Central Park w Nowym Jorku

Central Park ciekawostki Nowy Jork zieleń ławki plac zabaw odpoczynek ludzie wieżowce cień

Sadurski.com zaprasza na wycieczkę po słynnym Central Parku

Ten park znamy z akcji ponad ćwierć tysiąca filmów kręconych w Nowym Jorku. Począwszy od „Kevin sam w Nowym Jorku” przez „Pokojówkę na Manhattanie” po „Wall Street”. Komedie, filmy sensacyjne, miłosne, science fiction. Zresztą, pokażcie film kręcony w Nowym Jorku, na którym nie ma Manhattanu i znajdującego się w jego sercu Central Parku. Do tego komiksy, gry, powieści, wiersze… Pora dowiedzieć się na jego temat trochę więcej.

Central Park ciekawostki Nowy Jork

Jedna z tablic informacyjnych z mapą. Central Park ciekawostki

Gdzie znajduje się Central Park

Central Park jest większy niż dwa państwa: Monako i Watykan razem wzięte. Zajmuje powierzchnię 341 hektarów i odwiedza go 20 milionów osób rocznie, kilka razy więcej niż Wielki Kanion. Rozciąga się pomiędzy Central Park West (Ósma Aleja) a Piątą Aleją, od Central Park South (59. Ulica) aż po Central Park North (110. Ulica). Ma powierzchnię prostokąta. Żeby przejść go wzdłuż dłuższego boku z północy na południe (lub odwrotnie), trzeba przespacerować się 4 kilometry. Żeby przejść wzdłuż krótszego boku, wystarczy pokonać 800 metrów.

Central Park ciekawostki Nowy Jork

Miejsce wypoczynku Nowojorczyków, południowy Central Park

Jak powstał Central Park

Pierwszą osobą, która zaproponowała aby w Nowym Jorku powstał duży park (jeden z pierwszych publicznych parków na świecie), był poeta i wydawca William Cullen Bryant. Pomysł zyskał poparcie prasy, potem też decydentów. Władze Nowego Jorku decyzję o jego powstaniu podjęły w 1853 roku. Cztery lata później rozpisano konkurs na koncepcję parku. Wygrał Frederic Law Olmsted, 35-letni farmer, inżynier, dziennikarz ze stanu Connecticut. Wcześniej zrobił na nim wrażenie Park Ludowy w angielskim Birkenhead, teraz mógł zrobić coś innego. Gdy projekt został zatwierdzony, przez kolejnych 15 lat przy jego budowie pracowało tysiące robotników. Zasadzono 4 miliony roślin, w tym wiele tysięcy drzew, osuszono znajdujące się tu bagna. Wszystko to kosztowało ponad 14 mln ówczesnych dolarów.

Central Park ciekawostki Nowy Jork

Central Park, to także miejsce do uprawiania sportu

Central Park obecnie

Central Park jest zadbanym miejscem wypoczynku Nowojorczyków. Znajdują się place zabaw dla dzieci, można pograć w gry zespołowe, są rzeźby (wśród nich ustawiony w 1845 r. monument polskiego króla Władysława Jagiełły) i oczywiście alejki do spacerów oraz jazdy rowerem (ich łączna długość, to 93 kilometry).

Przy Central Park znajdują się trzy nowojorskie muzea: Guggenheim Museum, Muzeum Historii Naturalnej oraz Metropolitan Museum. Chętnie odwiedzanym fragmentem Central Parku są Strawberry Fields (Pola Truskawkowe), miejsce upamiętniające tragicznie zmarłego Johna Lennona (The Beatles), który mieszkał w pobliżu parku.

Central Park ciekawostki Nowy Jork

Jeden z pomników – rzeźb w Central Parku

Inne ciekawostki o Central Parku

* Aby powstał, na teren zwieziono 10 milionów wagonów ziemi.
* Z terenu trzeba było wysiedlić 1600 ludzi.
* W Central Parku jest 29 pomników i 36 mostów.
* Rynkowa wartość gruntu na którym znajduje się Central Park, to ponad 500 miliardów dolarów. Niegdyś miasto kupiło ten teren za 5 mln dolarów (choć trzeba przyznać, 150 lat wcześniej wartość dolara była inna).
* Wspólny koncert Paula Simona i Arta Garfunkela w Central Parku, który odbył się 19 września 1981 roku, zgromadził ponad pół miliona widzów.
* Wprawdzie Central Park jest najsłynniejszym parkiem Nowego Jorku, jest dopiero piąty na liście największych parków tego miasta. Największym jest Pelham Bay Park, mający 11,19 km powierzchni.

Central Park ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Central Park ciekawostki Nowy Jork

Wieżowce Manhattanu widoczne są chyba z każdego miejsca w Central Parku

Zobacz też:
> Najmniejszy wieżowiec na Manhattanie

Manhattan Nowy Jork NYC wesoły wieżowiec Happy Skyscraper

Sadurski.com w podróży – zobacz też:
> 10 miejsc, które musisz zobaczyć będąc w Singapurze
> Metro w Hong Kongu
> Japonia. Wielki Budda w Kamakura

Statua Wolności w Nowym Jorku