Piwniczna-Zdrój – ciekawostki

Piwniczna-Zdrój ciekawostki atrakcje małopolskie uzdrowisko

Piwniczna-Zdrój ciekawostki i najważniejsze informacje o uzdrowisku oraz miejscowości turystycznej

Miasto Piwniczna-Zdrój

1) Piwniczna-Zdrój, to 6-tysięczne miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Leży nad rzeką Poprad, bardzo blisko granicy ze Słowacją. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Piwniczna-Zdrój.

2) Miejscowość założono jako Królewskie Wolne Miasto Piwniczna, w 1348 roku. Początkowo, do końca XVIII wieku miasto nazywało się Piwniczna Szyja. Leżała przy ruchliwym trakcje handlowym na Węgry.

Piwniczna-Zdrój – uzdrowisko

3) Pierwsi kuracjusze przybyli do Piwnicznej w 1884 roku. Było to kilka lat po tym, jak odkryto tu źródła wód mineralnych. Wkrótce miejscowość stała się znanym ośrodkiem letniskowo-wypoczynkowym.

4) Lecznicze wody mineralne z Piwnicznej-Zdroju nazywane są „kwaśnymi wodami”. Zawierają jony magnezowe i wapniowe. Pomagają w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz przy nieżycie żołądka. Woda rozlewana jest w dwóch rozlewniach: w Piwnicznej i Zubrzyku.

Piwniczna-Zdrój ciekawostki pijalnia wód mineralnych atrakcje
Piwniczna-Zdrój ciekawostki: pijalnia wód mineralnych

Piwniczna-Zdrój – ośrodek turystyczny

5) Piwniczna-Zdrój, to także popularny ośrodek narciarski i sportów zimowych. Działa tu kilkanaście wyciągów narciarskich oraz wyciągi krzesełkowe. Jest ponad 3 tys. miejsc noclegowych w hotelach, sanatoriach, schroniskach górskich i kwaterach prywatnych. Są trasy i szlaki turystyczne (piesze i rowerowe), działa infrastruktura turystyczna. Miasto odwiedzane jest przez turystów i kuracjuszy przez cały rok.

Piwniczna-Zdrój ciekawostki, informacje

6) W granicach miasta są szczyty górskie. Najwyższy, to Eliaszówka (1024 m n.p.m.). Jest tu platforma widokowa.

7) Od początku istnienia zachował się układ urbanistyczny miasta. Z czworobocznego rynku ulice wychodzą na wszystkie strony. Przy rynku stoi ratusz z XIX wieku, a na jego środku jest cysterna (studnia) z 1913 r.

8) Przy ul. Rynek 1 mieści się Muzeum Regionalne w Piwnicznej-Zdroju. Działa w pomieszczeniach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

9) Kościół Narodzenia NMP zbudowano w latach 1881-1886 w miejscu, gdzie wcześniej stała drewniana świątynia, która spłonęła podczas pożaru miasta.

10) Zabytkowy pensjonat „Orlęta” (ul. Gąsiorowskiego 2) ma konstrukcję szachulcową i został zbudowany w 1897 roku.

11) Do Piwnicznej-Zdroju można dojechać koleją. Jest tu stacja kolejowa Piwniczna, otwarta w 1876 roku.

Piwniczna-Zdrój ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: Jerzy Opioła / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Krynica-Zdrój
> Nowy Sącz
> Bochnia