Ciekawostki o Berlinie

katedra Berlin ciekawostki Niemcy informacje

Informacje i ciekawostki o Berlinie. Historia, co warto zobaczyć, z czego słynie Berlin

Berlin – informacje

1) Berlin, to największe miasto i stolica Niemiec. Jest podzielony na dwanaście okręgów administracyjnych.

2) W Berlinie jest 1700 mostów. Najsłynniejszym jest Oberbaumbrucke. W latach 1961-1989 znajdowało się tam przejście graniczne między Berlinem Wschodnim a Zachodnim.

3) Berlin, to drogie miasto. Jednak mieszkańcy mogą sobie pozwolić na dostatnie życie. Średnie miesięczne wynagrodzenie Berlińczyka, to 3242 euro.

4) Dobre zarobki przyciągają wielu Polaków. Szacuje się, że obecnie w Berlinie mieszka ponad 100 tys. naszych rodaków. Pracują przede wszystkim w usługach, medycynie i w transporcie. W stolicy Niemiec jest też wielu muzułmanów i ich liczba stale wzrasta. W całych Niemczech jest ich już ponad 8,4 mln.

Reichstag Berlin ciekawostki Niemcy informacje
Berlin. Reichstag czyli parlament Niemiec

Z historii Berlina

5) Berlin był ostatnim miastem obleganym podczas II wojny światowej. 30 kwietnia 1945 roku Adolf Hitler popełnił samobójstwo i jeszcze tego samego dnia radziecka flaga została umieszczona nad Bramą Brandenburską. Podczas oblężenia miasta zginęło 125 tys. cywilów.

6) Po II wojnie światowej Niemcy zadbali o to, aby w przestrzeni publicznej nie zachowały się żadne pamiątki po III Rzeszy. W maju 2017 roku z prywatnej inicjatywy powstała wystawa: „Hitler. Jak mogło do tego dojść?” usytuowana w dawnym bunkrze cywilnym.

Brama Brandenburska Berlin ciekawostki Niemcy informacje
Brama Brandenburska w Berlinie

7) Berlin Wschodni, czyli część Berlina, był miejską jednostką administracyjną, podporządkowaną ZSRR. Od Berlina Zachodniego oddzielał go mur.

8) Mur Berliński ostatecznie runął z 9 na 10 listopada 1989 roku. Okoliczne bary zafundowały wtedy mieszkańcom darmowe piwo, a obcy ludzie padali sobie w objęcia. Do dziś zachowały się trzy kawałki tego historycznego już muru.

Co zobaczyć w Berlinie

9) Mitte, to centralna dzielnica Berlina, która skupia większość najważniejszych atrakcji. Zobaczymy tam Bramę Brandenburską, parlament czyli Reichstag oraz pomnik pomordowanych Żydów. W centrum miasta możemy też zrobić zdjęcie przy dawnym przejściu granicznym Checkpoint Charlie.

10) Zwiedzając Berlin musimy zobaczyć Wyspę Muzeów. Jest to kompleks muzealny z unikatowymi eksponatami.

wieża telewizyjna Berlin ciekawostki Niemcy informacje
Berlin. Fragment wieży telewizyjnej

11) Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie było pierwszym muzeum państwowym na świecie. Zobaczymy tu kości brachiozaura, najlepiej zachowany szkielet archeopteryksa, liczne minerały oraz 30 milionów innych eksponatów.

12) Jeden z najbardziej prestiżowych festiwali kinematografii w Europie odbywa się właśnie w Berlinie. Pierwszy festiwal miał miejsce w 1951 roku. Nagrody w postaci Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia wręcza się w dziesięciu kategoriach.

13) W Berlinie odbywają się też festiwale jazzowe oraz festiwale kultury i sztuki. Na szczególną uwagę zasługują wspaniałe jarmarki bożonarodzeniowe, na których kupimy nie tylko świąteczne ozdoby i wykwintne przysmaki, ale spędzimy też miło czas. W samym centrum tuż obok jarmarku skorzystamy z lodowiska i zobaczymy chatkę św. Mikołaja. Możemy też pojeździć na karuzeli, napić się czegoś ciepłego i podziwiać świetlne instalacje bożonarodzeniowe. Jarmarki przyciągają co roku tłumy turystów, w tym przybyłych z Polski.

Berlin ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: katedra w Berlinie

Zobacz też:
> Hamburg
> Görlitz
> Frankfurt nad Menem