Cmentarz Centralny w Szczecinie – jeden z największych cmentarzy świata
Cmentarz Centralny w Szczecinie – 10 ciekawostek
1) Najbardziej znane cmentarze w Polsce, to Powązki w Warszawie (43 ha powierzchni) i Cmentarz Rakowicki w Krakowie (42 hektary).
2) Jednak kilka razy większą powierzchnię od wyżej wymienionych (172 hektarów) ma Cmentarz Centralny w Szczecinie. Jest to największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości cmentarz w Europie i jeden z największych na świecie.
3) Budowę tego cmentarza zaplanowano pod koniec XIX wieku, gdy inne cmentarze Szczecina były już przepełnione. Nekropolię zaprojektował Wilhelm Meyer-Schwartau, główny architekt Szczecina. Wsparł go Georg Hannig, specjalista od projektowania ogrodów (pracował m.in. w ogrodach Wersalu), który obsadził cmentarz setkami gatunków drzew i krzewów.
4) Meyer-Schwartau projektując szczecińską nekropolię, wzorował się na powstałym 20 lat wcześniej Cmentarzu Ohlsdorf w Hamburgu (Niemcy). Obecnie jest on drugim pod względem powierzchni cmentarzem świata.
5) Cmentarz Centralny w Szczecinie z założenia miał być cmentarzem-parkiem, gdzie groby się będą bardzo blisko siebie. Jego neoromańska brama główna ma 77 metrów wysokości i jest rozpoznawalnym symbolem nekropolii. Wybudowano też neoromańską kaplicę na planie krzyża greckiego, mającą półkoliste łuki i trójkątne szczyty. Została wyremontowana po pożarze w 1981 roku.
Od początku zadbano także o zasady stawiania pomników nagrobnych. Określono dopuszczalne rozmiary nagrobków i materiały, z których mają być wykonane. Zakazano stawiania gipsowych figur i metalowych płyt, także pomników produkowanych hurtowo. Dlatego dziś każdy grób jest inny, wyjątkowy i ma swoją historię. Wiele z nich, to arcydzieła sztuki nagrobnej.
6) Na cmentarzu jest też wiele ławek, schodków, mostków, a nawet fontanny. Największa znajduje się naprzeciw wejścia do kaplicy (patrz foto niżej). Dzięki dużej ilości zieleni, cmentarz zamieszkują zwierzęta – wiewiórki, jeże, kuny, lisy oraz ptactwo.
7) Jest też trakt historyczny tego cmentarza. Idąc po nim, można odwiedzić najważniejsze miejsce szczecińskiej nekropolii.
8) Główne i poboczne drogi szczecińskiego Cmentarza Centralnego w Szczecinie maję długość ponad 70 km. Tyle, ile wynosi odległość między Krakowem a Katowicami.
9) Po II wojnie światowej gdy na cmentarzu zaczęło brakować miejsc, zlikwidowano część grobów niemieckich. Z tych, które udało się uratować, na początku XXI wieku stworzono Lapidarium.
10) Obok cmentarza stoi XIX-wieczny wiatrak holenderski. Kiedyś mieściła się w nim cmentarna szkółka drzewek, które potem sadzono na cmentarzu.
Cmentarz Centralny w Szczecinie – ciekawostki: (c) Sadurski.com
Górne foto: Mateusz War / cc-by-sa 3.0
Zobacz też:
> Ciekawostki o Szczecinie
> Cmentarz w Arlington, Wirginia, USA
> Forest Lawn Glendale, cmentarz w Kalifornii