Benny Hill – niezapomniany komik

Benny Hill komik

Telewizja stale emituje zabawne programy ze słynnym angielskim komikiem Benny Hillem, choć zmarł w 1992 roku. Sadurski.com przypomina jego postać.

Benny Hill, właściwie: Alfred Hawthorn Hill, urodził się 21 stycznia 1924 w Southampton (Anglia). Po skończeniu szkoły pracował m.in. jako mleczarz, operator mostów, dobosz i asystent inspicjenta. Uwielbiał komika Jacka Benny’ego, dla którego przyjął imię Benny. Pod koniec II wojny światowej i w okresie początków telewizji, pracował jako aktor radiowy – był lektorem słuchowisk. W telewizji po raz pierwszy pokazał się w 1949 roku, w programie „Hi there” („Cześć!”). Sześć lat później, w 1955 roku, w telewizji BBC, wystartował z autorskim programem o nazwie „The Benny Hill Show”.

Wystąpił w ogromnej liczbie krótkich skeczy; w wielu towarzyszyli mu Henry McGee, Carol Cleveland, Bob Todde, Jack Wright (Little Jackie) i inni komicy. Był niezwykle wszechstronny i wcielając się w wiele postaci, korzystając ze zmiany strojów, peruk i makijażu. Był mistrzem pantomimy i parodii. Wiele skeczy miało charakter tzw. komedii slapstickowej, popularnej w początkach XX wieku. Był także kompozytorem oraz wokalistą tzw. „patter songs”. W 1969 program Benny Hilla przeniósł się z BBC do ITV (Thames Television). W 1989 zrezygnowano z emisji programu, za powodu spadku oglądalności. Zmarł 20 kwietnia 1992, w Teddington.

Nigdy się nie ożenił, nie miał własnego domu ani samochodu. Wolał mieszkać w małym, wynajętym mieszkaniu w Teddington, tym bardziej, że miał stąd bardzo blisko do Teddington Studios, gdzie nagrywał swój słynny program.

„The Benny Hill Show”, produkowany w latach 1969–1989 (przez dwadzieścia lat!), emitowano w stacjach telewizyjnych ponad 100 krajów świata, a piosenka z czołówki programu: Yakety Sax, napisana przez Bootsa Randolpha, stała się kultową.

Tekst: (c) Sadurski.com, 2007
Na zdjęciu: Benny Hill – figura ze zbioru Madame Tussauds, foto: Wikipedia