Hollywood Sign znak ciekawostki zdjęcia historia litery

Napis na wzgórzach Hollywood – historia i ciekawostki

Czas czytania:5 minut/y, 33 sekund/y

Napis HOLLYWOOD (Hollywood Sign) jest znany na całym świecie. To symbol tej dzielnicy Los Angeles oraz amerykańskiego przemysłu filmowego. Poznaj jego historię i ciekawostki tego kultowego obecnie  napisu, przy którym każdy chce się sfotografować

Góra Lee i wielka reklama

W pobliżu Hollywood znajduje się pasmo niezbyt wysokich gór Santa Monica. Jedną z nich jest góra Lee, której wysokość przekracza 520 metrów nad poziomem morza. 13 lipca 1923 r. na zboczu tej góry odsłonięto wielki napis: HOLLYWOODLAND. Była to reklama budowanego tu osiedla mieszkaniowego. Inwestorem był Harry Chandler, właściciel gazety Los Angeles Times i deweloper, który zaczynał tu inwestycję. Pomysł podsunął mu Hobart J. Whitley, który w podobny sposób reklamował swoje inwestycje.

Napis zaprojektował Thomas Fisk Goff (1890-1984), a wykonała firma Crescent Sign Company, za 21 tys. USD. Wkopano w ziemię słupy, ustawiono rusztowania, doprowadzono prąd. Przez dwa miesiące nad konstrukcję pracowało kilkuset robotników. Wiadomo, że gdy napis był gotowy, żarówki w oświetleniu kolejno podświetlały: HOLLY, WOOD, LAND, po czym świecił się cały napis i tak w kółko.

Napis miał stanąć przez 2 najbliższe lata, ale stoi do dziś.

Hollywood Sign znak ciekawostki zdjęcia historia litery
W drodze do Hollywood

Pierwszy i drugi remont

W 1949 roku Hollywood Chamber of Commerce zawarła umowę z miastem Los Angeles, zobowiązując się naprawić sfatygowany już napis, stojący tu od ćwierć wieku. Porozumienie przewidywało, że „LAND” zostanie usunięte i pozostanie napis HOLLYWOOD. Będzie on nawiązywał do całej dzielnicy, nie tylko od osiedla mieszkaniowego. Przy okazji malowania, usunięto wszystkie zamontowane od początku żarówki, które i tak już nie świeciły. Remont kosztował 4 tys. ówczesnych dolarów. Wprawdzie odmalowano napis, jednak nie wzmocniono szkieletu konstrukcji.

W latach 70. XX wieku stan techniczny napisu był fatalny. Litery słabo się trzymały, połowa jednego O rozpadła się, a konstrukcji groziło zawalenie. Dziewięciu darczyńców (Terrence Donnelly, Giovanni Mazza, Les Kelley, Gene Autry, Hugh Hefner, Andy Williams, Warner Bros. Records, Alice Cooper i Dennis Lidtke) złożyło się po 27.700 USD. Zgromadzono blisko ćwierć miliona ówczesnych dolarów. Napis odremontowano, a biel liter znów cieszyła oczy wszystkich oglądających. Uroczyste odsłonięcie odbyło się 11 listopada 1978 r.

Hollywood Sign znak ciekawostki zdjęcia historia litery
Wkrótce dotrzemy do Hollywood Boulevard

Gwiazdy ratują symbol Hollywood

W 2010 r. poinformowano, że napis zostanie definitywnie zdemontowany. Na wzgórzu miano wybudować luksusowe osiedle mieszkaniowe. Ogłoszono wtedy plan uratowania Hollywood Sign. W akcję “Save the Peak” (Ratuj szczyt) włączyli się m.in. Arnold Schwarzenegger, Tom Hanks, Steven Spielberg. Hugh Hefner (szef Playboya) przekazał chyba największą kwotę, 900 tys. dolarów. Podczas trwania zbiórki pieniędzy napis został przysłonięty wielkimi czerwonymi literami na białym tle: SAVE THE PEAK. Zebrano 12,5 miliona USD i wykupiono teren od spółki z Chicago, która była jego właścicielem.

Hollywood Sign znak ciekawostki zdjęcia historia litery
Słynny napis Hollywood Sign z punktu widokowego przy Hollywood Boulevard

Trzeci remont Hollywood Sign

Po raz kolejny napis HOLLYWOOD został odrestaurowany w 2012 r., a okazją było jego 90-lecie. Malowanie trwało 10 tygodni i zakończyło się 4 grudnia 2012 r. Zużyto na nie 950 litrów farby czyli tyle, ile trzeba, żeby aby wymalować 15 dużych domów. Odmalowanie kosztowało 175 tys. dolarów.

Hollywood Sign znak ciekawostki zdjęcia historia litery
Inne ujęcie. Tu widać, że wszyscy chcą się sfotografować obok słynnego napisu Hollywood

Jak wygląda napis

Każda litera napisu ma 14 metrów wysokości, a cały napis ma 110 metrów długości. Litery utrzymują się na metalowej konstrukcji, widocznej od tyłu.

Miejsce w pobliżu słynnego napisu jest ogrodzone i napis można oglądać tylko z odległości. Ci, którzy mieliby ochotę przejść przez ogrodzenie z drutu, powstrzymują żółte tablice, z napisem: No Hollywood Sign Access (Brak dojazdu do znaku Hollywood).

Od 1992 r. szyldem opiekuje się organizacja non-profit o nazwie The Hollywood Sign Trust.

Hollywood Sign znak ciekawostki zdjęcia historia litery
Ludzie w środku są na punkcie widokowym,  z którego widać Hollywood Sign

Czy można dotknąć słynnych liter?

W pobliżu jest wiele krętych uliczek i trzeba dobrze znać okolice, aby bez trudu i możliwie szybko trafić jak najbliżej. Nie ma żadnych tablic informacyjnych, jak tu dotrzeć. Jeśli chcesz podejść możliwie blisko i zrobić zdjęcia, najlepiej dotrzeć na Beachwood Drive lub Mulholland Hwy. Nie ma szans na zaparkowanie samochodu w pobliżu napisu, a patrole szybko odholowują zaparkowane w niedozwolonych miejscach samochody, co właściciela kosztuje potem $120.

Niektórzy stają samochodem w punkcie widokowym i robią zdjęcia w Lake Hollywood Park (adres: 3200 Canyon Lake Dr, Los Angeles, CA 90027). Stąd jest sporo bliżej niż robić zdjęcia z terenu Griffith Observatory (adres: 2800 E Observatory Ave, Los Angeles, CA 90027).

Aby przejść przez druciane ogrodzenie i dostać się do samych liter, należy wcześniej otrzymać specjalne zezwolenie od firmy, która zarządza terenem o nazwie Griffith Park. Ma on powierzchnię 4 tys. hektarów i to na tym właśnie terenie jest napis HOLLYWOOD.

Warto pamiętać, że teren jest monitorowany przez kamery, do tego przez system wykrywania ruchu. W przypadku przejścia przez ogrodzenie, sygnał natychmiast uruchamia alarm oraz trafia do policji.

Hollywood Sign znak ciekawostki zdjęcia historia litery
To samo miejsce z bliska. Jedno z wielu miejsc, z których widać Hollywood Sign

Ponieważ napis jest dobrze widoczny z wielu miejsc, najprościej podejść blisko jak to możliwe i skorzystać z zoomu w aparacie fotograficznym.

A jak ktoś ma ochotę, można kupić wycieczkę autobusową po hollywoodzkich wzgórzach. Niestety autobus przez krótką chwilę przejeżdża obok słynnego napisu, wiec trzeba mieć szczęście, aby zrobić zdjęcie, w dodatku udane.

Wandalizm

W noc sylwestrową 2016/2017 ktoś przeszedł przez ogrodzenie i przemalował napis HOLLYWOOD tak, że z daleka wyglądał jak: HOLLYWEED (święte zioło; określenie znaczyło tyle, co: marihuana). Było to nawiązanie do niedawnego (listopad 2016) głosowania mieszkańców Kalifornii w referendum dotyczącego ewentualnej legalizacji lekkich narkotyków. Policja wszczęła śledztwo, a media przypomniały, że podobny incydent miał miejsce w 1976 roku.

Hollywood Sign znak ciekawostki zdjęcia historia litery
Jeszcze jedno ujęcie z samochodu, niedaleko Hollywood Boulevard

Inne ciekawostki o Hollywood Sign

* We wrześniu 1932 r. na literę H napisu weszła 24-letnia aktorka Peg Entwistle (pseudonim Millicent Lilian Entwistle), po czym skoczyła w dół, popełniając samobójstwo.

* Przez pierwsze lata bezpośredni dostęp do napisu miał każdy. W latach 40. opiekujący się terenem Albert Kothe wjechał swoim samochodem w literę H, dodatkowo uszkadzając konstrukcję innych liter.

* Obecne litery mają 14 metrów wysokości i są o metr mniejsze od tych, które zamontowano na początku.

* Na czas wizyty papieża Jana Pawła II w 1987 roku napis “stracił” jedno L. Na wzgórzu stał napis HOLYWOOD (Święty Las).

* Napis HOLLYWOOD uwieczniono w szeregu amerykańskich filmach fabularnych.

* Replika napisu HOLLYWOOD znajduje się w Polsce, w pobliżu miejscowości Szastarki, w województwie lubelskim.

Napis Hollywood ciekawostki + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Santa Monica, Kalifornia
> Hollywood ciekawostki
> Los Angeles ciekawostki
> Aleja Gwiazd w Hollywood

Filadelfia atrakcje ciekawostki Poprzedni post Niesamowite ciekawostki o Filadelfii
faktoring HoReCa Następny post Faktoring – stała pozycja w menu branży HoReCa