firmy kurierskie ciekawostki przesyłki kurierzy kurier

Firmy kurierskie – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 24 sekund/y

Firmy kurierskie. Informacje i ciekawostki o działalności firm kurierskich

Usługi kurierskie kiedyś

1) Dawniej usługi kurierskie były zarezerwowane głównie dla króla. Kurier przewoził listy opatrzone pieczęcią lub podarunki od innych władców. Królewski kurier był narażony na utratę życia, zwłaszcza gdy transportował ważne dokumenty. List Kopernika do króla Zygmunta Starego z prośbą o wsparcie obronne, przechwycili Krzyżacy. Domyślny król, mimo iż listu nie dostał, wysłał do zamku 100 rycerzy, aby bronili Kopernika przed atakiem wroga.

2) Pierwszą z działających firm kurierskich w Polsce była PRL-owska firma Servisco. Po latach Servisco i DHL połączyły siły.

Firmy kurierskie obecnie

3) Usługi kurierskie, to dziś prężnie rozwijająca się gałąź usług. Początkowo dostarczaniem przesyłek zajmowała się poczta. Obecnie to prywatne firmy wiodą prym na rynku.

4) Paczkomaty i usługi kurierskie rozkwitły w dobie pandemii koronawirusa. Obroty firm kurierskich podczas zamknięcia sklepów i galerii handlowych pomnożyły dochód. Wśród ogłoszeń o pracę najczęściej pojawiały się te, oferujące pracę kuriera.

5) Kobieta kurier to rzadki widok, jednak coraz więcej młodych kobiet decyduje się na taką formę zarobku. Dobrze płatna posada przyciąga też studentów i mężczyzn w sile wieku.

6) Kurierzy pracują pod presją czasu. Są codziennie narażeni na setki stresujących sytuacji. Muszą utrzymywać kontakt z klientem, sprawować pieczę nad przesyłkami oraz przemierzyć dziennie wiele kilometrów.

firmy kurierskie ciekawostki przesyłki kurierzy kurier
Firmy kurierskie – ciekawostki

7) Od czasu do czasu zdarzają się kradzieże przesyłek. Złodziei kusi otwarta furgonetka, pełna paczek. Policja zazwyczaj w przeciągu kilku dni łapie rabusi. Kradzieże paczek są spontaniczne, w imię przysłowia, że to okazja czyni złodzieja.

8) Wraz z popytem na usługi, często niestety spada ich jakość. Klienci skarżą się na brak kultury kurierów, zostawianie paczek pod drzwiami, czy informowanie o dostarczeniu przesyłki na kilka minut przed przyjazdem. Kurierzy nie są dłużni i obwiniają klientów o… brak kultury. Podkreślają też, że nie są tragarzami i nie mogą samodzielnie nosić kilkunastokilogramowych paczek, tak jak oczekują tego niektórzy klienci.

Usługi kurierskie

9) Z usług kurierskich korzystają także osoby zajmujące się sprzedażą używanych rzeczy na platformach do tego przeznaczonych. Dzięki szybkiej dostawie przedmioty są na miejscu w dwa do trzech dni.

10) Obecnie usługi kurierskie i rozwój firm trudniących się dostarczaniem paczek jest możliwy dzięki internetowi. Każdy szanujący się sklep ma nie tylko stronę internetową, ale umożliwia klientom zamówienie towaru online, który do domu dostarcza kurier.

11) Wśród najdziwniejszych paczek kurierskich można spotkać żywe zwierzęta. Chociaż dostarczanie żywych zwierząt w ten sposób jest zakazane, proceder kwitnie, zwłaszcza w Chinach i krajach azjatyckich.

12) Firmy kurierskie konkurują ze sobą. Im tańsza, szybsza i bardziej pod względem kontaktu z klientem rozwinięta usługa, tym większa popularność firmy kurierskiej. W Polsce gigantem na rynku jest DHL.

13) W dobrym tonie jest zostawienie napiwku kurierowi. Zwłaszcza, gdy przesyłka jest niestandardowych rozmiarów lub dostarczona do domu o nietypowej godzinie. Kurierzy pracują zazwyczaj do godziny 16-ej, ale na potrzeby klientów ten czas może ulec wydłużeniu.

Firmy kurierskie ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Automaty vendingowe
> Agroturystyka
> Sklepy internetowe

bezsenność sny sen Poprzedni post Jak poradzić sobie z bezsennością?
Boże Narodzenie w Niemczech Nowy Rok Niemcy Następny post Nowy Rok i Boże Narodzenie w Niemczech