zamek Moszna ciekawostki opolskie

Moszna i zamek w Mosznej – ciekawostki

Czas czytania:1 minut/y, 41 sekund/y

Z czego słynie wieś Moszna ciekawostki o zamku w Mosznej, które warto znać. Sadurski.com odwiedził zabytkową atrakcję Opolszczyzny

Moszna ciekawostki i fakty

1) Moszna, to licząca kilkuset mieszkańców wieś w woj. opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzelczyki. Leży 11 km od granicy z Czechami i ok. 30 km od Opola.

2) Nazwa Moszna nawiązuje do wyrazu moszna, oznaczającego: worek, torbę, a także dolinę. W przeszłości nazwa miejscowości nieznacznie ulegała zmianom.

3) W źródłach pisanych, Moszna po raz pierwszy została wymieniona w 1687 roku.

zamek Moszna ciekawostki opolskie
Moszna ciekawostki o wsi w woj. opolskim

Zamek w Mosznej – to warto wiedzieć

4) Barokowy pałac w Mosznej (ul. Zamkowa 1) jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych województwa opolskiego. Zbudowano go w XVIII wieku. Jest częścią zespołu pałacowego, na który składają się też oficyna, stajnie oraz ponad 100-hektarowej powierzchni park, o którym piszemy niżej.

5) Pałac jest imponującym obiektem. Ma 99 wież i wieżyczek, wewnątrz jest 365 pomieszczeń (nieprzypadkowo tyle, ile dni ma rok), o łącznej powierzchni 8 tys. m².

zamek Moszna ciekawostki opolskie
Zamek Moszna ciekawostki i zamku i jego historii

6) Po pożarze w nocy z 2 na 3 czerwca 1896 r. pałac odbudowano, dobudowując obok neogotycką oranżerię. W latach 1911-1913 powstało neorenesansowe skrzydło zachodnie zamku.

7) Na początku XX wieku w pałacu kilkukrotnie gościł cesarz Wilhelm II (1859-1941), który uczestniczył w organizowanych tu polowaniach.

zamek Moszna ciekawostki opolskie
Zamek Moszna, to niezwykły obiekt historyczny

Pałacowy park w Mosznej

8) W parku n którego terenie stoi pałac, rosną m.in. 300-letnie dęby i sosna wejmutka mająca ok. 300 lat. Także skupiska rododendronów, które wspaniale zakwitają na wiosnę.

9) Po II wojnie światowej w parku odkryli pod ziemią fragmenty średniowiecznej palisady (drewnianego ogrodzenia).

10) Obecnie pałac jest częściowo udostępniony dla zwiedzających. W stojącej w nim kaplicy organizowane są koncerty muzyczne.

Moszna ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Prudnik na Opolszczyźnie
> Ciekawostki o Namysłowie

analiza content gap Poprzedni post Analiza content gap – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
łazienka ceramika łazienkowa Następny post Ceramika łazienkowa – wszystko, co trzeba wiedzieć na jej temat