Hollywood historia ciekawostki Los Angeles Kalifornia USA

Fascynująca historia Hollywood

Czas czytania:5 minut/y, 8 sekund/y

Hollywood, to najbardziej znana dzielnica Los Angeles, przez każdego natychmiast kojarzona z amerykańskim przemysłem filmowym. Historia tego miejsca zaczyna się pod koniec XIX wieku. Hollywood historia – hollywoodzkie ciekawostki, które należy znać.

Ciekawostki o Hollywood, historia Oscarów, Hollywood Walk of Fame, Hollywood Sign, The Dolby Theatre, Beverly Hills!

Początki Hollywood

O tym, skąd wzięła się nazwa Hollywood, krążą dwie legendy.

Harvey Henderson Wilcox (1832-1891) – szewc, agent nieruchomości, potem przewodniczący rady miejskiej w Bryan, urzędnik w Topeka, w 1833 r. przeniósł się ze swoją drugą żoną do Los Angeles. Tu założył firmę od nieruchomości Wilcox i Shaw. Aby pocieszyć się po śmierci 1,5-letniego syna w 1886 r., kupił trochę ziemi w cenie 150 dolarów za akr. Rosły na niej sady figowe i morelowe. Wkrótce jednak okazało się, że nie był najlepszym sadownikiem. Postanowił podzielić swoją ziemię na części, aby sprzedać ją z zyskiem. To podobno wtedy żona nazwała te ziemie: Hollywood. Sprowadzili tu rodzinę, wybudowali domy i wspólnie założyli osadę Hollywood.

Harvey umarł, zostawiając 28-letniej żonie fortunę wartą 100 tys. dolarów (obecna wartość: ponad 2,5 miliona). 12 lat później, 14 listopada 1903 r. Hollywood stało się gminą, (było 88 głosów za i 77 przeciw), a w 1910 r. weszło w skład miasta Los Angeles, dzięki czemu doprowadzono tu bieżącą wodę z wodociągów oraz kanalizację. Główną ulicę Prospect Avenue przemianowano na Hollywood Boulevard.

Hollywood Sign znak ciekawostki zdjęcia historia litery
Hollywood Sign czyli słynny napis Hollywood

Jadnak za “ojca Hollywood” uważany jest H. J. Whitley (1847-1931). W swym pamiętniku opisał, jak to podczas miesiąca miodowego w 1886 r. stał ze świeżo poślubioną żoną na szczycie wzgórza, gdy podjechał do niego Chińczyk, wiozący na wozie drewno. Whitley ukłonił się i spytał go czym się zajmuje, ten odpadł: “I holly-wood” czyli “Przewożę las”. To natchnęło Whitleya, że założy tu osadę i nazwie ją Hollywood. Wkrótce kupił ranczo EC Hurd o powierzchni 190 hektarów. Swymi planami, że chce tu założyć osadę, podzielił się z z generałem Harrisonem Grayem Otisem – wydawcą Los Angeles Times i Ivarem Weidem, znanym w tych okolicach biznesmenem. Jednym z nabywców ziemi był wspomniany już Harvey Henderson Wilcox. W tej historii datą powstania Hollywood jest 1 lutego 1887 r.

W 1900 roku w Hollywood była już poczta, hotel, dwa rynki, ukazywała się lokalna gazeta. Wybudowano linię tramwajową, powstawały kolejne budynki, przybywali kolejni ludzie chcący tu zamieszkać.

Hollywood historia ciekawostki Los Angeles Kalifornia USA
La Brea Gateway czyli Four Ladies – “brama” obok Alei Sław w Hollywood

Filmowcy trafiają do Hollywood

Wkrótce zaczęli tu osiadać właściciele firm produkujących filmy. Ponieważ na początku XX wieku większość patentów związanych z biznesem filmowym miała firma Thomas Edison Motion Picture Patents Company z New Jersey i często pozywała do sądów filmowców kręcących filmy na wschodzie USA, zaczęli się przenosić ze swym biznesem na zachód Stanów. Powód? Tutaj było inne prawo i nie musieli obawiać się pozwów sądowych.

Pierwszy film nakręconym w Hollywood był 17-minutowy film “In Old California”. Powstał w 1910 r. dla firmy Biograph, a reżyserem był DW Griffith (1875-1948).

Pierwsze studio w Hollywood, Nestor Company, zostało założone przez firmę Centaur, w październiku 1911 r. Swoje studia filmowe stworzyły w Hollywood ówczesne cztery główne firmy filmowe – Paramount, Warner Bros., RKO i Columbia oraz kilka mniejszych. Już w latach 20-ych Hollywood było piątym największym ośrodkiem przemysłowym w USA. Biznes tak dobrze się kręcił, że w latach 30-ych w Hollywood powstawało 600 filmów rocznie (czyli prawie 2 dziennie!).

Hollywood historia ciekawostki Los Angeles Kalifornia USA
Hollywood Boulevard – przy tej ulicy stoją najważniejsze budynki Hollywood i jest Aleja Sław

Hollywood nowocześnieje

W latach 80. XX wieku wiele budynków Hollywood było przestarzałych. W ich miejsce wybudowano nowoczesne budowle. W 2000 r. spis ludności wykazał, że w dzielnicy Hollywood mieszkało prawie 78 tys. ludzi.

Polacy w Hollywood

Urodzony w Warszawie Samuel Goldwyn mając 16 lat wyjechał z Polski. W 1924 r. w USA założył firmę filmową Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), w najlepszym momencie produkującą 40 filmów rocznie. Firma zatrudniała największe ówczesne gwiazdy (m.in. Greta Garbo, Elvis Presley, Laurel i Hardy czyli Flip i Flap).

Maksymilian Faktor urodzony w Zduńskiej Woli w 1907 r., otworzył w Los Angeles wielki sklep, a niedługo potem został charakteryzatorem gwiazd Hollywood. Z jego usług korzystali m.in. Charlie Chaplin, Frank Sinatra, Pola Negri i John Wayne. Potem założył firmę i jego kosmetyki w 1930 r. były eksportowane do 80. krajów. Obecnie jego marka Max Factor jest znana na całym świecie.

Ciekawostka: to on pierwszy zaczął używać słowa “make up” i dzięki niemu szminki do ust zaczęto produkować w sztyfcie.

Hollywood historia i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Aleja Gwiazd Hollywood Walk of Fame Los Angeles ciekawostki
Aleja Gwiazd – Hollywood Walk of Fame w Los Angeles

Zobacz też:

Hollywood Walk of Fame

W 1958 r. na ulicy Hollywood Boulevard powstał Hollywood Walk of Fame (Aleja Gwiazd). Miejsce, które będzie upamiętniać artystów i osoby związane z przemysłem rozrywkowym. Oficjalne otwarcie Alei Gwiazd nastąpiło 8 lutego 1960 r. Wtedy zamontowano tu pierwszych 8 gwiazd.

> Tu więcej: Aleja Gwiazd w Hollywood

napis Hollywood Sign Los Angeles ciekawostki o USA Amerykanach Stany Zjednoczone
Hollywood Sign – ten napis na hollywoodzkim wzgórzu zna każdy z nas

Hollywood Sign

Napis HOLLYWOOD (Hollywood Sign) jest znany na całym świecie. To symbol tej dzielnicy Los Angeles oraz amerykańskiego przemysłu filmowego. Poznaj jego historię i ciekawostki tego kultowego obecnie  napisu, przy którym każdy chce się sfotografować

> Tu więcej: Słynny napis Hollywood

Tu wręczają Oscary

W 2001 r. przy Hollywood Boulevard otwarto kompleks handlowo-rozrywkowy Hollywood and Highland Center. Jego częścią jest teatr The Dolby Theatre (wcześniej Kodak Theatre), adres: 6801 Hollywood Boulevard. Kompleks stoi w miejscu wyburzonego hotelu Hollywood, otwartego w grudniu 1902 r. będącego miejscem, w którym zatrzymywały się legendy filmu.

> Tu więcej: Dolby Theatre w Hollywood

1959 Oscary ciekawostki historia Hollywood aktorzy gwiazdy
Rok 1959 Wejście na galę wręczenia Oscarów. Historia Hollywood

Ciekawostki o Oscarach

Historia ceremonii przyznania Nagród Akademii Filmowej sięga 1927 roku. To właśnie w tym roku założono Akademię Filmową zrzeszającą amerykańskich filmowców, a także ufundowano pierwsze Oscary. Pierwsza uroczystość wręczenia nagród odbyła się w 1929 roku, jednak nie wzbudziła specjalnego zainteresowania wśród publiczności.

> Tu więcej: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Oscarach

Beverly Hills

Beverly Hills, to jedno z najbardziej efektownych i najbardziej znanych miast świata. Swoje wille z basenami mają m.in. Leonardo DiCaprio, Jennifer Lopez i Beyonce. Każdy, kto oglądał serial “Beverly Hills 90210” będąc tu rozpozna miejsca, które pokazywano w filmie.

> Tu więcej: Beverly Hills ciekawostki

> Bollywood ciekawostki

fotoobrazy ciekawostki fotoobraz obrazy Poprzedni post Fotoobraz pomysłem na dekorację wnętrza
miasto Radomsko ciekawostki atrakcje zabytki woj. łódzkie Następny post Radomsko – 20 ciekawostek