Indianie ciekawostki o Indianach

Niesamowite ciekawostki o Indianach

Czas czytania:2 minut/y, 56 sekund/y

Ciekawostki o Indianach, które warto poznać. Wybrane plemiona, słynni wodzowie Indian. Indianie obecnie

Indianie ciekawostki z historii

1) Nazwa Indianie pochodzi od hiszpańskiego słowa Indios. Gdy przed wiekami do Ameryki przybyli Hiszpanie i Krzysztof Kolumb, sądzili że dotarli do Indii.

2) Nazwa nie jest używana we wszystkich krajach. W Kanadzie mówi się First Nations (Pierwsze Narody), w Stanach Zjednoczonych – Native Americans (Tubylczy Amerykanie) lub First Americans (Pierwsi Amerykanie). W Ameryce Łacińskiej najczęściej używa się określenia Indigenas (tubylcy). Część Indian uważa, że określenie Indianie jest pejoratywne i obraźliwe.

3) Przodkowie Indian przybyli do Ameryki podczas ostatniej epoki lodowej, która trwała 27–15 tysięcy lat temu.

Wódz Apaczów Geronimo z prawej
Słynny wódz Apaczów Geronimo (z prawej)

Ciekawostki o Indianach

4) Siedzący Byk i Szalony Koń – to najbardziej znani wodzowie Indian z plemienia Dakota czyli Siuksowie (Sioux). Obok Geronimo (wódz Apaczów) i Tecumseha (wódz Szaunisów) są najbardziej znanymi wodzami Indian w historii USA.

5) Wśród miejsc w USA uważanych przez Indian za święte, są m.in. Badger-Two Medicine (góra w stanie Montana), Canyon Mine (kanion w Arizonie) i Celilo Falls (wodospad w stanie Oregon.

6) Największym pomnikiem przedstawiającym Indianina jest Monument Szalonego Konia w Górach Czarnych.

wodzowie Indiańscy Biały Wół Siedzący Byk
Na zdjęciach: wódz Szejenów Biały Wół oraz wódz Dakotów Siedzący Byk

Plemiona Indian – ciekawostki

7) Indianie z plenienia Dakota zostali uwiecznieni w znanych filmach fabularnych: Tańczący z wilkami, Człowiek zwany Koniem oraz Syn Porannej Gwiazdy.

8) Irokezi stworzyli jedną z najbardziej zaawansowanych cywilizacyjnie kultur Indian Ameryki Północnej. Nazwa pochodzi od słowa Irinakhoiw czyli Prawdziwe Żmije. W wyniku spisu ludności przeprowadzonego w 2010 r. ponad 40 tys. obywateli amerykańskich zadeklarowało, że są Irokezami.

tipi Indian Szoszonów ciekawostki o Indianach
Ciekawostki o Indianach: Szoszoni i ich tipi (namioty)

9) Żyjący w Ameryce Północnej Mohikanie we własnym języku nazwali się muh-he-con-n-ok – czyli: Lud znad wody, która nigdy nie jest nieruchoma. Na początku XVII wieku nad rzeką Hudson mieszkało 4-5 tysięcy Mohikanów. W XVIII wieku było ich około 500. “Ostatni Mohikanin“, to powieść Jamesa Fenimore Coopera (1789-1851).

10) Było siedem szczepów Dakota. Dakotowie mówili o sobie: Ochethi Sakowi (Siedem Ognisk).

11) Komanczowie pochodzili głównie z terenu obecnego stanu Oklahoma. Ich imieniem nazwano górę w Teksasie, rzekę w Kolorado oraz hrabstwa w kilku stanach.

Siuksowie 1875 Indianie ciekawostki o Indianach
Uwiecznieni na zdjęciu Siuksowie, ok. 1875 t. Ciekawostki o Indianach

Wojny z Indianami

12) Na podstawie podpisanego traktatu z Fort Laramie (1851 r.) rząd amerykański wyznaczył terytoria indiańskie. Potem zabierano Indianom kolejne fragmenty ich ziem, przez co dochodziło odo konfliktów zbrojnych.

13) W latach 1866-1867 Indianie ze szczepu Oglala dowodzeni przez wodza Czerwoną Chmurę, wygrali wojnę. W wyniku traktatu pokojowego z 1868 r. stworzono Wielki Rezerwat Dakotów, a Góry Czarne dożywotnio przekazano Indianom. Ponieważ wkrótce w tych górach odkryto złoto, w 1876 r. wybuchła wojna o Góry Czarne. W jej wyniku Indianie byli zmuszeni oddać góry, w których odkryto złoto.

14) Trzy spośród pięciu największych klęsk armii amerykańskiej z Indianami, to: Masakra Grattana (1854), Masakra Fettermana (1866) i bitwa pod Little Bighorn (1876).

Indianie obecnie

15) Obecnie najwięcej Indian żyje w Meksyku – 14,7 miliona, czyli ponad 12% całej ludności kraju. Nieco mniej (13,8 miliona) żyje w Peru i jest po ponad 46% ludności tego kraju. Kolejne kraje, gdzie żyje ludność indiańska, pod względem liczby, to: Boliwia (6 mln), Gwatemala (5,8 mln), Ekwador (3,4 mln) i Stany Zjednoczone (2,9 mln).

16) Biuro do spraw Indian (Bureau of Indian Affairs, BIA), to agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za relacje władz amerykańskich z północnoamerykańskimi Indianami.

Ciekawostki o Indianach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Benjamin Franklin – ciekawostki, cytaty
> Ciekawostki o policjantach amerykańskich

dowcipy o kierowcach humor kierowcy kawały Poprzedni post Najlepsze dowcipy o kierowcach
humor policja drogowa dowcipy o policjantach kawały policyjne memy Następny post Dowcipy o policji drogowej