Krawat i jego historia

krawat historia krawaty ciekawostki

Kiedy powstał krawat? Najbardziej interesujące ciekawostki o historii krawata

Historia krawata

1) Bardzo dawno temu chusty wiązane na szyi nosili chińscy żołnierze. Zostały one uwiecznione w III w. p.n.e. na słynnych figurach Terakotowej Armii cesarza Qin Shi Huang. Cesarz podobno chętnie nosił takie chusty.

2) Chusty nosili też żołnierze starożytnego Rzymu. Na kolumnie Trajana z 113 r. naszej ery żołnierze mają na szyjach chusty zawiązane w sposób przypominający tzw. węzeł prosty – znany nam sposób wiązania krawatów.

terakotowa armia Chiny krawat historia krawaty ciekawostki
Terakotowa Armia i krawaty chińskich żołnierzy. Krawat historia

3) Pierwsze krawaty, a przynajmniej coś, co obecnie możemy tak nazwać, nosili w XVII wieku żołnierze chorwaccy.

4) W 1660 r. podczas przeglądu wojsk, chorwaccy najemnicy zostali przedstawieni francuskiemu królowi Ludwikowi XIV (1643–1715). Król, który interesował się modą, zwrócił uwagę na kolorowe chusty zawiązane pod szyjami Chorwatów. Od tej pory regiment chorwackich żołnierzy nazywany był Royal Cravattes.

5) Niedługo potem Ludwik XIV kazał sobie uszyć coś podobnego. Dodatek który chętnie zakładał na szyję, nazwano „royal cravatte”. Słowo cravatte nieprzypadkowo brzmiało podobnie do Croate (Chorwacja). Specjalistę zajmującego się doborem krawatów dla Ludwika XIV nazwano cravatier.

król Ludwik XIV krawat historia krawaty ciekawostki
Francuski król Ludwik XIV nawet na rzeźbach przedstawiany był w krawacie

6) Ponieważ wszyscy z zazdrością wzorowali się wówczas na wszelkich francuskich nowinkach, szczególnie ze świata mody, moda na krawaty przywędrowała z Francji do Anglii, a potem rozprzestrzeniła na cały świat.

7) Wkrótce gdy mężczyzna chciał wyzwać drugiego mężczyznę na pojedynek – po prostu ciągnął za jego krawat. Obok tej zniewagi prawdziwy dżentelmen nie mógł przejść obojętnie.

8) Pierwsze publikacje i poradniki na temat wiązania krawata ukazywały się drukiem w XIX wieku. Prawdopodobnie najpopularniejszym dziełem była „Sztuka wiązania krawata” z 1828 r., której autorem był Le Blanc. Od jego nazwiska nazwano jeden ze sposobów wiązania krawata. Bo był nie tylko teoretykiem, ale też wymyślił własny sposób wiązania.

9) Krawat o nazwie Ascot znany jest od 1880 roku. Taki krawat nosił angielski król Edward VII.

krawat historia krawaty ciekawostki
W dobrym sklepie każdy mężczyzna znajdzie dla siebie odpowiedni krawat

10) Na początku XX wieku krawaty były krótsze niż obecnie. Powód był oczywisty: mężczyźni nosili wówczas spodnie wyżej niż teraz. Kończyły się nie ma wysokości pasa, ale w talii. Gdy potem „opuszczono” spodnie, wydłużono krawaty.

11) Obecnie krawat ma zwykle 140 cm długości i 7-9 cm szerokości. Jednak moda na wygląd krawata w ostatnich kilkudziesięciu latach zmieniała się. Był okres, gdy noszono krawaty o szerokości nawet 14 cm, ale też lata, gdy zakładano krawaty bardzo wąskie, mające 2,5 cm szerokości.

Krawat historia krawata: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o krawatach
> Garnitur ciekawostki
> Ciekawostki o koszulach