Jakie są najpopularniejsze rodzaje dachówki ceramicznej?

dachówki ceramiczne rodzaje dachówka ceramiczna

Dachówki ceramiczne, ze względu na swoją wysoką jakość, długą historię oraz elegancką estetykę, uznawane są za szlachetne produkty klasy premium. Na tle innych rodzajów pokryć dachowych wyróżnia je również olbrzymia różnorodność kształtów. Pośród dostępnych na rynku rodzajów dachówki ceramicznej znajdziemy zarówno produkty tradycyjne, nawiązujące do wzornictwa z przeszłości, jak i modele nowoczesne, świetnie współgrające ze współczesną modą oraz aktualnymi trendami w architekturze.

Dachówki ceramiczne są jednym z najstarszych typów pokrycia dachowego. W europejskiej architekturze stosuje się je od kilku tysięcy lat. Na przestrzeni tego czasu zaprojektowano wiele różniących się kształtami rodzajów dachówek ceramicznych, z których część stosowana jest do dziś. Które rodzaje dachówki ceramicznej są obecnie najpopularniejsze?

Dachówki płaskie cechuje minimalistyczna, oszczędna forma. Pokrycia tego typu znakomicie łączą się z nowoczesną architekturą – na przykład budynkami o geometrycznych bryłach. W ofercie CREATON ten rodzaj produktów reprezentuje między innymi barwiona w masie dachówka VISO oraz wielkoformatowa SIMPLA.

Dachówki reńskie także odznaczają się prostą formą, nie są jednak całkowicie płaskie – wyróżnia je jedna, dekoracyjna mulda. Wywodzą się z Nadrenii, gdzie do dziś pozostają najczęściej wybieranym pokryciem dachowym. Za przykład tego typu produktu może posłużyć innowacyjny model KODA (nowość w ofercie CREATON Polska), CANTUS – barwiona w masie dachówka klasy premium i elegancka OPTIMA.

Esówki są dachówkami, których nazwa pochodzi od ich charakterystycznego kształtu przypominającego literę „S”. Efektownie prezentują się na dachu, zapewniając wspaniałą grę światła i cienia. Gwarantują też znakomite odprowadzanie wody i doskonałą szczelność. W ofercie CREATON przykładami esówek są elastyczna w montażu MELODIE oraz wielkoformatowa SINFONIE.

dachówki ceramiczne rodzaje dachówka ceramiczna
Dachówki ceramiczne – poznaj rodzaje dachówek ceramicznych

Holdenderki płaskie to odmiana esówek, zaprojektowana w taki sposób, aby spójnie łączyć klasyczne wzornictwo ze współczesnym designem. Nazwa tych dachówek nawiązuje do ich pochodzenia – wywodzą się one z Flandrii. W przeciwieństwie do swoich historycznych, falowanych pierwowzorów posiadają charakterystyczne wypłaszczenie. Do holenderek płaskich w ofercie CREATON Polska zalicza się między innymi niezwykle popularna, wielkoformatowa TITANIA i barwiony w masie model PREMION.

Karpiówki to dachówki o łatwo rozpoznawalnym kształcie, przypominającym rybią łuskę. Mogą posiadać proste, owalne lub ostre zakończenie. Z racji niewielkich wymiarów stanowią doskonały wybór w przypadku połaci o skomplikowanej architekturze. Znakomicie sprawdzą się również w sytuacji, gdy chcemy, aby dach zyskał dworkowy charakter lub planujemy renowację starego budynku. W ofercie CREATON przykładem karpiówki jest uniwersalny model KLASSIK lub dostępna w dwóch wersjach kroju (segmentowym i prostym) AMBIENTE.

Warto pamiętać, że wybierając dachówkę ceramiczną, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej kształt i estetykę, ale również wziąć pod uwagę stopień skomplikowania połaci oraz kąt nachylenia dachu. W bogatej ofercie pokryć CREATON każdy inwestor znajdzie produkty dopasowane do swoich preferencji oraz indywidualnego charakteru budynku.

Więcej informacji o rozwiązaniach dachowych oraz ciekawe inspiracje na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych i cementowych CREATON można znaleźć na stronie creaton.pl/blog.