasta można zobaczyć perełki francuskiej architektury kolonialnej oraz poczuć ten postkolonialny klimat. Stoją tutaj piękne stare rezydencje pośród ogrodów, które często zamienione są na kameralne hotele, butiki lub restauracje. Sporą atrakcją dla odwiedzających jest targ nocny, na którym można kupić rękodzieło, pamiątki, ubrania oraz skosztować pysznej lokalnej kuchni.  Przechadzający się ulicami mnisi w szafranowych szatach, którzy wychodzą z licznych świątyń tworzą wyjątkową atmosferę tego miejsca. Odwiedzając Luang Prabang warto przeznaczyć jeden poranek aby zaobserwować słynny Ceremoniał Wręczenia Jałmużny.

Amantaka Luang Prabang wycieczki do Laosu
Amantaka, Luang Prabang. Wycieczki do Laosu

Wat Xiang Thong to najważniejszy buddyjski klasztor w kraju – „Świątynie Złotego Miasta” zbudowano w latach 1559-1560. Wat Xiang Thong pozostaje znaczącym pomnikiem ducha religii, rodziny królewskiej i tradycyjnej sztuki. Świątynię wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 roku jako jeden z ważnych obiektów w kraju. Kolejne miejsce warte odwiedzin to Muzeum Narodowe znajdujące się w dawnej rezydencji królewskiej, w której zobaczymy wspaniałe kulturowe dziedzictwo Laosu. Inne słynne zabytki miasta to stupa Wat Visoun, rezydencja Sangkharat (najwyższych patriarchów buddyjskich) czy też Góra Phou Si. Wysoka na 100 metrów Mount Phu Si oznacza „święte wzgórze” i znajduje się w centrum starego miasta Luang Prabang w Laosie, skąd rozpościerają się wspaniałe 360-stopniowe widoki na Luang Prabang, rzeki Mekong i Nam Khan.

Laos wodospady Khone Phapheng wyprawy do Laosu
Wodospady. Wyprawy do Laosu

Atrakcje w pobliżu Luang Prabang: Wodospad Kuang Si i Jaskinia Pak Ou Cave

30 kilometrów od miasta odwiedzający znajdą słynne Wodospady Kuang Si z krystalicznie czystą wodą, w której można zażyć kąpieli. Najlepsza pora na zwiedzanie wodospadów jest między grudniem a kwietniem.

Udając się łodzią w górę rzeki Mekong odwiedzający mogą zwiedzić jaskinie Pak Ou Caves znajdujące się pomiędzy rzekami Mekong i Ou. Sanktuarium w Pak Ou składa się z dwóch dużych jaskiń, w każdej znajdują się tysiące postaci Buddy, różnej wielkości – od kilku centymetrów do dwóch metrów wysokości.

Amantaka Luang Prabang wyprawy do Laosu
Amantaka Luang Prabang. Wyprawy do Laosu

Champasak oraz Płaskowyż Bolaven – fascynujące południe Laosu

Champasak jest niedużym miasteczkiem z kolonialną architekturą w południowym Laosie. Ta nieco senna osada usytuowana jest nad brzegiem rzeki, gdzie podróżni znajdą wiele hotelików i pensjonatów. Tym, co przyciąga w to miejsce podróżników, oprócz atmosfery relaksu, to położone w pobliżu ruiny khmerskiego kompleksu świątynnego Wat Phu. Ten niewielki kompleks, który zachował się do dzisiejszych czasów powstawał pomiędzy XI a XIII wiekiem, chociaż znajdują się tam także pozostałości archeologiczne, które są o kilkaset lat starsze.

Bolaven Plateau to krater wygasłego wulkanu o średnicy około 40 kilometrów zlokalizowany na wysokości między 1000 a 1300 metrów nad poziomem morza. Jest to niezwykle malowniczy region ulokowany między granicą wietnamską, a Mekongiem od zachodu. Dzięki bardzo żyznej ziemi i sporym opadom powstało tu wiele plantacji kawy, uważanej powszechnie za jedną najsmaczniejszych na świecie. Popularne sa dwa gatunki: arabica i robusta.  Roczne zbiory wynoszą od 15 000 do 20 000 ton. Poza plantacjami kawy płaskowyż obfituje także w uprawy herbaty, kardamonu i drzew owocowych: bananów, papai oraz marakui.

Region ten jest atrakcyjny turystycznie ze względu na wodospady i liczne grupy etniczne.

Zwiedzanie Laosu „szyte na miarę”

Wybierając najlepszą opcję wypoczynku lub zwiedzania w Laosie warto skorzystać z propozycji butikowego biura podróży CARTER www.carter.eu , które proponuje osobiście sprawdzone miejsca noclegowe. Rezerwacja najlepszych hoteli i wycieczek fakultatywnych w Laosie z biurem jest wygodna i korzystniejsza cenowo.

logo carter

Więcej informacji i rezerwacja: tel. 22 392 60 16/17, kom. 509 601 246, travel@carter.eu

Biuro: ul. Hoża 50/23 w Warszawie.

Trendy i inspiracje: https://carter.eu/blog/ua/

https://www.instagram.com/carter_luksusowe_wakacje/

Wyprawy do Laosu / zawsz