Rosja ciekawostki o Rosji Rosjanach Rosjanie

Niesamowite ciekawostki o Rosji

Czas czytania:5 minut/y, 4 sekund/y

Niezwykłe informacje o Rosji i Rosjanach. Z czego słynie ten kraj – fascynujące ciekawostki o Rosji – historia i dzień dzisiejszy

Fascynujące ciekawostki o Rosjanach

1) Piotr Wielki (1672-1725), to jeden z najbardziej znanych carów Rosji. Pod jego przywództwem kraj stał się silny gospodarczo i militarnie, a dzięki podbojom, Rosja zwiększyła swoją powierzchnię. Wybudował Petersburg i przeniósł tam stolicę państwa.

rosyjski car Piotr Wielki historia
Ciekawostki o Rosji: rosyjski car Piotr Wielki

2) Niezwykle ciekawą postacią dawnej Rosji była caryca Katarzyna II. Caryca Katarzyna II Wielka urodziła się w Szczecinie i tak naprawdę miała na imię Zofia. Słynęła m.in. z licznych romansów.

3) Karabin automatyczny Kałasznikowa, powstał podczas II wojny światowej, a jego konstruktorem był Michaił Kałasznikow (1919-2013). Wyprodukowano miliony egzemplarzy i znakomicie sprawdził się w wielu konfliktach zbrojnych. Jest prosty w obsłudze i sprawdza się w różnych warunkach, np. wśród piasków pustyni. Wciąż jest używany przez wojska różnych armii świata i zyskał miano legendarnego. Trafił nawet do oficjalnego herbu państwa Burkina Faso.

broń karabin Kałasznikow Rosja ciekawostki o Rosji
Słynny karabin Kałasznikow. Rosja ciekawostki, foto: Nemo5576 / cc by-sa 4.0

4) Jurij Gagarin (1934-1968) był radzieckim kosmonautą, pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej. Nikomu wcześniej nieznany, w 1961 r. zyskał nieprawdopodobną popularność w ZSRR, po tym jak wrócił na Ziemię po locie trwającym 1 godz i 48 minut. Zginął jako 34-latek w katastrofie samolotu treningowego. Został pochowany na cmentarzu przy Murze Kremlowskim w Moskwie.

kosmonauta Jurij Gagarin Rosja ciekawostki o Rosjanach
Kosmonauta Jurij Gagarin. Ciekawostki o Rosji i Rosjanach

5) Grigorij Rasputin (1869-1916), to znana i kontrowersyjna postać XIX-wiecznej Rosji. Kaznodzieja, mistyk, uzdrowiciel, jasnowidz, którego sława dotarła do cara Mikołaja II. Na jego dworze stał się wpływową postacią i wielu dworzanom to się nie podobało. Końska dawka trucizny wlana do wina nie zadziałała, podobnie jak strzał w pierś. Padł po kilku kolejnych strzałach i zamachowcy dla pewności rozłupali mu czaszkę, a ciało wrzucili do rzeki Newy. Po wyłowieniu zwłok okazało się jeszcze żył i pod wodą próbował się uwolnić z więzów. Spełniła się jego przepowiednia, według której ci, którzy chcieliby go zamordować, nie przeżyją kolejnego roku.

Grigori Rasputin Rosja ciekawostki o Rosji
Grigorij Rasputin do dziś budzi skrajne emocje. Ciekawostki o Rosji

6) Rosja może się poszczycić wieloma wspaniałymi pisarzami, kompozytorami i ludźmi sztuki. Wymieńmy choćby kilku literatów: Lew Tołstoj, Aleksander Puszkin, Nikołaj Gogol, Fiodor Dostojewski, Maksim Gorki, Anton Czechow, Michaił Bułhakow, Władimir Majakowski, Władimir Nabokow, Iwan Turgieniew, Michaił Lermontow.

7) Sławik Kraszennikow urodzony w 1982, zmarł tuż przed jedenastymi urodzinami. Był jasnowidzem i twierdził, że widzi narządy ludzkie znajdujące się pod skórą i potrafi na tej podstawie powiedzieć, co dolega choremu. Widział demony i duchy, a także przepowiadał przyszłość.

8) Większość Rosjan kocha prezydenta Władimira Putina. Nawet, gdy w kraju na jedną kadencję władzę objął Miedwiediew, wiadomo było, kto tak naprawdę rządzi Rosją. Spotkanie Miedwiediewa z amerykańskim prezydentem, zakończyły słowa Miedwiediewa: “Przekażę wszystko Putinowi”.

katiusza ciekawostki informacje historia wystrzał ogień samochód zima śnieg
Zamontowana na samochodzie wyrzutnia Katiusza podczas walki na froncie

Z czego słynie Rosja

9) Gwardyjskie moździerze rakietowe, potocznie nazywane Katiuszami, to niesamowice skuteczna broń artyleryjska, która dała ZSRR zwycięstwo w II wojny światowej. Prace nad Katiuszą zaczęto w 1938 r., a po raz pierwszy wykorzystano ją w boju 14 lipca 1941 roku, przeciwko wojskom niemieckim. W ciągu kilku sekund na niedużą przestrzeń spadało kilkadziesiąt rakiet, siejąc panikę w wojskach wroga. Później jedna bateria była w stanie wystrzelić 1152 rakiety w 10 sekund.

> Tu więcej

10) Rosyjska ruletka, to makabryczna gra hazardowa pochodząca z Rosji. Grę prawdopodobnie wymyślili oficerowie carscy. Polega ona na przyłożeniu lufy rewolweru do swej skroni i obracaniu bębnem (w którym jest jeden nabój), na zmianę z rywalem. Przegrywa ten, który miał pecha i pierwszy strzeli sobie w głowę. W pojedynku rosyjskiej ruletki zginął wybitny pisarz Aleksander Puszkin.

11) Rosjanie wypijają średnio 14 litrów wódki na osobę w ciągu roku i dzierżą w tym światowy prymat. Suma wypitej wódki przez Rosjan rocznie, to 2 miliardy litrów, co z kolei stanowi połowę światowej produkcji tego alkoholu. Ciekawe, jak wymienione statystyki wyglądają w chwili obecnej.

matrioszka matrioszki zabawka zabawki historia dzieci gry zabawa
Słynne rosyjskie matrioszki. Rosja ciekawostki

12) Matrioszka, to drewniana lalka pomalowana w soczyste barwy. Każda lalka jest wydrążona w środku tak, że mieszczą się w niej mniejsze laleczki. Matrioszka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli folkloru rosyjskiego.

> Ciekawostki o zabawkach

13) Rosyjskie dania są sycące i tłuste. Solanka, to niekwestionowana królowa wszystkich dań. Rosjanie zajadają się też wyrobami mącznymi. Zjadają też chleb do każdego posiłku, nawet jeśli danie składa się z pierogów, ziemniaków czy kaszy. W Polsce popularnością cieszą się pierogi ruskie; ich nadzieniem jest biały ser i ziemniaki.

pierogi ruskie farsz gotowane ziemniaki twaróg rosyjska kuchnia potrawy
Składniki farszu pierogów ruskich: przemielone gotowane ziemniaki oraz twaróg. Foto: Kpalion / cc by-sa 3.0

Rosja ciekawostki i niezwykłe fakty

14) Najpopularniejsze imiona w Rosji, to Aleksandr, Aleksiej i Iwan. Absolutny prym wśród imion żeńskich wiedzie Lena. To imię także Polsce stało się popularne. Dodamy, że w 2020 roku co piąta polska dziewczynka otrzymała imię rosyjskiego pochodzenia.

15) Rosyjski Kościół Prawosławny jest największy na świecie spośród kościołów prawosławnych, biorąc pod uwagę granice administracyjne państw. Ma 60 metropolii i 309 diecezji.

16) Rosja, jako jedno z nielicznych państw, dysponuje bronią jądrową. Rosjanie mają najwięcej głowic jądrowych ze wszystkich państw – ich liczba wynosi 7700. Dla porównania, Stany Zjednoczone mają ich 6800. Dane obecnie mogą być nieaktualne.

17) W Moskwie znajduje się mauzoleum Lenina. Mumia tego słynnego przywódcy ZSRR jest regularnie balsamowana, a co trzy lata zmieniany jest garnitur wraz z bielizną. Co 18 miesięcy Lenin, a raczej to, co zostało z jego ciała, zażywa specjalnej chemicznej kąpieli.

Włodzimierz Lenin Rewolucja Październikowa ZSRR
Wódz rewolucji Włodzimierz Lenin wciąż pokazywany jest w Moskwie. Ciekawostki o Rosji

18) Pewna para z Rosji trzyma w domu niedźwiedzia, imieniem Stefan. Ma on 25 lat i waży 130 kilogramów. Kilka lat temu w Moskwie mieszkaniec bloku idąc wyrzucić śmieci, znalazł w kartonie porzucone małe niedźwiedziątka. Podejrzewa się, że takie przypadki mają związek z likwidacją cyrków. W takich przypadkach większość niedźwiedzi trafia do moskiewskiego zoo.

19) Rosyjscy przywódcy chyba od zawsze Ukrainę traktują za młodszą, gorszą siostrę. O Ukraińcach wyrażają się z nutą sympatii, ale równocześnie z lekceważeniem. Tymczasem Ruś Kijowska (w tym tereny obecnej Ukrainy) istniała jako księstwo już w IX wieku, gdy tereny późniejszej Moskwy zarastała jeszcze puszcza.

Rosja ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Obwód Kaliningradzki ciekawostki
> Łotwa ciekawostki
> Charków, miasto na Ukrainie

TikTok wyświetlenia na TikToku Poprzedni post Jak zwiększyć wyświetlenia na TikToku?
humor matura kawały matury dowcipy o maturzystach żarty maturzyści Następny post Najlepsze dowcipy o maturze i maturzystach