Morze Martwe ciekawostki Izrael Jordania

Ciekawostki o Morzu Martwym

Czas czytania:5 minut/y, 6 sekund/y

Najbardziej słone morze świata jest… jeziorem. Legendy o jeziorze, które wkrótce może zniknąć. Ciekawostki o Morzu Martwym

Podstawowe informacje

Morze Martwe, to tak naprawdę jezioro. To najgłębszy słony śródlądowy zbiornik wodny. Ma głębokość 377 metrów, 65 km długości i 18 km szerokości w najszerszym miejscu, choć te dane z roku na rok się zmieniają. Jezioro wysycha.

Morze Martwe leży w Rowie Jordanu, a jego głównym dopływem jest rzeka Jordan. Znajduje się na pograniczu Izraela, Palestyny i Jordanii. Jego zasolenie jest rekordowe i wiele razy wyższe od mórz i oceanów. To wystarczy, aby człowiek przez cały czas swobodnie unosił się na powierzchni, bez obawy, że zniknie utonie.

Pływanie w Morzu Martwym

Wyobraź sobie, że kładziesz się na powierzchni wody na plecach, a ciało nie tonie. Leżysz nieruchomo, patrzysz w niebo i wciąż jesteś na powierzchni. Jakby nie działała w tym miejscu siła grawitacji. Leżąc na wodze możesz sobie czytać książkę lub gazetę (niektórzy tak robią, jednak po jakimś czasie boli wygięta szyja). Tak właśnie jest w Morzu Martwym. Krótko mówiąc, choćbyś nie wiadomo jak chciał, w tym jeziorze nie pójdziesz na dno.

plaże plaża pływanie Morze Martwe ciekawostki Izrael Jordania
Leżysz na wodzie i nie toniesz. Ciekawostki o Morzu Martwym

Czy Morze Martwe wkrótce zniknie?

Z roku na rok Morze Martwe zanika. Zmiany klimatyczne powodują odparowywanie wody. Poziom jeziora stale się obniża (obecnie prawie metr w ciągu roku), więc jego powierzchnia nieustannie się zmniejsza. Dzieje się głównie dlatego, że do Morza Martwego wpływa coraz mniej wody z rzeki Jordan.

40 lat temu w Morzy Martwym było o 30% więcej wody niż obecnie. Niektórzy mówią, że w ciągu kolejnych 40 lat Morze Martwe definitywnie wyschnie i przestanie istnieć.

sól woda Morze Martwe ciekawostki Izrael Jordania
Kryształki soli z Morza Martwego. Ciekawostki o Morzu martwym

Dlaczego Morze Martwe zanika?

Izrael stworzył system nawadniający, wykorzystując wodę z rzeki Jordan. To zakłóciło równowagę naturalną. Wkrótce podobny projekt zrealizowała sąsiednia Jordania, wykorzystując rzekę Yarmuk. Oba projekty sprawiły, że woda z obu rzek zamiast jak wcześniej wpadać szerokim strumieniem do Morza Martwego, nawadnia okoliczne ziemie. Do Morza Martwego wpływa znacznie mniej wody niż kiedyś.

Czyżby ten wyjątkowy akwen miał definitywnie zniknąć? Pojawił się pomysł, aby wybudować 180-kilometrowy rurociąg z wodą, który połączy Morze Martwe z Morzem Czerwonym. Woda z tego drugiego będzie tu dostarczana rurami.

sól woda Morze Martwe ciekawostki Izrael Jordania
Brzeg Morza Martwego i wszechobecna sól. Morze Martwe ciekawostki

Zasolenie Morza Martwego

* Jest to najbardziej zasolony zbiornik wodny na świecie, a zasolenie wynosi wynosi 28%.

* W tak zasolonym zbiorniku wodnym nie ma, bo nie może być żadnej roślinności czy rybek, poza bakteriami i grzybami.

* Zasolenie Morza Martwego To oznacza, że w każdym litrze wody znajduje się (jest rozpuszczone) 340 gram soli. To co najmniej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy więcej niż w różnych morzach na świecie.

sól woda Morze Martwe ciekawostki Izrael Jordania
Słony osad na plaży. Ciekawostki o Morzu Martwym

Morze Martwe ciekawostki

* Morze Martwe nazywane jest też Morzem Cuchnącym, Morzem Diabelskim oraz Jeziorem Asfaltowym.

* Lustro Morza Martwego znajduje się ponad 430 metrów pod poziomem morza.

* Powietrze jest tu aż o 10% bogatsze w tlen i mikroelementy. Niektórzy mówią, że to wielkie SPA.

* W wodach Morza Martwego znajduje się 26 minerałów, m.in. magnez, żelazo, jod, siarka, sód, wapń, brom, chlor, fosfor i potas. To sprawia, że woda wpływa korzystnie na układ nerwowy, oraz na skórę (pomaga np. osobom mającym łuszczycę).

* Podobno w upalny dzień z Morza Martwego wyparowuje 7 mln. metrów sześciennych wody.

* Zawartość wody Morza Martwego powoduje, że można opalać się bez używania olejków i filtrów ochronnych.

sól woda Morze Martwe ciekawostki o Morzu Martwym Izrael Jordania
Osad soli na głazach obok brzegu Morza Martwego

* W rejonie Morza Martwego słońce operuje przez 330 dni w roku, a temperatura powietrza osiąga czasami 40 stopni Celsjusza.

* Podobnie jak Wodospad Niagara można podziwiać od strony amerykańskiej i kanadyjskiej, Morze Martwe możemy odwiedzić będąc w Izraelu i w Jordanii.

* Na bazie minerałów z Morza Martwego produkowane są kosmetyki. Można je kupić w miejscowych sklepach.

Morze Martwe i legendy

* Według legendy, pod powierzchnią Morza Martwego znajdują się znane z Biblii Sodoma i Gomora, miasta które pochłonął ogień. Jeden z krewnych Abrahama, wraz z rodziną mógł uniknąć zagłady pod warunkiem, że uciekając nie będą się oglądać za siebie. Jego żona zerknęła jednak przez ramię i została zamieniona w słup soli. Obecnie ten słup stoli jest jedną z atrakcji turystycznych.

* Morze Martwe uważane jest za najstarsze uzdrowisko i największe naturalne SPA na świecie. Podobno po tutejsze błoto uznawane za lecznicze, przyjeżdżali wysłannicy egipskiej królowej Kleopatry.

sól woda Morze Martwe ciekawostki o Morzu Martwym Izrael Jordania
Sól, brzeg i hotele. To też zdjęcie znad Morza Martwego

Morze Martwe i Jordania

* Od strony Jordanii wybrzeże jest bardziej strome. Hotele są głównie od strony północnej Morza Martwego. W wielu miejscach nie ma bezpośredniego dostępu do wody. Kobiety z Jordanii, w przeciwieństwie do mężczyzn chodzących w slipkach, mają ciało zasłonięte od stóp do głów.

* Rejon Morza Martwego, to jeden z najbardziej luksusowych kurortów Jordanii.

Morze Martwe i Izrael

* Nad Morzem Martwym w Izraelu obowiązuje zakaz kąpieli, w miejscach które nie są oznakowane jako plaża. Stosowne tabliczki są postawione wzdłuż linii brzegowej, co kilkaset metrów.

* Większość tutejszych plaż jest płatna. Chcesz skorzystać nad Morzem Martwym z darmowej plaży z prysznicami? Znajduje się ona w Ein Gedi. Bezpłatne plaże nad Morzem Martwym są też w Jordanii.

sól woda Morze Martwe ciekawostki o Morzu Martwym Izrael Jordania
Po ostrym osadzie z grudek soli lepiej nie chodzić na bosaka. Morze Martwe ciekawostki

Jeśli planujesz wycieczkę nad Morze Martwe

* Po wyjściu z tak słonej wody nalezy wziąć prysznic pod normalną wodą, inaczej skóra może szczypać i swędzieć. A jeśli nie ma w pobliżu prysznica, możesz polać się wodą mineralną z butelki. Tak robi wiele osób.

* Kryształy soli oraz kamienne dno kłują w bose stopy i mogą nawet pokaleczyć. Dlatego warto mieć na nogach jakiejś klapki. Niektórzy mają na stopach specjalne obuwie.

* Uważaj na oczy. Ochlapanie zasoloną wodą oczy nieprzyjemnie pieką.

* Lepiej też nie wchodzić do wody, mając jakąś ranę czy skaleczenie albo będąc krótko po depilacji.

Morze martwe ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Borobudur atrakcje
> Zanzibar ciekawostki
> Ciekawostki o Korei Południowej

granica USA San Diego Tijuana Meksyk Baja California Poprzedni post Tijuana – na granicy USA i Meksyku
Islandia atrakcje ciekawostki gejzery wodospady lodowce Następny post Gejzery, wodospady i lodowce. Atrakcje Islandii