magicy ciekawostki sztuczki magia magik

Ciekawostki o iluzjonistach

Czas czytania:3 minut/y, 34 sekund/y

Magicy ciekawostki

Magicy, iluzjoniści, prestigitatorzy. Kilka nazw, ale chodzi o jedno: o robienie sztuczek, magię, zdumienie i oczarowanie widzów oraz ich rozrywkę.

Historia magii

1) Historia iluzjonistów sięga starożytności. Pierwsze znane przedstawienie magiczne miało miejsce w 2700 r. p.n.e. w Egipcie, a jego wykonawcą był mag Dedi. Zaprezentował on różne sztuczki, takie jak odcięcie głowy ptakowi, a następnie ponowne jej przyczepienie, aby wskrzesić ptaka. Od tamtej pory w kolejnych stuleciach było wiele ludzi, których obecnie nazywamy magikami i iluzjonistami.

2) Jak zostać iluzjonistą?

1) Przygotować swój sprzęt, z którym chce się występować – na przykład karty, chusteczki do nosa,
2) nauczyć się podstawowych trików i sztuczek,
3) zorganizować swoją sztuczkę w rutynę,
4) opracować własny styl (ubranie, oryginalna prezentacja podczas występu),
5) bardzo dużo ćwiczyć!

magicy ciekawostki sztuczki karciane magia magik
Sztuczki karciane, to popularna rozrywka. Magicy ciekawostki

Jednak chęć to jedno, a predyspozycje – to drugie. Należy posiadać zestaw cech, które sprawią, że jakaś osoba zostaje iluzjonistą. Te cechy, to:

• umiejętność publicznego występowania,
• umiejętność opowiadania o czymś tak, aby zainteresować słuchaczy/widzów,
• umiejętność gry aktorskiej,
• poczucie humoru,
• łatwość publicznego przemawiania i brak tremy,
• spryt i szybkość.

3) Czy uczenie się kolejnych sztuczek jest trudne?

Nie. Właściwie opanowanie kolejnych sztuczek jest proste. Po prostu trzeba wiedzieć, gdzie szukać o nich informacji, i ćwiczyć, by innym wydawało się, że faktycznie posiada się jakąś wyjątkową moc. Na dobrą sprawę wystarczy opanowanie najprostszych trików z monetami i kartami do gra – jeśli to się opanuje, nauka kolejnych sztuczek nie będzie stanowiła ogromnych trudności.

4) Występy magików

Magicy i iluzjoniści najczęściej występują tam, gdzie można spotkać dużo ludzi: na festynach, tłocznych ulicach handlowych w dużych miastach. Tam, gdzie wiedzą, że zdołają przykuć uwagę choć jednej osoby, która zechce obejrzeć ich performance. Mogą również występować w restauracjach, podczas specjalnych wydarzeń (eventów), na przyjęciach urodzinowych, czy weselach – jeśli takie zlecenie otrzymają.

Najbardziej charyzmatycznych i tajemniczych iluzjonistów spotkać można także w klubach nocnych, na przykład w Las Vegas.

magicy ciekawostki sztuczki magia magik
Występy magików i ich sztuczki cieszą się dużym powodzeniem

5) Słynni magicy

Słynnymi magikami, których nazwiska kojarzy najwięcej ludzi, to bez wątpienia David Copperfield, Harry Houdini, Doug Henning, Lance Burton, Ricky Jay, Steven Frayne – Dynamo. Ten ostatni popularność w Polsce zdobył dzięki emitowanemu programowi „Więcej niż magia”.

6) Najczęstsze rodzaje sztuczek

• Wyciąganie monety zza ucha.
• Magiczna chusteczka – po położeniu jej na blacie i złożeniu zaczyna się ona unosić nad stołem.
• Rzucanie nożami do tarczy.
• Wyciąganie królika z kapelusza lub związanych ze sobą chustek z zaciśniętej pięści, do której tylko się dmucha.

7) Najsłynniejsze sztuczki świata

Wielokrotnie media donosiły o sztuczkach, który przykuwały uwagę i wzbudzały sensację. Wśród tych najbardziej znanych były:

• Sztuczka Davida Copperfielda z 1983 roku. Na oczach widzów telewizyjnych oraz dwudziestu turystów magik sprawił, że nowojorska Statua Wolności… zniknęła! Swoją sztuczkę motywował tym, iż chciał pokazać światu, jak ten będzie wyglądał… bez wolności.

• Jeden z najsłynniejszych magików, Harry Houdini dawał się związać i zawieszony głową w dół lądował w zbiorniku pełnym wody. Potem wypływał oswobodzony. Houdini wykonywał ten trik wielokrotnie, za każdym razem zadziwiając świat.

David Blaine, znany jest wyczynów, podczas których igra ze śmiercią. W 2003 roku podjął się próby wytrzymałości – w Londynie został zamknięty w pudełku z pleksiglasu i zawieszony w powietrzu. Pozostał tak przez 44 dni, w trakcie których nic nie jadł i przyjął zaledwie 4,5 litra wody. Był potem skrajnie wycieńczony i odwodniony, ale przeżył.

• w 2011 roku magik Dynamo zaszokował świat, przechadzając się po powierzchni rzeki Tamizy niczym Jezus. Świadkowie tego zdarzenia wciąż nie wiedzą, jak to było możliwe.

8) Filmy o magikach

O magikach, którzy fascynują swymi działaniami, powstało szereg filmów fabularnych. Wśród najbardziej znanych tytułów wyróżnić można między innymi:

Iluzjonista – produkcja z 2006 roku, której główny bohater u progu XX wieku wykorzystuje swoje niezwykłe umiejętności, by zdobyć miłość arystokratki – narzeczonej austro-węgierskiego księcia.
Prestiż – produkcja z 2006 (premierę miała pół roku po Iluzjoniście), w której dwaj iluzjoniści żyją w przyjaznych stosunkach, dopóki nie ginie żona jednego z nich. Wtedy stają się największymi wrogami.
Hugo i jego wynalazek – familijny film z 2011 roku, w którym pozostawiony przez ojca Hugo poznaje jego sekret i rusza na niesamowitą przygodę pełną magii.
Magik z Nowego Jorku – amerykański film z 2014 roku, reżyseria: Tom McCarthy. Film fantasy o szewcu (w tej roli Adam Sandler); film dostał 3 nominacje do Oscara.

Magicy ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Frankenstein
> Wynalazcy
> Muppet Show

ratusz Złotów ciekawostki Wielkopolska zabytki Poprzedni post Niezwykłe fakty o Złotowie na Wielkopolsce
Monte Carlo ciekawostki atrakcje Monako Następny post Przewodnik po Monte Carlo