kasy fiskalne Opole firmy podatki

Chcesz założyć firmę w Opolu? Sprawdź czy potrzebujesz kasy fiskalnej

Czas czytania:2 minut/y, 31 sekund/y

Założenie firmy jest w dzisiejszych czasach bardzo proste i nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Zdecydowanie trudniej jednak o sprostanie obowiązkom nakładanym na przedsiębiorców. Jednym z nich może być korzystanie z kasy fiskalnej. W Opolu bez trudu uda ci się znaleźć dostawcę urządzeń. Kasy fiskalne – kto powinien je posiadać? Sprawdźmy

Kto musi posiadać kasę fiskalną?

Przede wszystkim należy rozprawić się z często powtarzanym mitem: nie każdy przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną i ewidencjonować za jej pomocą sprzedaż. To, kto jest do tego zobowiązany, określa art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług. Stanowi on, że podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mają obowiązek korzystania z kas rejestrujących.

Jeżeli zakładasz firmę, która będzie prowadziła sprzedaż wyłącznie dla innych przedsiębiorstw (B2B), nie potrzebujesz kasy fiskalnej. Co więcej: nie musisz jej kupować także wtedy, jeżeli sporadycznie dokonujesz sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących firmy. Limit rocznego obrotu wynosi w tym przypadku 20 000 zł. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Kto zawsze musi posiadać kasę fiskalną?

Przepisy dotyczące obowiązku posiadania kas fiskalnych są zdecydowanie bardziej szczegółowe. Ustawodawca wskazuje zarówno kilka branż, które są zwolnione z obowiązku posiadania kasy, jak i szereg działalności, w przypadku których kasa fiskalna jest obowiązkowa niezależnie od obrotu już od pierwszego dnia prowadzenia działalności.

Do tej drugiej grupy zaliczają się między innymi:

  • taksówkarze,
  • sprzedawcy silników do napędu pojazdów i motocykli,
  • sprzedawcy gazu płynnego,
  • sprzedawcy komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych,
  • sprzedawcy sprzętu fotograficznego,
  • sprzedawcy wyrobów z metali szlachetnych,
  • sprzedawcy wyrobów tytoniowych.

Kolejna regulacja dotyczy kas fiskalnych online. Te urządzenia dzięki podłączeniu do Internetu automatycznie łączą się z Centralnym Repozytorium Kas. Już teraz muszą korzystać z nich niektórzy przedsiębiorcy, a od 2023 roku będzie trzeba używać ich w każdym biznesie.

Gdzie kupić kasy fiskalne? Opole i okolice

Jak widać, wielu przedsiębiorców musi korzystać z kasy fiskalnej już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Uchylanie się od tego obowiązku wiąże się natomiast z poważnymi konsekwencjami. Tanie kasy fiskalne uda się jednak zakupić już za niecały tysiąc złotych, więc inwestycja nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Samo urządzenie może być przy tym funkcjonalnym narzędziem, które znacząco ułatwi pracę i ewidencjonowanie sprzedaży.

Wybierając kasy fiskalne w Opolu, warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Kotrak — ten sprawdzony dostawca pomoże wybrać urządzenie, które zintegruje się z innymi narzędziami i systemami wykorzystywanymi w firmie. Podczas eksploatacji powinien natomiast otoczyć użytkownika opieką techniczną i zapewniać serwis urządzenia. Wielu sprzedawców zastanawia się także, gdzie zrobić przegląd kasy fiskalnej. Wybierając dobrego partnera, uda się uniknąć wielu problemów związanych z eksploatacją urządzenia.

Kasy fiskalne w nowym ładzie

Przepisy ciągle się zmieniają. Jednym z obowiązków nałożonych na sprzedawców w nowym ładzie jest konieczność zapewniania klientom możliwości płatności bezgotówkowych. W wielu przypadkach oznacza to wyposażenie się w terminal płatniczy.

Warto wobec tego pomyśleć o małych kasach fiskalnych, które pozwalają na dokonanie płatności bez dodatkowych urządzeń. Od lipca 2022 roku konieczne będzie natomiast zintegrowanie posiadanych w firmie terminali z kasami fiskalnymi online.

Link zdjęty 21.5.24, dziękujemy za współpracę

Zobacz też:
> Ciekawostki o Opolu
> Województwo opolskie ciekawostki

Szwecja Sztokholm atrakcje turystyczne zabytki co zobaczyć Poprzedni post Z czego słynie Sztokholm, stolica Szwecji? Atrakcje, co zobaczyć
Warszawa Park Bródnowski Następny post Ciekawostki o Bródnie, osiedlu w Warszawie