Aleja Gwiazd w Hollywood. Hollywood Walk of Fame

Aleja Gwiazd Hollywood Los Angeles ciekawostki

Miejsce, które zna każdy, lecz nie każdy tam był. Słynna Aleja Gwiazd w Hollywood, dzielnicy miasta Los Angeles. Historia powstania, kto może tu mieć swoją gwiazdę i inne ciekawostki

Jak powstało Hollywood Walk of Fame

1) W 1958 r. na ulicy Hollywood Boulevard powstał Hollywood Walk of Fame (Aleja Gwiazd). Miejsce, które będzie upamiętniać artystów i osoby związane z przemysłem rozrywkowym. Pierwsze rozmowy związane z planami stworzenia takiego miejsca miały miejsce w 1953 roku.

2) Oficjalne otwarcie Alei Gwiazd nastąpiło 8 lutego 1960 r. Wtedy zamontowano tu pierwszych 8 gwiazd.

v
Na Alei Gwiazd znajdziesz niejedną gwiazdę swojego ulubieńca

Jak wygląda Aleja Gwiazd w Hollywood

3) Obecnie Hollywood Walk of Fame składa się z ponad 2600 pięcioramiennych mosiężnych gwiazd w lastryko w kolorze węgla drzewnego, osadzonych w chodnikach wzdłuż 15. bloków (obszarów) Hollywood Boulevard i trzech bloków przy Vine Street. Na Hollywood Boulevard gwiazdy umieszczone są na długości 2,1 km. Gwiazdy oddalone są od siebie o 1,8 metra.

Aleja Gwiazd Hollywood Los Angeles ciekawostki
W Hollywood po Alei Gwiazd spacerują osoby przebrane za znane filmowe postacie. Za opłatą chętnie pozują do zdjęć

Jak zostać kolejną gwiazdą w Alei Gwiazd?

4) O tym, kogo należy uhonorować gwiazdą na Alei Gwiazd, decyduje Izba Handlu Hollywood. Gwiazdy są w pięciu kategoriach:
– Film kinowy,
– Telewizja,
– Nagranie Muzyczne,
– Wystąpienie na żywo,
– Radio.

Zgłoszeń może dokonywać każdy, np. poprzez wypełnienie formularza na stronie www. Gwiazdy rozumiane są jako pojedyncze osoby, zespoły muzyczne i inne. Np. swoją gwiazdę ma Myszka Miki oraz pies Lessie (znany z filmu).

Aleja Gwiazd Hollywood Los Angeles ciekawostki
Aleja Gwiazd. Różowe gwiazdy wmontowane są w płyty chodnika

Hollywood. Fani czczą zmarłe gwiazdy

5) Gdy 20 maja 2012 r. zmarł w Londynie Robin Gibb, fanom znającym muzykę braci Gibb zrobiło się smutno. Na Alei Sław (Hollywood Walk of Fame) znajdującej się na Hollywood Boulevard obok gwiazdy z napisem Bee Gees, na specjalnym stojaku pojawił się wieniec z kwiatów, a dziennikarze z kamerami pytali przechodniów o wspomnienia związane z zespołem.

Brytyjski zespół Bee Gees był gwiazdą ery disco, a ich pozycję ugruntował fakt, że piosenki zespołu trafiły do filmowego hitu „Saturday Night Feever” (rok 1977) z Johnem Travoltą w roli głównej, wyreżyserowanego przez Johna Badhama. Zespół tworzyli trzej bracia: Robin, Barry i Maurice Gibb.

Aleja Gwiazd Hollywood Los Angeles ciekawostki
Co krok znane nazwisko. Tak wygląda Aleja Gwiazd w Hollywood

Ciekawostki o Alei Gwiazd w Hollywood

6) Rocznie Aleję Gwiazd odwiedza ok. 10 milionów ludzi.

7) Prawie 50% gwiazd w Hollywood Walk of Fame, to gwiazdy ludzi kina i filmu, prawie 25% – ludzi telewizji.

8) Każdego roku w czerwcu odsłanianych jest ok. 20 kolejnych gwiazd, w tym jedna pośmiertnie (musi upłynąć co najmniej 5 lat od śmierci osoby).

9) Osoba uhonorowana gwiazdą, w ciągu najbliższych 5 lat musi zorganizować ceremonię jej wmurowania i pokryć koszt, w wysokości 25 tys. USD.

10) Dzielnica handlowo-rozrywkowa Hollywood Boulevard 25 lat po powstaniu Alei Gwiazd, została wpisana na listę Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych.

11) Jedyną gwiazdą, która nie jest wmurowana w chodnik, ale wisi na jednej ze ścian Dolby Theatre, jest gwiazda słynnego boksera Muhammada Ali (1942-2016).

12) W czerwcu 1999 r. jedną z linii metra Los Angeles doprowadzono do dzielnicy Hollywood Boulevard. Powstała tu stacja metra.

Aleja Gwiazd w Hollywood + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Los Angeles
> Dowcipy o Hollywood
> Beverly Hills