Zadziwiające fakty o Hamburgu

Hamburg ciekawostki atrakcje Niemcy

Hamburg ciekawostki i najważniejsze informacje o wielkim niemieckim mieście, Hamburgu. Z czego słynie, jakie atrakcje można tu zobaczyć

Hamburg – podstawowe informacje

1) 1,8-milionowe miasto Hamburg, to miasto na północy Niemiec, położone u ujścia Łaby do Morza Bałtyckiego.

2) Hamburg, to drugie po Berlinie niemieckie miasto, pod względem liczby mieszkańców.

3) Hamburg, to duży węzeł kolejowy (największy dworzec, to Hamburg Hauptbanhof) i autobusowy (dworzec Zentraler Omnibusbanhof). W Hamburgu jeździ też metro (obecnie 4 linie i 91 stacji, a łączna długość tras, to 106 kilometrów).

Speicherstadt Hamburg ciekawostki atrakcje Niemcy
Dzielnica Speicherstadt, okolice portu w Hamburgu

4) 8 kilometrów od miasta jest port lotniczy Hamburg (Hamburg Airport Helmut Schmidt).

5) Hamburg jest podzielony na 7 okręgów administracyjnych: Hamburg-Mitte, Altona, Eimsbüttel, Hamburg-Nord, Wandsbek, Bergedorf, Harburg.

Z czego słynie Hamburg

6) Niektórzy Hamburg nazywają Wenecją północy. W mieście jest 2600 mostów oraz sieć kanałów.

7) Cmentarz Ohlsdorf w Hamburgu ma 405 ha powierzchni. Jest drugim po cmentarzu w Chicago cmentarzem świata.

port Hamburg ciekawostki atrakcje Niemcy
Port w Hamburgu

8) W Hamburgu jest największy port morski Niemiec.

9) Trzy razy do roku, na wiosnę, latem i w zimie w Hamburgu odbywa się Hamburger DOM, trwająca przez cały miesiąc impreza, przypominająca Oktoberfest w Monachium.

10) W Hamburgu są redakcje gazet: Der Spiegel, Die Zeit i Stern. Działają też duże wydawnictwa, m.in. Gruner und Jahr, Axel Springer SE, Bauer Media. Jest tu również największa niemiecka agencja prasowa DPA (Deutsche Presse-Agentur).

Hamburg ciekawostki atrakcje Niemcy
Hamburg, drugie po Berlinie miasto Niemiec

11) Hanse-Marathon, to jeden z najważniejszych maratonów w Niemczech. Odbywa się co roku w Hamburgu, w ostatnią lub przedostatnią niedzielę kwietnia.

12) Słynny brytyjski zespół The Beatles występował w Hamburgu od sierpnia 1960 do grudnia 1962 roku.

13) Hamburg Towers, to zawodowy klub koszykarski, grający w Basketball Bundeslidze. Istnieje od 2014 roku, a nazwa nawiązuje do wież w herbie miasta Hamburga.

14) w Hamburgu co roku w grudniu na rynku przed ratuszem, organizowany jest Jarmark Bożonarodzeniowy. Na straganach sprzedawane są smakołyki i różne produkty.

Hamburg ciekawostki atrakcje Niemcy
W Hamburgu jest też taki oryginalny wieżowiec

Atrakcje Hamburga

15) Miniatur Wunderland w dzielnicy Speicherstadt, to największa makieta modelarstwa kolejowego na świecie. Ma 11 tys. metrów torów, w skalo H0 (1:87). Jest podzielona na 9 sekcji, m.in. Włochy, Austria, USA, Szwajcaria.

16) Tierpark Hagenbeck, to ogród zoologiczny w Hamburgu. Jego początki sięgają 1863 roku, a zaczął oficjalnie zaczął działalność w 1907 roku.

17) Przy Elbchaussee w Hamburgu jest miejska plaża.

18) W Hamburgu znajduje się prywatne muzeum motoryzacji Prototyp, otwarte w 2008 roku. Mieści się w zabytkowym budynku fabrycznym, w dzielnicy Hafencity.

ratusz a Hamburgu atrakcje Niemcy miasto
Hamburg ciekawostki. Ratuszowa wieża ma 112 metrów wysokości

Budowle i zabytki Hamburga

19) Stary ratusz spłonął w 1842 roku wraz z dużą częścią miasta. Kolejny ratusz zbudowano dopiero w 1897 r. Jego wieża ma ma 112 metrów wysokości, a szerokość fasady budynku wynosi 111 metrów. Od strony placu ratuszowego między niszami okiennymi najwyższego piętra stoją postacie dwudziestu cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego (I Rzeszy Niemieckiej), od Karola Wielkiego, do Franciszka II.

Elbphilharmonie Staatsoper w Hamburgu atrakcje Niemcy
Elbphilharmonie czyli Staatsoper Hamburg. Sala koncertowa

20) Elbphilharmonie (Staatsoper Hamburg), to 110-metrowej wysokości gmach z salą koncertową w Hamburgu, w dzielnicy Hafencity. Został zbudowany w latach 2007-2016, w miejscu zburzonego podczas II wojny światowej spichlerza cesarskiego (Kaiserspeicher) z 1875 roku. Sala koncertowa ma 2100 miejsc, a elewacja budynku ma oryginalny, nowoczesny wygląd.

21) Heinrich-Hertz-Turm, to wieża radiowo-telekomunikacyjna oraz platforma widokowa w Hamburgu. Działa od 1968 roku i ma 279 metrów wysokości.

wieża Heinrich Hertz Turm w Hamburgu atrakcje Niemcy
Heinrich-Hertz-Turm, to wieża telekomunikacyjna oraz widokowa

22) Speicherstadt, to część Hamburga, w okolicach portu. To duży kompleks magazynów, zbudowanych w stylu neogotyckim, a dokładniej w wilhelmińskim gotyku ceglanym. Powstały po utworzeniu w Hamburgu portu wolnocłowego w 1888 roku. Przechowywano w nich zboże, kawę, herbatę, przyprawy i tytoń. Obecnie to nowoczesna dzielnica HafenCity, choć część budynków nadal wykorzystywana jest jako magazyny i hurtownie. Powierzchnia budynków w Speicherstadt wynosi około 630.000 metrów kwadratowych. Speicherstadt od 2015 r. jest na liście UNESCO.

Speicherstadt atrakcje Hamburga Niemcy
Dzielnica HafenCity, kiedyś magazyny portowe w Hamburgu

Hamburg ciekawostki z historii

23) Pierwsza osada na terenie obecnego Hamburga powstała w IV w. p.n.e. W 810 r. cesarz Karol Wielki wybudował tu kościół. Wokół niego zbudowano gród, nazwany Hammaburg.

24) Hamburg bardzo ucierpiał w wyniku alianckiego nalotu bombowego 27 lipca 1943 r. Było 40 tys. ofiar, zburzone zostało m.in. zabytkowe stare miasto.

Hamburg ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kopenhaga, stolica Danii
> Würzburg
> Sztokholm