Kleszcze i borelioza. Co warto wiedzieć?

kleszcz ciekawostki borelioza kleszcze choroby

Borelioza to groźna choroba zakaźna, na którą narażony jest każdy z nas. Wystarczy kontakt z kleszczem zarażonym bakteriami z grupy krętków z rodzaju Borrelia, by znaleźć się w niebezpieczeństwie.

Dlaczego borelioza jest tak niebezpieczna? Co możemy zrobić, by zapewnić sobie możliwie jak najlepszą ochronę?

Borelioza to podstępna choroba, która rozwija się powoli. Najpierw następuje ukąszenie kleszcza, z czego często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Wielu z nas lekceważy też obecność kleszcza, wychodząc z założenia, że skoro nie każdy kleszcz roznosi bakterie boreliozy, to nam się pewnie udało. Niestety, nie każdy ma tyle szczęścia.

Aby chronić się przed poważnymi problemami, powinniśmy po każdym powrocie ze spaceru po łące lub lesie uważnie przejrzeć swe ciało, a w razie znalezienie kleszcza – usunąć go, a ranę po ukąszeniu starannie przemyć.

Przez klika najbliższych tygodni warto też bacznie obserwować miejsce ukąszenia oraz więcej uwagi zwracać na swe samopoczucie. Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój? Wędrujący rumień, bóle mięśni, uczucie zmęczenia oraz powiększone węzły chłonne – oto pierwsze niepokojące symptomy, których nie można ignorować.

Z czasem mogą się pojawić takie problemy, jak stany zapalne stawów. Najpoważniejszym problemem związanym z boreliozą jest to, iż może się ona stać przyczyną tak poważnego problemu, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenia nerwów czaszkowych oraz zaburzeń pamięci.

Warto zatem pamiętać, iż borelioza jest groźnym problemem, a im wcześniej wykonamy odpowiednie badania, tym prędzej będziemy mogli rozpocząć odpowiednie leczenie. Polega ono przede wszystkim na stosowaniu antybiotyków, o wyborze których decyduje lekarz na podstawie wyników badań.

Warto też pamiętać, iż walka z boreliozą bywa trudna, dlatego też warto podejmować kroki, które zmniejszają ryzyko kontaktu z kleszczami. Ubrania zasłaniające skórę, środki chroniące przed kleszczami – tego przed wyprawą do lasu nie powinniśmy zapominać. Przestrzeganie kilku prostych zasad może nam zaoszczędzić wielu poważnych problemów i długiego leczenia.

Borelioza ciekawostki: (c) GT Sadurski.com

Zobacz też:
> Kleszcze
> Komary i ich ukąszenia