Wolbrom ciekawostki atrakcje zabytki

Wolbrom – 10 ciekawostek

Czas czytania:1 minut/y, 33 sekund/y

Wolbrom ciekawostki i najważniejsze informacje o Wolbromiu

Informacje o Wolbromiu

1) Wolbrom, to 9-tysięczne miasto w woj. małopolskim, w powiecie olkuskim.

2) W Wolbromiu jest zbiornik wodny Nerka o powierzchni 2,55 ha. Na północ od miasta znajduje się Zalew Wolbromski, mający powierzchnię 20 ha.

Żydzi w Wolbromiu

3) Żydzi zaczęli osiedlać się w Wolbromiu po potopie szwedzkim. W roku 1921 mieszkało ich 4276. W latach 1941-42 hitlerowcy stworzyli w Wolbromiu getto. Jego mieszkańcy we wrześniu 1942 zostali wywiezieni do obozu zagłady w Bełżcu i tam zgładzeni.

4) Przy ul. Skalistej znajduje się cmentarz żydowski, założony w XIX wieku. Po II wojnie światowej pozostały tylko pojedyncze, niezniszczone nagrobki.

rynek Wolbrom ciekawostki atrakcje zabytki
Fontanna na rynku, w głębi kościół św. Katarzyny. Wolbrom ciekawostki

Wolbrom ciekawostki z historii

5) Wolbrom prawa miejskie miał w latach 1327-1869 r. Odzyskał je w 1930 roku.

6) Początkowo nazwa miejscowości brzmiała: Wolwram. Było to imię założyciela miasta, który w 1327 r. założył je wraz z przyrodnim bratem Hilarym.

7) Pożar z 1886 r. strawił 1/3 Wolbromia czyli 136 domów. Jeszcze większym był pożar w lipcu 1904 r. Wówczas płomienie strawiły 2/3 miasta czyli 246 domów.

Wolbrom ciekawostki atrakcje zabytki
Wolbromskie kamienice obok rynku

Zabytki Wolbromia

8) Barokowy kościół św. Katarzyny zbudowano w Wolbromiu w latach 1638-64. Potem był przebudowywany. Początkowo w tym miejscu w XIV wieku stała drewniana świątynia.

9) W Wolbromiu przy ul. Mariackiej stoi drewniany kościółek z 1638 roku. To dawny szpitalny kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Wewnątrz znajduje się gotycki posąg Matki Boskiej z dzieciątkiem.

10) Rynek w Wolbromiu ma kształt kwadratu. Stoją przy nim kamienice z przełomu XIX i XX wieku, a tuż obok rynku jest kościół św. Katarzyny. We wschodniej części rynku od 1924 r. znajduje się pomnik Jana Kilińskiego, ufundowany przez wolbromski Cech Szewski.

Wolbrom ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym foto: kościół św. Katarzyny

Zobacz też:
> Kluczbork
> Wschowa
> Opalenica

mol spożywczy mklik mączny jak się pozbyć mole spożywcze Poprzedni post Mol spożywczy – nieproszony gość w kuchni
biustonosz stanik biustonosze ciekawostki bielizna kobieta kobiety Następny post Historia biustonosza