miasto Beverly Hills Hollywood Los Angeles ciekawostki

Beverly Hills – miasto bogaczy i gwiazd Hollywood

Czas czytania:5 minut/y, 1 sekund/y

Beverly Hills ciekawostki!

Wybierając się na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, nie można pominąć Beverly Hills. To miasto sąsiaduje z Los Angeles i leży bardzo blisko serca amerykańskiej kinematografii – Hollywood. Jest jednym z najbogatszych miejsc w USA. Aktorzy i piosenkarze motywowani osiedleniem się blisko miejsca pracy, mają tu wille z basenami, a studia nagraniowe mają siedziby z planami zdjęciowymi i salami nagraniowymi

Co jest w Beverly Hills?

Beverly Hills, to jedno z najbardziej efektownych i najbardziej znanych miast świata. Obok Malibu, to jedno z najbogatszych i najdroższych miast w Stanach Zjednoczonych. W Beverly Hills swoje wille z basenami mają m.in. Leonardo DiCaprio, Jennifer Lopez i Beyonce. Każdy, kto oglądał serial “Beverly Hills 90210” będąc tu rozpozna miejsca, które pokazywano w filmie. Jest tu ekskluzywna ulica handlowa Rodeo Drive. W rozległym parku Beverly Gardens są fontanny i ogrody różane oraz podświetlany znak Beverly Hills.

Obecnie Beverly Hills, podobnie jak sąsiednie miasto West Hollywood, są otoczone przez miasto Los Angeles. Domy położone na zboczu wzgórza na północ od Sunset Boulevard mają znacznie wyższą wartość niż średnia cena mieszkań w pozostałej części miasta.

Historia Beverly Hills w skrócie

Pierwszym Europejczykiem, który przybył na te tereny 3 sierpnia 1769 roku był Hiszpan Gaspar de Portolá. Podróżował starym Indiańskim szlakiem znanym dzisiaj jako Wilshire Boulevard. Pierwszymi osadnikami było małżeństwo hiszpańskie, Maria Rita Quinteros de Valdez i jej mąż, którzy przybyli tu w 1828 r. Nazwali swoją nieruchomość Rancho Rodeo de las Aguas. Pierwotne hiszpańskie ranczo, na którym uprawiano fasolę lima, zostało sprzedane w 1854 r. Benjaminowi Davisowi Wilsonowi (1811–1878) i Henryowi Hancockowi (1822–1883).

miasto Beverly Hills Hollywood Los Angeles ciekawostki
Oryginalna architektura jednego z domów w Beverly Hills Ciekawostki

Dziewięciu inwestorów z Los Angeles i wschodniego wybrzeża utworzyło tu Amalgamated Oil Company, kupili ranczo Hammel i Denker i zaczęło szukać ropy. Nie było jej wiele, więc pomysł porzucili. W 1906 r. zreorganizowali się jako Rodeo Land and Water Company, zmienili nazwę swojej nieruchomości na „Beverly Hills”, podzielili ją i zaczęli sprzedawać działki.

Pierwszy dom w Beverly Hills zbudowano w 1907 roku, a na początku sprzedaż działek szła kiepsko. Zresztą prawo zabraniało osiedlania się, wynajmowania i kupowania nieruchomości osobom czarnoskórym, Indianom czy Meksykanom (chyba, że byli zatrudnieni przez białych mieszkańców jako służący), a także sprzedaży i wynajmu nieruchomości Żydom.

W 1911 roku Burton Green rozpoczął budowę hotelu The Beverly Hills. Wciąż jednak mieszkało tu zbyt mało ludzi, aby mogło powstać miasto. W 1919 roku znani aktorzy Douglas Fairbanks i Mary Pickford kupili ziemię na Summit Drive. Dwa lata później stała tu posiadłość, nazwana przez prasę „Pickfair”. Fakt, że osiedliły się tu gwiazdy Hollywood, spowodował wzrost popularności miejsca.

Gdy w 1923 r. Beverly Hills miało zostać przyłączone do Los Angeles, zaprotestowali m.in. znani mieszkańcy, wspomniani już Pickford, Fairbanks oraz Will Rogers i Rudolph Valentino. W 1925 r. wyemitowano obligacje.

W 1928 r. Beverly Hills Edward L. Doheny zakończył budowę Greystone Mansion, 55-pokojowej rezydencji przeznaczonej na prezent ślubny syna (obecnie jest własnością miasta Beverly Hills i pełni funkcję muzeum). W kwietniu 1931 r. otwarto w Beverly Hills nowy ratusz w stylu włoskiego renesansu. Choć wciąż obowiązywały przepisy sprzed lat, na początku lat 40. czarnoskórzy aktorzy i biznesmeni zaczęli przenosić się do Beverly Hills. W 1956 roku mieszkali tu już Elvis Presley, Frank Sinatra, Dean Martin, Tony Curtis, Ray Charles i prezydent Richard Nixon.

Co zobaczyć w Beverly Hills?

Greystone Mansion

Wizytę można zacząć od Greystone Mansion – rezydencji amerykańskiego milionera, który zbił fortunę na handlu ropą. Zaraz po jego śmierci do domu wprowadził się jego syn z rodziną, który wkrótce został zamordowany. Podobno jego duch dalej nawiedza mury tego wielkiego budynku. W latach trzydziestych był to najdroższy dom w USA. Obecnie cały teren należy do miasta, jest tu muzeum, do którego wejście jest bezpłatne.

Z wynajęcia posiadłości skorzystali producenci filmowi, kręcący tu filmy „X Men: Pierwsza Klasa”, „The Social Network”, „Spider-Man 3”, oraz „Aż poleje się krew”.

miasto Beverly Hills Hollywood Los Angeles ciekawostki
Jeden z luksusowych hoteli w Beverly Hills Ciekawostki

Hotel Beverly Hills

Warto zobaczyć też Hotel Beverly Hills, w którym zatrzymywały się gwiazdy (np. Frank Sinatra). Jeden z zespołów The Eagles umieścił wizerunek hotelu na okładce płyty “Hotel California”.

The Paley Center for Media

Wyjątkowe miejsce dla wszystkich, którzy kochają się w amerykańskich produkcjach filmowych. To muzeum, które poza czasowymi wystawami rekwizytów, kostiumów i plakatów filmowych oferuje dostęp do publicznego archiwum, w którym przechowywane są niemal wszystkie programy telewizyjne i audycje radiowe wyprodukowane od 1919 roku, a także reklamy od roku 1949. Jest tu również sala kinowa na 150 osób, w której znani producenci filmowi i aktorzy często prowadzą wykłady i seminaria.

miasto Beverly Hills Hollywood Los Angeles ciekawostki
Tablica na Rodeo Drive w Beverly Hills

Rodeo Drive

Najbardziej znanym miejscem na terenie Beverly Hills jest ulica Rodeo Drive. Można tu poczuć klimat Kalifornii oraz spotkać się oko w oko z luksusem i przepychem. Są tu butiki, na których towary nie może sobie pozwolić przeciętny człowiek. Na przykład w ekskluzywnym butiku Bijan, klienci umawiani są na konkretne godziny. Można tu kupić garnitur za 15 tys. USD, zresztą podobno przeciętny klient zostawia tu każdorazowo 100 tysięcy dolarów.

Architekturę tego miejsca przypomina uliczki południa Europy. Można odnieść wrażenie, że to jakieś miasteczko we Włoszech lub na wybrzeżu Francji.

miasto Beverly Hills Hollywood Los Angeles ciekawostki
Centrum Beverly Hills w świątecznym nastroju, z prawej “Tors”

Walk of Style

W 2003 r. Rodeo Drive przeszło remont którego koszt wynosił 18 milionów dolarów. Remont obejmował poszerzenie ulic i dodanie przejść dla pieszych. Figowce zostały wycięte i zastąpione palmami. We wrześniu tego samego roku Rodeo Drive Committee opracował Rodeo Drive Walk of Style. Na skrzyżowaniu Rodeo Drive i Dayton Way stoi majestatyczna rzeźba „Tors”, obecnie symbol Rodeo Drive Walk of Style.

Sery i celebryci

W Beverly Hills jest jeden z największych na świecie sklepów z serem. The Cheese Store oferuje ponad 500 gatunków tego produktu. Robią tu zakupy celebryci, więc przy odrobinie szczęścia można tu kogoś ciekawego spotkać.

Najbogatsza ulica Beverly Hills

Przy ulicy Beverly Park Circle mieszka najbardziej ekskluzywna społeczność Los Angeles, a średnia wartość domu, to 16,489,565 USD.

Beverly Hills ciekawostki + zdjęcia dla Sadurski.com: Agnieszka Liddle – polski przewodnik po Los Angeles i okolicach.

Agnieszka Liddle Los Angeles przewodnik Beverly Hills ciekawostki
Agnieszka Liddle
prezydent Andrzej Duda memy satyra humor śmieszne obrazki Poprzedni post Prezydent Andrzej Duda – najlepsze memy
ruiny zamek miasto Koło ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Miasto Koło – ciekawostki