Battery – park w Nowym Jorku, ciekawostki

Battery Park Nowy Jork ciekawostki NYC drzewa trawa wieżowce WTC

Battery Park – informacje

1) Battery (przed 2015 r. Battery Park), to park w południowej części Lower Manhattan w Nowym Jorku. Ma powierzchnię 10 hektarów.

2) Jest to miejsce, z którego wyruszają statki turystyczne do leżącej nieopodal Ellis Island oraz Liberty Island, na której stoi Statua Wolności. Jest tu dużo zieleni, ścieżki spacerowe, punkty gastronomiczne i nie tylko.

statek Battery Park Nowy Jork ciekawostki NYC
Statek wycieczkowy cumuje przy Battery Parku

Fort Clinton i historia tego miejsca

3) Nazwa Battery Park pochodzi od baterii dział, które w 1683 r. rozlokowali tu Holendrzy wkrótce po tym, gdy dotarli do Nowego Amsterdamu (pierwsza nazwa Nowego Jorku). Potem zbudowali też w bliskich okolicach znacznie większy Fort Amsterdam, późniejszy Fort George. Zespół tych fortyfikacji zburzono w 1776 r. podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, a potem ostatecznie zburzono w 1790 roku.

4) Pamiątką po Holendrach jest Zamek Clinton (Castle Clinton, zwany też Fort Clinton i Castle Garden. Znajduje się on w Battery Parku i jest zabytkiem. Został wybudowany w latach 1808-1811. To tutaj początkowo przybywali emigranci, zanim na Ellis Island powstała stacja emigracyjna.

Castle Clinton Battery Park Nowy Jork ciekawostki NYC
Wejście do Castle Clinton na terenie Battery Parku

W latach 1896-1941 do fortu dobudowano kilka pięter i wszystko zadaszono. Powstało tu wielkie akwarium i była to najpopularniejsza nowojorska atrakcja. W 1957 r. akwarium przeniesiono na Coney Island. Potem zamek miał być wyburzony, na szczęście pozostał obecnie tylko parter ówczesnego budynku.

W wyniku osuszania miejsca, obecnie Castle Clinton jest w głębi parku, a nie tuż przy brzegu rzeki Hudson. Obecny wygląd uzyskał w 1975 roku.

Battery Park Nowy Jork ciekawostki NYC
Jedno z dział wewnątrz Castle Clinton w Battery Parku

Historia Battery Parku

5) W roku 1940 cały Battery Park został zamknięty na 12 lat, gdyż budowano tu tunel Brooklyn – Battery oraz przejście podziemne Battery Park. Zamknięto też wspomniane wyżej akwarium. Potem Battery Park miał gorsze lata, aż do 1994 r., gdy sfinansowano renowację całego terenu.

Battery Park Nowy Jork ciekawostki NYC
Zewnętrzne mury Castle Clinton, widoczna nowa wieża World Trade Center.

Battery Park ciekawostki

6) W pobliżu Battery Parku jest Staten Island Ferry – czyli przystań dla promów pływających codziennie w obie strony, między Manhattanem a wyspą Staten Island. Dla podróżujących promy są bezpłatne.

7) W Battery Parku jest kilka pomników, m.in. Pomnik Wschodniego Wybrzeża (od 1963 r.), Pomnik Straży Przybrzeżnej (od 1955 r.), pomnik poświęcony ofiarom AIDS, pomnik Emigranci (1983), statua Johna Ericssona.

Także pomnik upamiętniający żołnierzy amerykańskich, który zginęli podczas bitwy o Atlantyk. Na granitowych słupach wyryto 4609 nazwisk, a między nimi jest wielki orzeł z brązu. Pomnik powstał w 1959 i 1963 r., został otwarty przez prezydenta Johna F.Kennedy w maju 1963 r.

pomnikBattery Park Nowy Jork ciekawostki NYC
Pomnik żołnierzy amerykańskich w Battery Parku

8) Od Battery Parku wzięła nazwę sąsiadująca z nim dzielnica Battery Park Center. Jest tu m.in. World Financial Center czyli kompleks budynków biurowych korporacji i centrum handlowe. Także port jachtowy North Cove na rzece Hudson. Mieszka tu kilkanaście tys. osób.

9) W 2015 r. w Battery Parku otwarto budynek kształtem przypominający rybę. Nawiązuje on do istniejącego tu wcześniej akwarium.

10) W 2016 r. miesięcznie Battery Park odwiedziło 600 tys. osób czyli ok. 7,2 miliona w całym roku.

Battery Park ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Inne nowojorskie ciekawostki
> Central Park
> Statua Wolności
> Coney Island