
Piotrków Trybunalski ciekawostki i najważniejsze informacje o mieście
Miasto Piotrków Trybunalski
1) Piotrków Trybunalski, to ponad 70-tysięczne miasto w województwie łódzkim. Drugie miasto województwa pod względem liczby mieszkańców. Prawa miejskie uzyskało w XIII wieku.
2) Do nazwy miasta dodano przymiotnik „Trybunalski” po II wojnie światowej. Jest to związane z tym, iż w XVI wieku w Piotrkowie Trybunalskim była siedziba drugiego (obok Lublina) Trybunału Koronnego.
3) W latach 1975-1999 Piotrków Trybunalski był stolica województwa piotrkowskiego.

4) W 1939 r. w Piotrkowie Trybunalskim mieszkało 11 tys. osób pochodzenia żydowskiego. W październiku Niemcy otworzyli w mieście pierwsze na ziemiach polskich getto. W październiku 1942 r. wszystkich Żydów z getta wywieźli do obozu zagłady w Treblince.

Zabytki Piotrkowa Trybunalskiego
5) Wśród zabytków starego miasta w Piotrkowie Trybunalskim są min.:
- – fragmenty murów miejskich z XIV wieku,
- – gotycka bazylika św. Jakuba Apostoła, zbudowana w XII-XV wieku,
- – gotycki kościół św. Jacka i św. Doroty z XV-XVIII wieku,
- – XIII-wieczny kościół św. Franciszka Ksawerego,
- – Mała synagoga i Duża synagoga z XVIII wieku,
- – barokowy Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego ojców bernardynów (ul. Słowackiego 2)
- – XVII-wieczny kościół Podwyższenia Krzyża świętego,
- – Zamek Królewski.

6) Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim zbudowano w latach 1512-1519. Jest to renesansowo-gotycka wieża mieszkalna, mająca cztery kondygnacje. Obecnie jest w nim siedziba muzeum. Adres: Plac Zamkowy 4.
7) Rynek w Piotrkowie Trybunalskim (patrz górne foto) ma rozmiary 60×73 metry. Na jego środku stał ratusz zbudowany w XV wieku. W 1611 r. dobudowano do niego wieżę, w której potem było więzienie. Od końca XVI w. do 1792 r. w ratuszu obradował Trybunał Koronny. W II połowie XIX wieku budynek ratusza został rozebrany. Obecnie rynek otacza ponad 140 klasycystycznych kamienic.

Piotrków Trybunalski ciekawostki
8) Główną ulicą miasta jest ul. Słowackiego, mająca 4,5 km długości.
9) W obrębie miasta położone jest jezioro Bugaj o powierzchni 52 ha. W wakacje jest to miejsce rekreacyjne (kąpielisko, budynki gastronomiczne, hala sportowa, itp).

10) Po II wojnie światowej w Piotrkowie Trybunalskim kręcono szereg filmów fabularnych, m.in. Pan Tadeusz, Przedwiośnie, Psy, Akademia Pana Kleksa, Vabank.
11) Charakterystycznym obiektem w Piotrkowie Trybunalskim jest wieża ciśnień, wzniesiona w latach 20. XX wieku. Stoi niedaleko dworca kolejowego.
Piotrków Trybunalski ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Karpacz
> Gliwice
> Bystrzyca Kłodzka