średniowieczni rycerze w zbrojach, tarcze, dzidy i wojna bitwa średniowieczne ciekawostki

Średniowiecze – ciekawostki historyczne

Czas czytania:1 minut/y, 41 sekund/y

Ciekawostki historyczne średniowiecze: rycerze, zamki, życie w średniowieczu. Czasy średniowiecza w Polsce

1) W Jatwiezi Dużej koło Suchowoli na Podlasiu archeolodzy odkryli zarysy osady. Powstała między VIII a VI wiekiem przed naszą erą (epoka brązu), więc niewykluczone, że jest starsza od słynnej osady w Biskupinie.

2) Król Harald Sinozęby który zjednoczył Danię i Norwegię w jedno państwo, miał swój przydomek od sczerniałego zęba znajdującego się w jego szczęce. Zainspirowało to Szwedów z firmy Ericsson, którzy kilka wieków później technologię przesyłania danych nazwali: bluetooth (dosłownie: niebieski ząb).

3) W średniowieczu rycerze często nadawali swym mieczom imiona. Na przykład legendarny król Artur miał Excalibura (“miecz światła”), a król Bolesław III Krzywousty miał Żurawia. Koronacyjny miecz królów Polski przechowywany w Skarbcu Koronnym w Zamku Królewskim na Wawelu, to Szczerbiec.

4) We wszystkich językach słowiańskich ósmy miesiąc roku brzmiał podobnie – sierpień. Bo w tym miesiącu miały miejsce żniwa, podczas których używano sierpów.

5) Tysiąc lat temu dorosły mężczyzna mierzył ok. 165 cm, a kobieta ok. 155 cm. Sporo mniej niż obecnie.

krótkie ciekawostki historyczne średniowiecze rycerze
Ciekawostki historyczne średniowiecze

6) Wały ziemne wokół największych grodów piastowskich mogły mieć nawet 10-12 metrów wysokości i były trudne do zdobycia. Takimi grodami były na przykład Gniezno i Poznań, największe ówczesne grody na ziemiach polskich.

7) We wczesnym średniowieczu blisko 80% ziem polskich, to były lasy i bagna. Z uwagi na bezpieczeństwo, ludzie niezbyt chętnie oddalali się od miejsc, w których mieszkali.

8) Tysiąc lat temu podstawowym posiłkiem na polskich ziemiach była kasza, głównie jaglana.

9) Widelec trafił do Europy w II połowie X wieku z terenów Bizancjum. Historycy nie są zgodni czy było to za sprawą Teofano, późniejszej cesarzowej, żony Ottona II, czy Marii Argyropuliny, czy może innej osoby. W każdym razie początkowo używanie uznawano za coś dziwacznego.

10) W nieudanej inwazji na Anglię (1069-1070) wśród atakujących byli m.in. najemni wojowie zwerbowani na ziemiach polskich. Polską rządził wtedy król Bolesław Śmiały.

Ciekawostki historyczne średniowiecze: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o królach
> Życie w średniowieczu
> Turnieje rycerskie
> Kusza – średniowieczna broń

wędkarstwo hobby sklep wędki Poprzedni post Czy wędkarstwo, to drogie hobby?
wybory 2020 kampania wyborcza humor prezydencka Andrzej Duda prezydent rysunki satyra Następny post Prezydencka kampania wyborcza 2020 na wesoło