Wartość najlepszych europejskich klubów piłkarskich w 2023

piłka nożna wartość najlepszych europejskich klubów piłkarskich

W piłce nożnej jest mnóstwo pieniędzy i wszyscy o tym doskonale wiemy! A kiedy rozmawiamy o topowych ligach, takich jak angielska Premier League, hiszpańska La Liga czy włoska Serie A, to mówimy o wręcz ogromnych pieniądzach! I to nie tylko kluby piłkarskie odnotowują wzrost swojej wartości poprzez zawieranie wielomilionowych umów na prawa do transmisji, sponsoring lub kontrakty i sprzedaże, bo na piłce nożnej zbijają fortunę też inne branże i podmioty, które nie są bezpośrednio związane z tym sportem. 

Przykładowo, zakłady bukmacherskie to niezwykle dochodowa branża i to przede wszystkim dzięki piłce nożnej. Dotyczy to szczególnie Europy, gdzie zakłady sportowe na każdy ważny mecz piłkarski cieszą się wyjątkowo dużą popularnością wśród typerów. To zaś sprawia, że zakłady bukmacherskie zagraniczne i polskie generują dzięki temu duże zyski. Co więcej, czasem nawet nie musi to być wcale jakiś ważny mecz — wystarczy, że jest to mecz piłki nożnej! 

Niemniej jednak pieniądze z zakładów sportowych to tylko ułamek tego, co trafia do klubów, bo to tam zaczynają się prawdziwe pieniądze! Forbes opublikował niedawno listę najbardziej wartościowych drużyn piłkarskich na świecie w 2023 roku i nie ukrywamy, że byliśmy zdumieni tym, jak wysokie kwoty znalazły się na tej liście.

Przyjrzyjmy się kilku najciekawszym faktom. 

Real Madryt i Manchester United plasują się na szczycie listy

Wartość dwóch czołowych klubów piłkarskich na świecie przekracza łącznie 12 miliardów dolarów. Na szczycie listy najwyżej wycenianych klubów piłkarskich świata znajdują się Real Madryt i Manchester United, gdzie każdy z nich wyceniony został na prawie 6 milionów dolarów. 

Precyzując, Real Madryt jest wart 6,07 miliarda dolarów (wzrost o prawie 19% w porównaniu z poprzednim rokiem), a Czerwone Diabły są warte około 6 miliardów dolarów (wzrost o prawie 30% w porównaniu z poprzednim rokiem). Również wartość każdej z marek znajduje się na szczycie rankingu, gdzie Królewscy są wyceniani na prawie 1,01 miliarda, a Manchester United na 1 miliard!

To już tradycja, że Real Madryt i Manchester United to jedne z najwyżej wycenianych klubów

Oba kluby zawsze znajdują się w pierwszej piątce listy najbardziej wartościowych klubów piłkarskich. Od czasu opublikowania listy Forbesa na początku lat 2000, nigdy nie wypadli z pierwszej piątki. 

Newcastle United okazało się absolutnym liderem pod względem wzrostu wartości 

Wartość Newcastle United wzrosła o 51% w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając poziom prawie 794 milionów dolarów, podczas gdy w poprzednim roku było to jedynie 528 milionów dolarów. Kolejnym klubem z największym wzrostem wartości jest Olympique Lyon, który w tym roku zanotował wzrost o 47%. Wartość klubu wynosi obecnie 734 miliony dolarów, kiedy w zeszłym roku było to zaledwie 499 milionów dolarów.

Niemniej jednak istnieją również inne kluby, które odnotowały dwucyfrowy wzrost, a nawet wzrost znacząco wykraczający poza 10%. Wartość PSG wynosi obecnie 4,21 miliarda dolarów, podczas gdy w zeszłym roku było to prawie 3,2 miliarda dolarów — to daje wzrost o prawie 32%. To naprawdę imponujące, biorąc pod uwagę fakt, że klub odnotował w tym roku spadek przychodów operacyjnych. Wartość ich marki pozostaje jednak na wysokim poziomie, co uzasadnia wzrost jej wartości.

West Ham United, Manchester City, Liverpool i Tottenham Hotspur to kluby z Premier League, których średni wzrost wyniósł około 19%. To całkiem niezły wynik!

Niektóre kluby zanotowały spadek wartości

Trzy kluby z czołowych lig europejskich w przeciwieństwie do swoich kolegów lub rywali, w tym samym roku zanotowały spadek swojej wartości. 

Everton i Leicester City z Premier League straciły w tym roku na wartości w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wartość Evertonu spadła o prawie 21%, a wartość Leicester City o 16%. Juventus z włoskiej Serie A również odnotował spadek swojej wartości. Obecna wartość klubu jest o 12% mniejsza niż w zeszłym roku. 

To najciekawsze dane z opublikowanej przez Forbes listy prezentującej wartość europejskich klubów piłkarskich. Większość klubów odnotowała wzrost wartości, ale w niektórych przypadkach doszło do jej spadku. Jednak bez względu na te dane, piłka nożna pozostaje sportem, w którym drzemią OGROMNE pieniądze!

1521 / zawsz / Wartość najlepszych europejskich klubów piłkarskich