O czym należy pamiętać wybierając buty narciarskie?

buty narciarskie

Buty narciarskie to zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia każdego narciarza, wymagający od nas sporo uwagi i zaangażowania podczas dokonywania zakupu. W tym przypadku nie wystarczy znajomość właściwego rozmiaru swoich stóp i ewentualne określenie stopnia umiejętności.

Wybierając buty narciarskie należy przygotować się już przed wizytą w sklepie, a będąc w nim spokojnie poświęcić czas na przymiarki i wyczucie ewentualnym punktów ucisku. Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, o których należy pamiętać decydując się na zakup obuwia narciarskiego.

Flex dopasowany do poziomu umiejętności

Flex to określenie sztywności butów narciarskich, dzięki któremu jesteśmy w stanie określić jakie modele będą dla nas odpowiednie. Wysokość flexu definiuje poziom sztywności danego modelu, im wyższa liczba tym twardsza skorupa. W przypadku mężczyzn więc modele o sztywności poniżej 70 sprawdzą się u początkujących, średnio-zaawansowani powinni celować między 80 a 90, zaś zaawansowani powyżej 100. Kobiety od tych wartości odejmują 10. Wartości te oczywiście są bardzo uogólnione, osoby słusznej budowy powinny przetestować kilka modeli, by stwierdzić jaka sztywność obuwia daje im optymalną kontrolę i wygodę.

Właściwa szerokość skorupy

Określana w milimetrach szerokość skorupy również ma znaczenie przy dobieraniu odpowiedniego modelu butów narciarskich. Użytkownicy o niestandardowej budowie stóp w pierwszej kolejności powinni kierować się swoją wygodą. Szerokość skorupy dzieli się na 3 kategorie: narrow (wąskie stopy, około 96-98 mm), standard (około 100 mm) i Wide (stopy szerokie, od 102 do 106 mm). Osoby ze stopami standardowymi dobierają szerokość obuwia pod względem tego, jak bardzo zależy im na komforcie, a jak na precyzji. Im węższe buty, tym dokładniejsze ruchy jesteśmy w stanie za ich pomocą wykonać, łatwiej jest manewrować nartami i wchodzić w ciasne zakręty z wysoką prędkością. Najszersze skorupy skierowane są do osób początkujących, które nie są przyzwyczajone do twardego obuwia, oczekują wygody, a także potrzebują mniejszej precyzji, która wybaczy błędy i niewłaściwe ruchy.

Rozmiar zgodny z długością stopy

W środowisku narciarzy-amatorów wciąż można spotkać się z mitem konieczności zakupienia większego obuwia z miejscem na grubą skarpetę. Jego geneza jest prosta – buty narciarskie kiedyś były wykonane ze skóry i faktycznie stopa potrafiła z nich porządnie zmarznąć. W obecnych czasach taka sytuacja nie ma miejsca, gdyż nowoczesne konstrukcje wykonane są z tworzyw sztucznych, a wewnątrz umieszczone są specjalne, ciepłe, piankowe wkładki. Dodatkowo, korzystamy teraz z technicznych skarpet termoaktywnych, które utrzymują odpowiednią temperaturę naszych stóp oraz nie przemakają dzięki swojej oddychalności. W narciarstwie bardzo ważna jest precyzja i wygoda, a w za dużych butach nie będziemy w stanie ich osiągnąć. Należy więc dokładnie zmierzyć swoje stopy i dobierać odpowiednie dla wyniku rozmiary skorup. Nie można się również poddawać – modele innych producentów mogą dawać nam odmienne odczucia, jedne mogą cisnąć w palcach, inne dawać pełen komfort mimo tej samej długości i szerokości. Dlatego tak ważne jest, by do sklepu wybrać się ze świadomością o konieczności poświęcenia czasu na przymiarki i wyczucie wybranych dla nas produktów.
 
Nie jesteś jeszcze przygotowany na sezon narciarski 2019/2020? Kup w sklepie online -> Snow*hop.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych: 
1, 2) Warszawa, ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38b
3) Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy Snow*hop.pl

Zobacz też:
> Ciekawostki o narciarstwie i nartach
> Odzież sportowa ciekawostki
> Ciekawostki o oscypkach

Linki zdjęte 29.11.21, dziękujemy za współpracę. W przypadku chęci wznowienia prosimy o kontakt.
https://www.snow*hop.pl/buty-narciarskie?utm_source=sadurski.com&utm_medium=Referral&utm_campaign=Artykuly2019
https://www.snow*hop.pl/?utm_source=sadurski.com&utm_medium=Referral&utm_campaign=Artykuly2019Brand