Wyjątkowe ciekawostki o Berlinie
Berlin ciekawostki i informacje o Berlinie. Historia, co warto zobaczyć, z czego słynie stolica Niemiec
Berlin – informacje
1) Berlin, to największe miasto i stolica Niemiec. Jest podzielony na dwanaście okręgów administracyjnych.
2) W Berlinie jest 1700 mostów. Najsłynniejszym jest Oberbaumbrucke. W latach 1961-1989 znajdowało się tam przejście graniczne między Berlinem Wschodnim a Zachodnim.
3) Berlin, to drogie miasto. Jednak mieszkańcy mogą sobie pozwolić na dostatnie życie. Średnie miesięczne wynagrodzenie Berlińczyka, to 3242 euro (dane niekoniecznie już aktualne).
4) Dobre zarobki przyciągają wielu Polaków. Szacuje się, że obecnie w Berlinie mieszka ponad 100 tys. naszych rodaków. Pracują przede wszystkim w usługach, medycynie i w transporcie. W stolicy Niemiec jest też wielu muzułmanów i ich liczba stale wzrasta. W całych Niemczech jest ich już ponad 8,4 mln.
Berlin ciekawostki z historii
5) Berlin był ostatnim miastem obleganym podczas II wojny światowej. 30 kwietnia 1945 roku Adolf Hitler popełnił samobójstwo i jeszcze tego samego dnia radziecka flaga została umieszczona nad Bramą Brandenburską. Podczas oblężenia miasta zginęło 125 tys. cywilów.
6) Po II wojnie światowej Niemcy zadbali o to, aby w przestrzeni publicznej nie zachowały się żadne pamiątki po III Rzeszy. W maju 2017 roku z prywatnej inicjatywy powstała wystawa: “Hitler. Jak mogło do tego dojść?” usytuowana w dawnym bunkrze cywilnym.
7) Berlin Wschodni, czyli część Berlina, był miejską jednostką administracyjną, podporządkowaną ZSRR. Od Berlina Zachodniego oddzielał go mur.
8) Mur Berliński ostatecznie runął z 9 na 10 listopada 1989 roku. Okoliczne bary zafundowały wtedy mieszkańcom darmowe piwo, a obcy ludzie padali sobie w objęcia. Do dziś zachowały się trzy kawałki tego historycznego już muru.
Berlin ciekawostki – co zobaczyć w Berlinie
9) Mitte, to centralna dzielnica Berlina, która skupia większość najważniejszych atrakcji. Są tu Brama Brandenburska, parlament czyli Reichstag oraz pomnik pomordowanych Żydów. W centrum miasta znajduje się dawnym przejście graniczne Checkpoint Charlie.
10) Zwiedzając Berlin musimy zobaczyć Wyspę Muzeów. Jest to kompleks muzealny z unikatowymi eksponatami.
11) Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie było pierwszym muzeum państwowym na świecie. Zobaczymy tu kości brachiozaura, najlepiej zachowany szkielet archeopteryksa, liczne minerały oraz 30 milionów innych eksponatów.
12) Jeden z najbardziej prestiżowych festiwali kinematografii w Europie odbywa się w Berlinie. Pierwszy festiwal miał miejsce w 1951 roku. Nagrody w postaci Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia wręcza się w dziesięciu kategoriach.
13) W Berlinie odbywają się też festiwale jazzowe oraz festiwale kultury i sztuki. Na szczególną uwagę zasługują wspaniałe jarmarki bożonarodzeniowe, na których kupimy nie tylko świąteczne ozdoby i wykwintne przysmaki, ale spędzimy też miło czas. W samym centrum tuż obok jarmarku skorzystamy z lodowiska i zobaczymy chatkę św. Mikołaja. Możemy też pojeździć na karuzeli, napić się czegoś ciepłego i podziwiać świetlne instalacje bożonarodzeniowe. Jarmarki przyciągają co roku tłumy turystów, w tym przybyłych z Polski.
Berlin ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: katedra w Berlinie
Zobacz też:
> Hamburg
> Görlitz
> Frankfurt nad Menem