11 ciekawostek o Opalenicy

ratusz Opalenica ciekawostki

Opalenica ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki. Z czego słynie miasto, co warto zobaczyć w Opalenicy

Opalenica

1) Opalenica, to 10-tysięczne miasto w woj. wielkopolskim, nad rzeką Mogilnicą. Leży 40 km na zachód od Poznania.

Opalenica ciekawostki z historii

2) Prawa miejskie Opalenica uzyskała w 1400 roku, a pierwsza pisemna wzmianka o Opalenicy pochodzi z dokumentu króla Władysława Jagiełły z 1393 r. Wtedy nazywano miejscowość: Bar, Ber, Baer i Beer.

3) Po tym, jak w 1353 r. kasztelan santocki Piotr z Bnina przyjął nazwisko Opaleński (potem zmienione na Opaliński), miasto stało się Opalenicą i było w rękach rodu do 1775 r.

4) Opalińscy nad brzegiem Mogilnicy, blisko miasta, mieli zamek otoczony fosą. Pisano o nim w 1445 r. Nie dotrwał do naszych czasów.

5) W latach 1929-1932 w Opalenicy istniała pierwsza w Polsce fabryka motocykli Lech.

kościół Opalenica ciekawostki
Kościół św. Mateusza w centrum Opalenicy

Zabytki Opalenicy – ciekawostki

6) Wśród zabytków Opalenicy jest m.in. kościół św. Mateusza, znajdujący się przy ul. Farnej. Ta późnogotycka świątynia była przebudowana ok. 1518 r., odbudowana po pożarze ok. 1620 r., a w 1841 r. przebudowana.

7) Drewniany ratusz w Opalenicy zbudowano w XVII wieku, na środku rynku. Po rozebraniu budynku w 1884 r., w 1897 r. zbudowano ratusz z cegły, blisko kościoła św. Mateusza. Jest tu siedziba władz miejskich i Urząd Stanu Cywilnego. Ratusz na górnym zdjęciu.

motocykl Lech Opalenica ciekawostki
Zabytkowy motocykl Lech oraz szkoła w Opalenicy

Opalenica ciekawostki

8) W czasach PRL-u największym zakładem zakładem produkcyjnym w Opalenicy była cukrownia Opalenica. Była drugą co do wielkości cukrownią w Polsce.

rynek Opalenica ciekawostki
Fragment rynku w Opalenicy i motor Lech

9) W czerwcu 2012 r. podczas piłkarskiego turnieju Euro swoje centrum pobytowe miała w Opalenicy piłkarska reprezentacja Portugalii.

10) W Opalenicy od 1924 r. działa Klub Sportowy Promień Opalenica. Prowadzi sekcje: piłki nożnej, podnoszenia ciężarów i tenisa ziemnego.

11) Rondo w Opalenicy nosi imię Teofila Thorzewskiego. Buł burmistrzem w latach 1883-1910.

Opalenica ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Lubomierz
> Kluczbork
> Bochnia