Wege burger – nowy pomysł na fast fooda

wege burger

Gdy mówimy o fast foodach zwykle mamy na myśli szybkie niezdrowe jedzenie, w tym głównie burgery. Ale czas zmienić swoje myślenie o tego typu jedzeniu i poznać trend , który od pewnego czasu podbija świat. Mowa o “uzdrawianiu” posiłków i szukaniu alternatyw dla dań, które do tej pory nie cieszyły się dobrą sławą. W te działania świetnie wpisują się wege burgery, czyli nieco urozmaicona, choć równie smaczna wersja amerykańskiej kanapki.

Wegetariańskie i wegańskie odpowiedniki doskonale znanych dań to prosty sposób na urozmaicenie codziennego menu, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości spożywanego mięsa. Burgery już nie muszą mieć złej opinii. W takiej postaci, mogą stać się stałym elementem zdrowego i bardzo świadomego stylu odżywiania. 

Burger bez mięsa? 

Burger składa się przede wszystkim z bułki, kotleta i dodatków – to oczywista i dla wielu jedna jedyna wersja tego fast fooda, jakie do tej pory znali. Ale nadeszła pora na zmiany i mięsną kanapkę coraz częściej zastępuje wege burger. Wydaje się to niemożliwe?! A jednak! Zdrowa i pełnowartościowa dieta, wbrew pozorom, wcale nie powinna składać się przede wszystkim z mięsa, dlatego włączanie do niej roślinnych odpowiedników jest prostym sposobem na jej wzbogacenie i lepsze zbilansowanie. Warto starać sięgać po nowe produkty i być otwartym na nowe smaki.    

Prosty skład BEYOND burgera 

Coraz więcej producentów żywności rozszerza swoją ofertę i wprowadza do niej różne produkty roślinne. Podobnie wygląda sytuacja z jedzeniem typu fast food. Mając je na uwadze, dobrym przykładem wege produktu jest BEYOND burger – https://www.kaufland.pl/asortyment/inne-marki/beyond-burger.html. W jego składzie znajdziemy między innymi: 

  • białka grochu, 
  • olej rzepakowy i kokosowy, 
  • białka ryżowe, 
  • ekstrakty z granatów, jabłek, 
  • skrobię ziemniaczaną. 

Burger ten nie zawiera natomiast soi, glutenu ani produktów GMO, a zawartość białka jest wyższa niż w przypadku kotleta z wołowiny. 

Oryginalne dodatki do burgera

Ostatnią kwestią, która w burgerze gra bardzo ważną rolę są oczywiście dodatki. W tym przypadku ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, bo z powodzeniem możemy łączyć różne smaki i struktury produktów. Zatem co może znaleźć się w nowoczesnym burgerze? 

  • Owoce – w tym np. grillowany ananas, gruszka, żurawina lub borówka albo mus z mango. 
  • Warzywa – sałata, ogórek, pomidor, grillowana papryka, cebula, pieczarki, cukinia, bakłażan, szparagi to jedynie kilka podstawowych możliwości. 
  • Sosy – tu również mamy wiele opcji, jak np. pomidorowy, czosnkowy, miodowo-musztardowy, BBQ, koperkowy, ziołowy, guacamole.  

Może zabrzmi to zaskakująco, ale wbrew powszechnej opinii, burger może być stałym elementem zdrowej diety. Co więcej, może pojawiać się też w posiłkach dla wegetarian i wegan. Wystarczy tylko zmienić swoje podejście i wypróbować roślinne nowości, które coraz częściej pojawiają się w sklepach.