rękawiczki ciekawostki rękawice

21 zaskakujących ciekawostek o rękawiczkach i rękawicach

Czas czytania:2 minut/y, 45 sekund/y

Rękawiczki ciekawostki i zadziwiające fakty o rękawiczkach

1) Rękawiczki służą głównie ochronie dłoni przed zimnem. Także przed ewentualnym poranieniem ich. Z czasem stały się eleganckim dodatkiem do garderoby.

Rękawiczki ciekawostki z historii

2) Według greckiego mitu, bogini Wenus biegając po lesie na górze Olimp, upadła i ostrymi cierniami poraniła sobie ręce. Gracje szybko uszyły jej specjalne bandaże, które miały ukryć zadrapania. Tak według legendy powstały pierwsze rękawiczki.

3) Podobno pierwszymi, którzy używali rękawiczek, byli starożytni Persowie. Ówczesna rękawiczka, to woreczek przywiązany na brzegach do nadgarstków, w środku którego znajdowała się dłoń.

3) Rękawiczek używali starożytni Rzymianie. Używali ich rolnicy i żołnierze.

4) Później wyrabiano rękawiczki mające drugą przestrzeń na kciuk, co umożliwiało chwytanie przedmiotów. Jeszcze później stworzono rękawiczki pięciopalczaste.

metalowe rękawice rycerza historia średniowiecze
Metalowe rękawice chroniły dłoń rycerza. Ciekawostki o rękawiczkach

5) Pięciopalczastych rękawiczek używano w starożytnym Egipcie. Wiemy to, gdyż w 1922 r. odkryto je w grobowcu Tutenchamona.

6) W starożytnym Egipcie i Rzymie bogate kobiety zakładały rękawiczki przed posiłkiem. Chroniły dłonie przed gorącymi potrawami i pobrudzeniem ich przez tłuste potrawy.

7) W Azji archeologowie znaleźli rękawiczki na dłoniach zmarłych. Przypuszcza się, że były zakładane po śmierci, w celach rytualnych.

8) Kilka wieków temu rzucenie rękawiczki w twarz drugiego mężczyzny, było równoznaczne z wyzwaniem go na pojedynek. Do dziś funkcjonuje powiedzenie “rzucić komuś rękawicę”, oznaczające sprowokowanie do rywalizacji.

rękawiczki ciekawostki rękawice pistolet
Przestępcy zakładają rękawiczki, aby nie zostawiać odcisków palców. Rękawiczki ciekawostki

Rękawiczki ciekawostki

9) Według osób przesądnych, upuszczenie rękawiczki na ziemię przynosi 7 dni nieszczęścia.

10) Nie zawsze noszono parę rękawiczek. Praworęczni łucznicy do strzelania z łuku, zakładali rękawiczkę na prawą rękę. Myśliwi ruszający na łowy z oswojonym sokołem, zakładali rękawiczkę na lewą rękę, aby szpony sokoła który na niej siedział, nie poraniły dłoni.

11) Najlepsze rękawiczki wyrabiane są ze skóry jagnięcia. Są miękkie i przyjemne w dotyku, do tego trwalsze w użytkowaniu niż inne.

12) Według stylistów modowych, kolor rękawiczek powinien współgrać z kolorem butów i paska od spodni. Dobrze, jeśli nawiązują do koloru czapki i szalika.

buty rękawiczka
Upuszczona rękawiczka? Podobno 7 dni nieszczęścia

13) Rękawiczki są elementem ubioru dziewczynek i chłopców, przystępujących do pierwszej komunii świętej. Ich białe rękawiczki symbolizują niewinność.

14) Rękawiczki zakładane są przez osoby zajmujące się pracami w ogrodzie. Stąd nazwa: rękawiczki ogrodowe. Są też rękawice dla osób z branży budowlanej oraz ułatwiające kierowcom kierowanie samochodem podczas mrozów.

15) W ostatnich latach są też produkowane rękawiczki, umożliwiające korzystanie ze smartfona, bez konieczności ich zdejmowania.

rękawiczki ciekawostki rękawice bokserskie bokser
Rękawiczki ciekawostki: rękawice bokserskie

Rękawiczki i rękawice w sporcie

16) Rękawice bramkarskie (dla bramkarzy) muszą być dopasowane do palców, aby bramkarzowi łatwiej było chwycić piłkę.

17) Nikomu z pewnością nie musimy wyjaśniać komu i do czego służą rękawice bokserskie.

18) Rękawice są elementem ubioru narciarzy, hokeistów, baseballistów, motocyklistów i rowerzystów. Osoby uprawiające wspinaczkę, zakładają rękawiczki bez palców.

19) Niedawnym wynalazkiem są podgrzewane rękawiczki. Używają je głównie sportowcy, uprawiający sporty zimowe. Zdarzało się, że zapobiegały odmrożeniu palców.

laboratorium lateksowe medyczne
Lateksowe rękawiczki jednorazowe. Rękawiczki ciekawostki

Rękawiczki i służba zdrowia

20) W którymś momencie rękawiczek zaczęli używać medycy i anatomowie. Miały ograniczać zakażenia i przenoszenie chorób. Początkowo wyrabiano je ze skóry lub dzianiny, a po wynalezieniu tworzyw sztucznych – z lateksu i innych tworzyw.

21) Ponieważ białe, lateksowe rękawiczki jednorazowe kojarzyły się ze szpitalem i służbą zdrowia, rękawiczek o innych kolorach zaczęli używać tatuażyści, kosmetyczki, fizjoterapeuci i inni.

Rękawiczki ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o skarpetach
> Ciekawostki o krawatach

synagoga Mosina ciekawostki atrakcje zabytki woj. wielkopolskie Poprzedni post Miasto Mosina – niezwykłe fakty
firany do kuchni ciekawostki firanki Następny post Firany do kuchni – jakie wybrać?