Ciekawostki o książkach

księgarnia książka ciekawostki o książkach książki

Książkowe rekordy i ciekawostki. Najdziwniejsze książki świata, bestsellery, książki dla dzieci, kucharskie. Autorzy książek, druk, czytanie i biblioteki

Z historii książki

1) Książka Alie Bronn „Fools Of Nature” z 1889 r. była pierwszą książką, którą nazwano bestsellerem.

2) Numerację stron książek wprowadzono w XVI wieku.

3) Pierwsze książki pisane specjalnie dla dzieci zaczęły powstawać w XVIII wieku. Wcześniej dzieci musiały czytać te same książki, co dorośli.

4) Kiedyś książki były drogocennymi przedmiotami. Zdarzało się, że aby zabezpieczyć książkę przed kradzieżą, przymocowywano ją łańcuchem.

druk czcionka czcionki książka ciekawostki o książkach książki
Ołowiane czcionki drukarskie. Obecnie nie są używane przy druku książek i prasy

5) Pierwsza książka wydana w alfabecie Braille’a ukazała się w 1837 roku w Paryżu. Wydawcą był Instytut dla Niewidomych.

6) „Przygody Tomka Sawyera” (autor: Mark Twain, 1835-1910), to pierwsza wydana drukiem książka, w całości napisana na maszynie do pisania. Książka ta ukazała się w 1876 r., a w Polsce w 1901 roku. Twain kupił maszynę w Bostonie za 125 dolarów. Dodajmy, że maszyna do pisania powstała w 1867 r., a jej twórcą jest Christopher Latham Sholes.

7) Pierwsze książki kieszonkowe (czyli takie, które można było włożyć do kieszeni i nosić ze sobą) powstały w 1837 roku. Wydawcą było angielskie wydawnictwo Pingwin.

starodruk unikat rarytas książka ciekawostki o książkach książki
Chyba każda stara książka ma swoją historię

Ciekawostki o książkach

8) Chyba najdziwniejszą książkę świata napisał Włoch Luigi Serafini. W wymyślonym przez siebie języku (którego nikt oprócz niego nie zna), na kilkuset stronach opisał świat, który nie istnieje.

9) Jedną z najbardziej oryginalnych książek jest wydana w Japonii książka kucharska. Aby poznać zapach potrawy, wystarczy potrzeć kartkę książki, na której jest jej przepis.

książka kucharska ciekawostki o książkach książki
Stara książka kucharska w języku niemieckim

10) Spośród wydanych na świecie książek tylko 2% miało nakład wyższy niż 5 tysięcy.

11) Franz Kafka umierając nakazał zniszczenie wszystkich egzemplarzy jego książek. Na szczęście jego testament nie został wykonany.

12) Książka, która w USA najczęściej obraża uczucia religijne? Książka o Harrym Potterze.

Książkowe NAJ

13) Najczęściej publikowanymi (więc i chyba czytanymi?) książkami na świecie, są: Biblia, czerwona książeczka Mao Tse-Tunga i przygody o Harrym Potterze.

14) Najbardziej zagorzały czytelnik książek na świecie? Prezydent USA, Theodore Roosevelt codziennie czytał jedną książkę. Nie wiemy ile czasu trwał ten maraton, ale skoro z tego zasłynął, to przynajmniej kilka lat. Kiedy wiec miał czas na rządzenie Stanami Zjednoczonymi?

15) Najdłuższy tytuł książki składa się z 1086 słów i 5633 znaków. Tematem tej wydanej w Indiach książki są dziwactwa języka angielskiego.

biblioteka zbiór książek książka ciekawostki o książkach książki
Kolekcja starodruków, oprawionych w skórę

Inne książkowe rekordy

16) Pierwsze wydanie Księgi Rekordów Guinnessa z 1955 r. wydano w nakładzie 1 tys. egz. Do chwili obecnej ukazała się w ponad 100. krajach świata.

17) Największego formatu książką jest ta z Denver (USA). Ma ponad 7,5 m. wysokości i 20 stron. Aby powstała, zużyto 40 litrów farby.

18) Nie lubisz czytać grubych książek? To co powiesz o książce mającej 50.560 stron i 4 metry grubości? Dodajmy, że „Das dickste Buch des Universums” waży 220 kilogramów.

19) Drugą po Biblii najczęściej tłumaczoną książką świata jest „Pinokio” Carlo Collodiego.

biblioteka książka ciekawostki o książkach książki
Współczesna biblioteka – półki z książkami

Książki, czytanie, biblioteki

20) Pierwsza polska księgarnia powstała w Krakowie, w 1473 roku.

21) Pochodzący z Bawarii Kasper Straube wydał cztery publikacje. Jedną z nich był kalendarz na 1474 rok.

22) Największa prywatna kolekcja książek należy do Amerykanina Johana Q.Banhama. Zgromadził ponad 1,5 mln książek i każda jest inna.

23) Zaczynasz czytać książkę i niedługo potem rezygnujesz na zawsze z jej lektury? Według statystyk, dzieje się to w trakcie czytania 12-ej strony.

24) Podobno cenzura w Chinach zakazała książki „Alicja w krainie czarów”, ponieważ w tej książce zwierzęta mówiły. A jak wiemy, mówią tylko ludzie.

25) Najwyżej położona biblioteka świata mieści się 231 metrów nad Ziemią, na 60. piętrze hotelu Marriott w Szanghaju (Chiny).

26) 18% książek drukowanych na świecie, jest w języku niemieckim.

Ciekawostki o książkach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Książki – białe kruki
> Jan Gutenberg i wynalezienie druku
> Historia żelazka